Join us on Facebook!
Get the AHBA Newsletter!

2011 Hunt Results





Wildcat Basset Club
4313 W. 100 N. Frankfort IN
Dec 4, 2011
Club Hunt
Total Entries: 26
Open Class Entries: 15
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 6
Judges:
Austin  Biery, Miles  Biery, Eric  Hewitt, Gary  Hogle Jr.

Open Class
1.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
2.  (2101) Okaw Valley Magi - Ronald J Ausman
3.  (1404) Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
4.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
5.  (2119) Okaw Valley Divot - Ronald J Ausman
6.  (2120) Okaw Valley Canoli - Ronald J Ausman
7.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga
8.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
9.  (2125) Okaw Valley Sister Jessie - Ronald J Ausman
10.  (720) Sangamo Paddywack Two - Anthony Berry

Champion Class
1.  (1353) FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets
2.  (1024) J &S Bucks Glory - J&S Bassets
3.  (1104) Roderick's Casey Pup - Rod Place
4.  (643) Roderick's Buster - Rod Place
5.  (1330) FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg

Grand Champion Class
1.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
2.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
3.  (432) Backroads Sage - John Wlodyga
4.  (835) Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
5.  (904) FR Buck's Dolly - Figg Ridge Hunting Bassets
6.  (1048) FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets(Scratched - other)



Wildcat Basset Club
4313 W. 100 N. Frankfort IN
Dec 3, 2011
Club Hunt
Total Entries: 33
Open Class Entries: 20
Champion Class Entries: 7
Grand Champion Class Entries: 6
Judges:
Miles  Biery, Austin  Biery, Eric  Hewitt, Gary  Hogle Jr.

Open Class
1.  (2119) Okaw Valley Divot - Ronald J Ausman
2.  (2118) Okaw Valley Madera - Ronald J Ausman
3.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
4.  (2120) Okaw Valley Canoli - Ronald J Ausman
5.  (2101) Okaw Valley Magi - Ronald J Ausman
6.  (1404) Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
7.  (720) Sangamo Paddywack Two - Anthony Berry
8.  (561) Hess White River Bel Canto - Jesse Rickard & Ron Rickard
9.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
10.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga

Champion Class
1.  (1353) FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets
2.  (1321) Backroads Black Harley - Jeff Thorne
3.  (1330) FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg
4.  (643) Roderick's Buster - Rod Place
5.  (1104) Roderick's Casey Pup - Rod Place
6.  (1024) J &S Bucks Glory - J&S Bassets
7.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels

Grand Champion Class
1.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
2.  (904) FR Buck's Dolly - Figg Ridge Hunting Bassets
3.  (1048) FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets
4.  (835) Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
5.  (432) Backroads Sage - John Wlodyga
6.  (1163) J&S Hannah Belle - Triple B Kennels

Open Best of Show
(1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt

Best Male
(2101) Okaw Valley Magi - Ronald J Ausman

Best Female
(1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt

Best Puppy
(2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery

Champion Best of Show
(1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.

2nd Best Male
(1048) FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets

2nd Best Female
(1404) Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt

2nd Best Puppy
(2124) FR Jessie's Flash - Figg Ridge Hunting Bassets



Empire State Basset Club
4380 Sage Road, Warsaw, NY 14569
Oct 23, 2011
Club Hunt
Total Entries: 13
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Samantha  Fox, Benjamin  Marley, Mike  Tefts

Open Class
1.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
2.  (1404) Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
3.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts
4.  (2110) Gembloux - Kelly Farley
5.  (1253) Melvin - Benjamin Marley
6.  (1115) Gin Dic's Halos and Horns - Linda J Gonzalez
7.  (1502) Ardennes - Kelly Farley
8.  (2126) Gin Dic's Silvan Crazy Heart - Linda J Gonzalez
9.  (2111) Normandy - Kelly Farley
10.  (1338) Gin Dic's Red Dirt Girl - Linda J Gonzalez

Champion Class
1.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
2.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
3.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach



Southwest Michigan Basset Club
2441 N. Stine Rd. Charlotte, MI. 48813
Oct 23, 2011
Club Hunt
Total Entries: 13
Open Class Entries: 7
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 3
Judges:
Austin  Biery, Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr.

Open Class
1.  (720) Sangamo Paddywack Two - Anthony Berry
2.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry
3.  (1491) Backroads Pepper - John Wlodyga
4.  (1247) Roderick's Gabby Two - Rod Place
5.  (1375) Roderick's Sammy - Rod Place
6.  (744) Roderick's Go Away Susan - Rod Place
7.  (1106) Roderick's Rufus - Rod Place(Scratched - other)

Champion Class
1.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
2.  (1104) Roderick's Casey Pup - Rod Place
3.  (643) Roderick's Buster - Rod Place

Grand Champion Class
1.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
2.  (1163) J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
3.  (835) Roderick's Buckshot Boone - Rod Place(Scratched - other)



Empire State Basset Club
4380 Sage Road Warsaw, NY 14569
Oct 22, 2011
Club Hunt
Total Entries: 13
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Samantha  Fox, Benjamin  Marley, Mike  Tefts

Open Class
1.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
2.  (1404) Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
3.  (1115) Gin Dic's Halos and Horns - Linda J Gonzalez
4.  (1338) Gin Dic's Red Dirt Girl - Linda J Gonzalez
5.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts
6.  (2126) Gin Dic's Silvan Crazy Heart - Linda J Gonzalez
7.  (1502) Ardennes - Kelly Farley
8.  (1253) Melvin - Benjamin Marley
9.  (2111) Normandy - Kelly Farley
10.  (2110) Gembloux - Kelly Farley

Champion Class
1.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
2.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
3.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach

Open Best of Show
(1338) Gin Dic's Red Dirt Girl - Linda J Gonzalez

Best Male
(1253) Melvin - Benjamin Marley

Best Female
(1338) Gin Dic's Red Dirt Girl - Linda J Gonzalez

Best Puppy
(2126) Gin Dic's Silvan Crazy Heart - Linda J Gonzalez

2nd Best Male
(1115) Gin Dic's Halos and Horns - Linda J Gonzalez

2nd Best Female
(1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt

2nd Best Puppy
(2110) Gembloux - Kelly Farley



Southwest Michigan Basset Club
2441 N. Stine Rd. Charlotte, MI. 48813
Oct 22, 2011
State Hunt
Total Entries: 20
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 4
Judges:
Austin  Biery, Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr.

Open Class
1.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
2.  (1433) Basset Creek Droopie - Jeff Thorne
3.  (720) Sangamo Paddywack Two - Anthony Berry
4.  (1491) Backroads Pepper - John Wlodyga
5.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga
6.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry
7.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
8.  (1356) QT Pie - Amy Mannor & Chris Mannor
9.  (1375) Roderick's Sammy - Rod Place
10.  (1247) Roderick's Gabby Two - Rod Place

Champion Class
1.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
2.  (1104) Roderick's Casey Pup - Rod Place
3.  (1321) Backroads Black Harley - Jeff Thorne
4.  (643) Roderick's Buster - Rod Place(Scratched - other)

Grand Champion Class
1.  (1163) J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
2.  (432) Backroads Sage - John Wlodyga
3.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
4.  (835) Roderick's Buckshot Boone - Rod Place(Scratched - other)

Open Best of Show
(2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga

Best Male
(643) Roderick's Buster - Rod Place

Best Female
(2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga

Champion Best of Show
(1491) Backroads Pepper - John Wlodyga

Grand Champion Best of Show
(1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels

2nd Best Male
(1106) Roderick's Rufus - Rod Place

2nd Best Female
(1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga



Show-Me Hunting Bassets
Pony Express Conservation Area Cameron MO
Oct 16, 2011
State Hunt
Total Entries: 19
Open Class Entries: 11
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 4
Judges:
Austin  Biery, Eric  Figg

Open Class
1.  (2101) Okaw Valley Magi - Ronald J Ausman
2.  (2120) Okaw Valley Canoli - Ronald J Ausman
3.  (720) Sangamo Paddywack Two - Anthony Berry
4.  (2118) Okaw Valley Madera - Ronald J Ausman
5.  (2124) FR Jessie's Flash - Figg Ridge Hunting Bassets
6.  (1355) Jumpshootin' Big Barn Dog - Jeffrey M Hirst
7.  (2123) Jumpshootin' Just Ben Afield - Jeffrey M Hirst
8.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry
9.  (1471) RG's Bigen - Richard Gibson

Champion Class
1.  (1330) FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg
2.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
3.  (1024) J &S Bucks Glory - J&S Bassets
4.  (1353) FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets

Grand Champion Class
1.  (1163) J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
2.  (1159) JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
3.  (1048) FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets
4.  (904) FR Buck's Dolly - Figg Ridge Hunting Bassets



Show-Me Hunting Bassets
Pony Express Conservation Area Cameron MO
Oct 15, 2011
Western Regional Hunt
Total Entries: 19
Open Class Entries: 11
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 4
Judges:
Austin  Biery, Eric  Figg, Jim  Rogers

Open Class
1.  (1355) Jumpshootin' Big Barn Dog - Jeffrey M Hirst
2.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry
3.  (2123) Jumpshootin' Just Ben Afield - Jeffrey M Hirst
4.  (2101) Okaw Valley Magi - Ronald J Ausman
5.  (2118) Okaw Valley Madera - Ronald J Ausman
6.  (2120) Okaw Valley Canoli - Ronald J Ausman
7.  (2104) JW's Emmy - J & J Bassets
8.  (2124) FR Jessie's Flash - Figg Ridge Hunting Bassets
9.  (2102) J & S Zeva - Justin Wells
10.  (720) Sangamo Paddywack Two - Anthony Berry

Champion Class
1.  (1353) FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets
2.  (1330) FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg
3.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
4.  (1024) J &S Bucks Glory - J&S Bassets

Grand Champion Class
1.  (1163) J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
2.  (1159) JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
3.  (904) FR Buck's Dolly - Figg Ridge Hunting Bassets
4.  (1048) FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets

Open Best of Show
(2123) Jumpshootin' Just Ben Afield - Jeffrey M Hirst

Best Male
(1048) FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets

Best Female
(1487) J B Puppy - Anthony Berry

Best Puppy
(2123) Jumpshootin' Just Ben Afield - Jeffrey M Hirst

2nd Best Male
(1355) Jumpshootin' Big Barn Dog - Jeffrey M Hirst

2nd Best Female
(1330) FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg

2nd Best Puppy
(2124) FR Jessie's Flash - Figg Ridge Hunting Bassets



Erie Canal Beagle Club
680 W State Route 68 Lynnville IN 47619
Oct 2, 2011
Club Hunt
Total Entries: 11
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Miles  Biery

Open Class
1.  (720) Sangamo Paddywack Two - Anthony Berry
2.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
3.  (2115) Norway Oaks Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
4.  (1413) FR Dolly's Reba - Wade Hunt
5.  (1436) Crossroads Crazy Zach - Wade Hunt & Terry Hunt
6.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry

Champion Class
1.  (1289) Night Shift Droop - Wade Hunt
2.  (1353) FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets
3.  (1330) FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg
4.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
5.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels



Erie Canal Beagle Club
680 W State Route 68 Lynnville IN 47619
Oct 1, 2011
Central Regional Hunt
Total Entries: 15
Open Class Entries: 7
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 3
Judges:
Miles  Biery

Open Class
1.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry
2.  (720) Sangamo Paddywack Two - Anthony Berry
3.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
4.  (1413) FR Dolly's Reba - Wade Hunt
5.  (1436) Crossroads Crazy Zach - Wade Hunt & Terry Hunt
6.  (1496) Night Shift Amazing Grace - Wade Hunt & Lisa Hunt
7.  (2115) Norway Oaks Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

Champion Class
1.  (1353) FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets
2.  (1330) FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg
3.  (1289) Night Shift Droop - Wade Hunt
4.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
5.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels

Grand Champion Class
1.  (1048) FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets
2.  (1163) J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
3.  (155) Ahnapee Huckleberry - Wade Hunt

Open Best of Show
(1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

Best Male
(1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

Best Female
(1496) Night Shift Amazing Grace - Wade Hunt & Lisa Hunt

Grand Champion Best of Show
(1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels

2nd Best Male
(1436) Crossroads Crazy Zach - Wade Hunt & Terry Hunt

2nd Best Female
(1330) FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg



Wildcat Basset Club
4313w cr 100n Frankfort, IN 46041
Sep 25, 2011
Club Hunt
Total Entries: 16
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 3
Judges:
Kevin  Biery, Miles  Biery, Austin  Biery

Open Class
1.  (720) Sangamo Paddywack Two - Anthony Berry
2.  (1247) Roderick's Gabby Two - Rod Place
3.  (1483) Triple B Tiny - Triple B Kennels
4.  (744) Roderick's Go Away Susan - Rod Place
5.  (2107) Triple B FR Tally-Ho - Triple B Kennels
6.  (1375) Roderick's Sammy - Rod Place
7.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry
8.  (2116) Triple B Clifford - Triple B Kennels
9.  (2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery
10.  (1106) Roderick's Rufus - Rod Place

Champion Class
1.  (1104) Roderick's Casey Pup - Rod Place
2.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
3.  (643) Roderick's Buster - Rod Place

Grand Champion Class
1.  (1163) J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
2.  (835) Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
3.  (1159) JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets



Wildcat Basset Club
4313w cr 100n Frankfort,IN 46041
Sep 24, 2011
Club Hunt
Total Entries: 20
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 3
Judges:
Austin  Biery, Miles  Biery, Kevin  Biery

Open Class
1.  (720) Sangamo Paddywack Two - Anthony Berry
2.  (561) Hess White River Bel Canto - Jesse Rickard & Ron Rickard
3.  (744) Roderick's Go Away Susan - Rod Place
4.  (1247) Roderick's Gabby Two - Rod Place
5.  (2115) Norway Oaks Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
6.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
7.  (1375) Roderick's Sammy - Rod Place
8.  (1106) Roderick's Rufus - Rod Place
9.  (1483) Triple B Tiny - Triple B Kennels
10.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry

Champion Class
1.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
2.  (1104) Roderick's Casey Pup - Rod Place
3.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
4.  (1321) Backroads Black Harley - Jeff Thorne
5.  (643) Roderick's Buster - Rod Place

Grand Champion Class
1.  (1163) J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
2.  (1159) JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
3.  (835) Roderick's Buckshot Boone - Rod Place

Open Best of Show
(2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery

Best Male
(1106) Roderick's Rufus - Rod Place

Best Female
(1483) Triple B Tiny - Triple B Kennels

Best Puppy
(2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery

Champion Best of Show
(1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

2nd Best Male
(643) Roderick's Buster - Rod Place

2nd Best Female
(1487) J B Puppy - Anthony Berry

2nd Best Puppy
(2116) Triple B Clifford - Triple B Kennels



Great Lakes Basset Club
2441 N Stine Rd. Charlotte, MI. 48813
Sep 11, 2011
Club Hunt
Total Entries: 17
Open Class Entries: 9
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 5
Judges:
Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr., Chris  Parker

Open Class
1.  (720) Sangamo Paddywack Two - Anthony Berry
2.  (744) Roderick's Go Away Susan - Rod Place
3.  (1106) Roderick's Rufus - Rod Place
4.  (1247) Roderick's Gabby Two - Rod Place
5.  (1375) Roderick's Sammy - Rod Place
6.  (1491) Backroads Pepper - John Wlodyga
7.  (1205) Backroads Parkers Boondock Bow - Chris Parker
8.  (1483) Triple B Tiny - Triple B Kennels
9.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry

Champion Class
1.  (1104) Roderick's Casey Pup - Rod Place
2.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
3.  (643) Roderick's Buster - Rod Place

Grand Champion Class
1.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
2.  (1207) Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
3.  (1159) JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
4.  (1163) J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
5.  (835) Roderick's Buckshot Boone - Rod Place(Scratched - other)



Great Lakes Basset Club
2441 N. Stine Rd. Charlotte, MI. 48813
Sep 10, 2011
Club Hunt
Total Entries: 23
Open Class Entries: 13
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 6
Judges:
Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr., Chris  Parker

Open Class
1.  (720) Sangamo Paddywack Two - Anthony Berry
2.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga
3.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry
4.  (1205) Backroads Parkers Boondock Bow - Chris Parker
5.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
6.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
7.  (1106) Roderick's Rufus - Rod Place
8.  (1491) Backroads Pepper - John Wlodyga
9.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
10.  (1375) Roderick's Sammy - Rod Place

Champion Class
1.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
2.  (1104) Roderick's Casey Pup - Rod Place
3.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
4.  (643) Roderick's Buster - Rod Place

Grand Champion Class
1.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
2.  (1207) Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
3.  (1159) JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
4.  (432) Backroads Sage - John Wlodyga
5.  (1163) J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
6.  (835) Roderick's Buckshot Boone - Rod Place

Open Best of Show
(1491) Backroads Pepper - John Wlodyga

Best Male
(643) Roderick's Buster - Rod Place

Best Female
(1491) Backroads Pepper - John Wlodyga

Champion Best of Show
(1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

2nd Best Male
(1106) Roderick's Rufus - Rod Place

2nd Best Female
(1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga



Northern Lancaster Co. Beagle Club
180 Forest RD. Denver,PA 17517
Sep 4, 2011
State Hunt
Total Entries: 15
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Samantha  Fox, Mike  Tefts

Open Class
1.  (1307) Wickwires Jersey Devil - William Layton
2.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts
3.  (1470) Cassidy - Dana Angstadt & Josh Angstadt
4.  (1377) Lucky Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
5.  (1402) Stoggie - Dana Angstadt & Josh Angstadt
6.  (2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Dalfen
7.  (2113) Dixie Omega - William Layton
8.  (2109) Can Ch Soundtrack Guilty Conscience - Miriam Dalfen
9.  (1502) Ardennes - Kelly Farley
10.  (1378) Ellie Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau

Champion Class
1.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
2.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
3.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach



Northern Lancaster Co. Beagle Club
180 Forest RD. Denver,PA 17517
Sep 3, 2011
Southern Regional Hunt
Total Entries: 14
Open Class Entries: 11
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Samantha  Fox, Mike  Tefts

Open Class
1.  (2113) Dixie Omega - William Layton
2.  (1469) Elmer Fudd - Dana Angstadt & Josh Angstadt
3.  (1470) Cassidy - Dana Angstadt & Josh Angstadt
4.  (1377) Lucky Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
5.  (1378) Ellie Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
6.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts
7.  (1402) Stoggie - Dana Angstadt & Josh Angstadt
8.  (1502) Ardennes - Kelly Farley
9.  (2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Dalfen(Scratched - other)
10.  (2109) Can Ch Soundtrack Guilty Conscience - Miriam Dalfen(Scratched - other)

Champion Class
1.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
2.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
3.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach

Open Best of Show
(2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Dalfen

Best Male
(1469) Elmer Fudd - Dana Angstadt & Josh Angstadt

Best Female
(2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Dalfen

2nd Best Male
(1502) Ardennes - Kelly Farley

2nd Best Female
(2109) Can Ch Soundtrack Guilty Conscience - Miriam Dalfen



Empire State Basset Club
190 Hill Road. Whitney Point, NY
Aug 14, 2011
Club Hunt
Total Entries: 6
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Samantha  Fox

Open Class
1.  (1404) Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
2.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
3.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts
4.  (2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Dalfen
5.  (2109) Can Ch Soundtrack Guilty Conscience - Miriam Dalfen
6.  (1253) Melvin - Benjamin Marley



Empire State Basset Club
190 Hill Road Whitney Point, NY
Aug 13, 2011
State Hunt
Total Entries: 9
Open Class Entries: 9
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Samantha  Fox

Open Class
1.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown
2.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
3.  (1404) Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
4.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts
5.  (2106) Molly - John Konrad
6.  (2109) Can Ch Soundtrack Guilty Conscience - Miriam Dalfen
7.  (1253) Melvin - Benjamin Marley
8.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown(Scratched - other)
9.  (2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Dalfen(Scratched - other)



Broome County Beagle Club
690 Honey Hollow Road, Windsor, NY
May 29, 2011
Club Hunt
Total Entries: 12
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Benjamin  Marley

Open Class
1.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
2.  (1469) Elmer Fudd - Dana Angstadt & Josh Angstadt
3.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown
4.  (1404) Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
5.  (1402) Stoggie - Dana Angstadt & Josh Angstadt
6.  (2106) Molly - John Konrad
7.  (1253) Melvin - Benjamin Marley
8.  (2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Dalfen
9.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts
10.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown



Broome County Beagle Club
690 Honey Hollow Road, Windsor, NY
May 28, 2011
Club Hunt
Total Entries: 11
Open Class Entries: 11
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Benjamin  Marley

Open Class
1.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown
2.  (1404) Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
3.  (1455) Mongo - Frank J Chamberlin IV
4.  (1402) Stoggie - Dana Angstadt & Josh Angstadt
5.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
6.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts
7.  (2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Dalfen
8.  (2109) Can Ch Soundtrack Guilty Conscience - Miriam Dalfen
9.  (1253) Melvin - Benjamin Marley
10.  (1470) Cassidy - Dana Angstadt & Josh Angstadt

Open Best of Show
(2109) Can Ch Soundtrack Guilty Conscience - Miriam Dalfen

Best Male
(1253) Melvin - Benjamin Marley

Best Female
(2109) Can Ch Soundtrack Guilty Conscience - Miriam Dalfen

Best Puppy
(1469) Elmer Fudd - Dana Angstadt & Josh Angstadt

2nd Best Male
(1402) Stoggie - Dana Angstadt & Josh Angstadt

2nd Best Female
(2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Dalfen

2nd Best Puppy
(1470) Cassidy - Dana Angstadt & Josh Angstadt



Wildcat Basset Club
4313 W. 100 N. Frankfort IN
May 15, 2011
Club Hunt
Total Entries: 16
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 3
Judges:
Miles  Biery, Kevin  Biery

Open Class
1.  (1442) Eureka's Lady Winnifred Briar Lane - Hazel McClaire & Kelly McClaire
2.  (720) Sangamo Paddywack Two - Anthony Berry
3.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry
4.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
5.  (1491) Backroads Pepper - John Wlodyga
6.  (1485) Triple B Rocket - Triple B Kennels
7.  (1481) Triple B Coonier - Triple B Kennels
8.  (1486) Triple B Cricket - Triple B Kennels
9.  (2107) Triple B FR Tally-Ho - Triple B Kennels
10.  (1205) Backroads Parkers Boondock Bow - Chris Parker

Champion Class
1.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
2.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
3.  (1420) Sir Roger McMurphy - Wyatt Socel

Grand Champion Class
1.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
2.  (1207) Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
3.  (1159) JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets



Wildcat Basset Club
4313 W. 100 N. Frankfort IN
May 14, 2011
State Hunt
Total Entries: 17
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 4
Judges:
Kevin  Biery, Miles  Biery

Open Class
1.  (720) Sangamo Paddywack Two - Anthony Berry
2.  (1442) Eureka's Lady Winnifred Briar Lane - Hazel McClaire & Kelly McClaire
3.  (1205) Backroads Parkers Boondock Bow - Chris Parker
4.  (1491) Backroads Pepper - John Wlodyga
5.  (1481) Triple B Coonier - Triple B Kennels
6.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
7.  (1486) Triple B Cricket - Triple B Kennels
8.  (1485) Triple B Rocket - Triple B Kennels
9.  (2107) Triple B FR Tally-Ho - Triple B Kennels
10.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry

Champion Class
1.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
2.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
3.  (1420) Sir Roger McMurphy - Wyatt Socel

Grand Champion Class
1.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
2.  (1207) Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
3.  (1159) JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
4.  (1163) J&S Hannah Belle - Triple B Kennels(Scratched - other)

Open Best of Show
(1442) Eureka's Lady Winnifred Briar Lane - Hazel McClaire & Kelly McClaire

Best Male
(1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

Best Female
(1442) Eureka's Lady Winnifred Briar Lane - Hazel McClaire & Kelly McClaire

Best Puppy
(2107) Triple B FR Tally-Ho - Triple B Kennels

Champion Best of Show
(1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

Grand Champion Best of Show
(1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels

2nd Best Male
(1420) Sir Roger McMurphy - Wyatt Socel

2nd Best Female
(1487) J B Puppy - Anthony Berry

2nd Best Puppy
(1483) Triple B Tiny - Triple B Kennels



Great Lakes Basset Club
2441 N. Stine Rd. Charlotte, MI. 48813
May 1, 2011
Club Hunt
Total Entries: 20
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 6
Grand Champion Class Entries: 4
Judges:
Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr., Chris  Parker

Open Class
1.  (1404) Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
2.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
3.  (1483) Triple B Tiny - Triple B Kennels
4.  (1491) Backroads Pepper - John Wlodyga
5.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
6.  (1205) Backroads Parkers Boondock Bow - Chris Parker
7.  (744) Roderick's Go Away Susan - Rod Place
8.  (1375) Roderick's Sammy - Rod Place
9.  (1485) Triple B Rocket - Triple B Kennels
10.  (1247) Roderick's Gabby Two - Rod Place(Scratched - other)

Champion Class
1.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
2.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
3.  (992) Livs Poorlil Arnold - Robert K Gray
4.  (1420) Sir Roger McMurphy - Wyatt Socel
5.  (1104) Roderick's Casey Pup - Rod Place
6.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels

Grand Champion Class
1.  (1207) Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
2.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
3.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
4.  (961) Branscombe George Gershwin - Robert K Gray



Great Lakes Basset Club
2441 N. Stine Rd. Charlotte, MI. 48813
Apr 30, 2011
Northern Regional Hunt
Total Entries: 25
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 7
Grand Champion Class Entries: 6
Judges:
Kevin  Biery, Robert K Gray, Gary  Hogle Jr., Benjamin  Marley, Chris  Parker

Open Class
1.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
2.  (1205) Backroads Parkers Boondock Bow - Chris Parker
3.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
4.  (1404) Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
5.  (1491) Backroads Pepper - John Wlodyga
6.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga
7.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
8.  (744) Roderick's Go Away Susan - Rod Place
9.  (1486) Triple B Cricket - Triple B Kennels
10.  (1247) Roderick's Gabby Two - Rod Place

Champion Class
1.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
2.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
3.  (1104) Roderick's Casey Pup - Rod Place
4.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
5.  (1420) Sir Roger McMurphy - Wyatt Socel
6.  (992) Livs Poorlil Arnold - Robert K Gray
7.  (643) Roderick's Buster - Rod Place

Grand Champion Class
1.  (432) Backroads Sage - John Wlodyga
2.  (1207) Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
3.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
4.  (961) Branscombe George Gershwin - Robert K Gray
5.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
6.  (835) Roderick's Buckshot Boone - Rod Place

Open Best of Show
(1491) Backroads Pepper - John Wlodyga

Best Male
(643) Roderick's Buster - Rod Place

Best Female
(1491) Backroads Pepper - John Wlodyga

Best Puppy
(1483) Triple B Tiny - Triple B Kennels

Champion Best of Show
(1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox

Grand Champion Best of Show
(1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels

2nd Best Male
(1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

2nd Best Female
(1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt

2nd Best Puppy
(1485) Triple B Rocket - Triple B Kennels



Broome County Beagle Club
690 Honey Hollow Road, Windsor, NY
Apr 17, 2011
Club Hunt
Total Entries: 20
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 4
Judges:
Kevin  Biery, Eric  Hewitt, Benjamin  Marley, Joe  Stoebenau

Open Class
1.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown
2.  (1491) Backroads Pepper - John Wlodyga
3.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
4.  (1404) Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
5.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
6.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts
7.  (2106) Molly - John Konrad
8.  (1377) Lucky Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
9.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga
10.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown

Champion Class
1.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
2.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
3.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
4.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels

Grand Champion Class
1.  (1163) J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
2.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
3.  (432) Backroads Sage - John Wlodyga
4.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.



Broome County Beagle Club
690 Honey Hollow Road, Windsor, NY
Apr 16, 2011
Eastern Regional Hunt
Total Entries: 21
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 4
Judges:
Kevin  Biery, Eric  Hewitt, Benjamin  Marley, Joe  Stoebenau

Open Class
1.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
2.  (1455) Mongo - Frank J Chamberlin IV
3.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown
4.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga
5.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
6.  (1404) Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
7.  (1491) Backroads Pepper - John Wlodyga
8.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts
9.  (1377) Lucky Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
10.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown

Champion Class
1.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
2.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
3.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
4.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
5.  (753) Uncle Gunner's Bullet - Frank Blockston Jr.

Grand Champion Class
1.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
2.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
3.  (432) Backroads Sage - John Wlodyga
4.  (1163) J&S Hannah Belle - Triple B Kennels

Open Best of Show
(1455) Mongo - Frank J Chamberlin IV

Best Male
(1455) Mongo - Frank J Chamberlin IV

Best Female
(432) Backroads Sage - John Wlodyga

Grand Champion Best of Show
(1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels

2nd Best Male
(1253) Melvin - Benjamin Marley

2nd Best Female
(1404) Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt



Northern Lancaster Co. Beagle Club
180 Forest Rd. Denver, PA 17517
Apr 10, 2011
Club Hunt
Total Entries: 17
Open Class Entries: 14
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Benjamin  Marley, Joe  Stoebenau

Open Class
1.  (1402) Stoggie - Dana Angstadt & Josh Angstadt
2.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
3.  (1404) Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
4.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown
5.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts
6.  (1469) Elmer Fudd - Dana Angstadt & Josh Angstadt
7.  (1307) Wickwires Jersey Devil - William Layton
8.  (1253) Melvin - Benjamin Marley
9.  (1377) Lucky Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
10.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown

Champion Class
1.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
2.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
3.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach



Northern Lancaster Co. Beagle Club
180 Forest Rd. Denver, PA 17517.
Apr 9, 2011
Club Hunt
Total Entries: 12
Open Class Entries: 8
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Benjamin  Marley, Joe  Stoebenau

Open Class
1.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown
2.  (1404) Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
3.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
4.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
5.  (1377) Lucky Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
6.  (1378) Ellie Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
7.  (1391) Cora Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
8.  (1395) Winnie Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau

Champion Class
1.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
2.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
3.  (1289) Night Shift Droop - Wade Hunt
4.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach



Erie Canal Beagle Club
680 W State Route 68 Lynnville IN 47619 US
Mar 19, 2011
World Hunt
Total Entries: 43
Open Class Entries: 23
Champion Class Entries: 10
Grand Champion Class Entries: 10
Judges:
Kevin  Biery, Miles  Biery, Gary  Hogle Jr., Benjamin  Marley, Chris  Parker

Open Class
1.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
2.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
3.  (1355) Jumpshootin' Big Barn Dog - Jeffrey M Hirst
4.  (2101) Okaw Valley Magi - Ronald J Ausman(Scratched - other)
5.  (1491) Backroads Pepper - John Wlodyga
6.  (1436) Crossroads Crazy Zach - Wade Hunt & Terry Hunt
7.  (1475) Craven's Drum - Autumn C. Craven
8.  (1205) Backroads Parkers Boondock Bow - Chris Parker
9.  (720) Sangamo Paddywack Two - Anthony Berry
10.  (1433) Basset Creek Droopie - Jeff Thorne

Champion Class
1.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
2.  (1330) FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg
3.  (1321) Backroads Black Harley - Jeff Thorne
4.  (1104) Roderick's Casey Pup - Rod Place
5.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
6.  (1353) FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets
7.  (1024) J &S Bucks Glory - J&S Bassets
8.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
9.  (1289) Night Shift Droop - Wade Hunt
10.  (643) Roderick's Buster - Rod Place

Grand Champion Class
1.  (1048) FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets
2.  (441) Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels
3.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
4.  (904) FR Buck's Dolly - Figg Ridge Hunting Bassets
5.  (1207) Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
6.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
7.  (432) Backroads Sage - John Wlodyga
8.  (1163) J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
9.  (835) Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
10.  (811) JRK Yo-Da - J & J Bassets

Open Best of Show
(1353) FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets

Best Male
(1353) FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets

Best Female
(1413) FR Dolly's Reba - Wade Hunt

Best Puppy
(1496) Night Shift Amazing Grace - Wade Hunt & Lisa Hunt

Grand Champion Best of Show
(1207) Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker

2nd Best Male
(2101) Okaw Valley Magi - Ronald J Ausman

2nd Best Female
(1491) Backroads Pepper - John Wlodyga

2nd Best Puppy
(1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Wade Hunt & Terry Hunt



Erie Canal Beagle Club
680 W State Route 68 Lynnville IN 47619
Mar 18, 2011
HOY Runoff Hunt
Total Entries: 6
Open Class Entries: 2
Champion Class Entries: 2
Grand Champion Class Entries: 2
Judges:
Miles  Biery, Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr.

Open Class
1.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
2.  (1330) FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg

Champion Class
1.  (1289) Night Shift Droop - Wade Hunt
2.  (1048) FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets

Grand Champion Class
1.  (1207) Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
2.  (441) Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels



Great Lakes Basset Club
2441 N. Stine Rd. Charlotte, MI. 48813
Feb 27, 2011
Club Hunt
Total Entries: 13
Open Class Entries: 5
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 3
Judges:
Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr.

Open Class
1.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
2.  (1247) Roderick's Gabby Two - Rod Place
3.  (744) Roderick's Go Away Susan - Rod Place
4.  (1375) Roderick's Sammy - Rod Place
5.  (1106) Roderick's Rufus - Rod Place

Champion Class
1.  (1104) Roderick's Casey Pup - Rod Place
2.  (992) Livs Poorlil Arnold - Robert K Gray
3.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
4.  (643) Roderick's Buster - Rod Place
5.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

Grand Champion Class
1.  (1163) J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
2.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
3.  (835) Roderick's Buckshot Boone - Rod Place



Great Lakes Basset Club
2441 N. Stine Rd. Charlotte, MI. 48813
Feb 26, 2011
Club Hunt
Total Entries: 16
Open Class Entries: 7
Champion Class Entries: 6
Grand Champion Class Entries: 3
Judges:
Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr.

Open Class
1.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
2.  (561) Hess White River Bel Canto - Jesse Rickard & Ron Rickard
3.  (744) Roderick's Go Away Susan - Rod Place
4.  (1375) Roderick's Sammy - Rod Place
5.  (1300) Triple B Go Away Spanky's Babs - Jeff Thorne
6.  (1247) Roderick's Gabby Two - Rod Place
7.  (1106) Roderick's Rufus - Rod Place

Champion Class
1.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
2.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
3.  (992) Livs Poorlil Arnold - Robert K Gray
4.  (1321) Backroads Black Harley - Jeff Thorne
5.  (1104) Roderick's Casey Pup - Rod Place
6.  (643) Roderick's Buster - Rod Place(Scratched - other)

Grand Champion Class
1.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
2.  (1163) J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
3.  (835) Roderick's Buckshot Boone - Rod Place

Open Best of Show
(1375) Roderick's Sammy - Rod Place

Best Male
(1106) Roderick's Rufus - Rod Place

Best Female
(1375) Roderick's Sammy - Rod Place

2nd Best Male
(1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

2nd Best Female
(1104) Roderick's Casey Pup - Rod Place



Wildcat Basset Club
4313 W. 100 N. Frankfort IN
Feb 20, 2011
Club Hunt
Total Entries: 13
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 4
Judges:
Kevin  Biery

Open Class
1.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
2.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
3.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga
4.  (1481) Triple B Coonier - Triple B Kennels
5.  (1491) Backroads Pepper - John Wlodyga
6.  (1483) Triple B Tiny - Triple B Kennels

Champion Class
1.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
2.  (1321) Backroads Black Harley - Jeff Thorne
3.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

Grand Champion Class
1.  (1163) J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
2.  (432) Backroads Sage - John Wlodyga
3.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
4.  (1159) JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets



Wildcat Basset Club
4313 W. 100 N. Frankfort IN
Feb 19, 2011
Club Hunt
Total Entries: 18
Open Class Entries: 11
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 4
Judges:
Kevin  Biery

Open Class
1.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
2.  (2100) Briar Hill Penny - Mark Hoffman
3.  (1491) Backroads Pepper - John Wlodyga
4.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga
5.  (561) Hess White River Bel Canto - Jesse Rickard & Ron Rickard
6.  (1481) Triple B Coonier - Triple B Kennels
7.  (1492) Hess White River Bassa - Ron Rickard
8.  (1485) Triple B Rocket - Triple B Kennels
9.  (1486) Triple B Cricket - Triple B Kennels
10.  (1483) Triple B Tiny - Triple B Kennels

Champion Class
1.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
2.  (1321) Backroads Black Harley - Jeff Thorne
3.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

Grand Champion Class
1.  (432) Backroads Sage - John Wlodyga
2.  (1163) J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
3.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
4.  (1159) JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets

Open Best of Show
(1483) Triple B Tiny - Triple B Kennels

Best Female
(1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga

Best Puppy
(1483) Triple B Tiny - Triple B Kennels

2nd Best Female
(1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga

2nd Best Puppy
(1485) Triple B Rocket - Triple B Kennels

To Join or Learn More About AHBA call us at (765) 605-3585 or (570) 728-8276
or fill out our online contact form.

©Copyright 2016 American Hunting Basset Association