Join us on Facebook!
Get the AHBA Newsletter!

2012 Hunt Results





Wildcat Basset Club
Frankfort,IN
Dec 9, 2012
State Hunt
Total Entries: 21
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 5
Judges:
Austin  Biery, Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr.

Open Class
1.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry
2.  (2152) Mordakai - David Barringer
3.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
4.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga
5.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
6.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
7.  (1413) FR Dolly's Reba - Wade Hunt
8.  (1491) Backroads Pepper - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
9.  (1247) Roderick's Gabby Two - Rod Place
10.  (2151) Jennie - David Barringer

Champion Class
1.  (1289) Night Shift Droop - Wade Hunt
2.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
3.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
4.  (643) Roderick's Buster - Rod Place

Grand Champion Class
1.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
2.  (1104) Roderick's Casey Pup - Rod Place
3.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
4.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
5.  (835) Roderick's Buckshot Boone - Rod Place



Wildcat Basset Club
Frankfort,IN
Dec 8, 2012
Central Regional Hunt
Total Entries: 21
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 5
Judges:
Miles  Biery, Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr., Wade  Hunt

Open Class
1.  (1413) FR Dolly's Reba - Wade Hunt
2.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
3.  (1491) Backroads Pepper - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
4.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry
5.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
6.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga
7.  (744) Roderick's Go Away Susan - Rod Place
8.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
9.  (1247) Roderick's Gabby Two - Rod Place
10.  (2116) Triple B Clifford - Triple B Kennels

Champion Class
1.  (1289) Night Shift Droop - Wade Hunt
2.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
3.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
4.  (643) Roderick's Buster - Rod Place

Grand Champion Class
1.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
2.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
3.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
4.  (1104) Roderick's Casey Pup - Rod Place
5.  (835) Roderick's Buckshot Boone - Rod Place

Open Best of Show
(2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga

Best Male
(1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

Best Female
(2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga

Best Puppy
(2154) Triple B Great White Sharkie - Triple B Kennels

Champion Best of Show
(1491) Backroads Pepper - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle

2nd Best Male
(643) Roderick's Buster - Rod Place

2nd Best Female
(1413) FR Dolly's Reba - Wade Hunt

2nd Best Puppy
(2155) Triple B M&M Bombshell - Miles Biery & Megan Biery



Empire State Basset Club
Castle Creek, NY
Nov 4, 2012
Club Hunt
Total Entries: 21
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 6
Judges:
Adam  Brown, Samantha  Fox, Benjamin  Marley

Open Class
1.  (1500) Casper - Dean Wickwire
2.  (2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Dalfen
3.  (2147) Mudbug - Dean Wickwire
4.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts
5.  (2146) Can. Ch. Soundtrack Cracklin' Rose - Miriam Dalfen
6.  (1499) Stormin Norman - Dean Wickwire
7.  (2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Dalfen
8.  (2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Dalfen
9.  (2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Dalfen
10.  (2140) Soundtrack Spice Up Your life Chili - Miriam Dalfen

Champion Class
1.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
2.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
3.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown
4.  (1307) Wickwires Jersey Devil - William Layton
5.  (2113) Dixie Omega - William Layton

Grand Champion Class
1.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
2.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
3.  (1422) Miley - Timothy B Bishop
4.  (699) Wickwire's Wench - Dean Wickwire
5.  (873) Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
6.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach



Okaw Valley Foot Bassets
Okaw Valley Beagle Club Sparta IL
Nov 4, 2012
State Hunt
Total Entries: 19
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 4
Judges:
Austin  Biery, Eric  Figg

Open Class
1.  (2120) Okaw Valley Canoli - Okaw Valley Foot Bassets
2.  (2162) JR Blue - Coal Mine Kennels
3.  (2118) Okaw Valley Madera - Okaw Valley Foot Bassets
4.  (2101) Okaw Valley Magi - Okaw Valley Foot Bassets
5.  (2161) JR Salamander - Coal Mine Kennels
6.  (2127) Okaw Valley Jamie - Okaw Valley Foot Bassets
7.  (2157) Ashland Megan - Laura Balding
8.  (2119) Okaw Valley Divot - Okaw Valley Foot Bassets
9.  (2133) 3B FR Indy Annie - Figg Ridge Hunting Bassets
10.  (1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Wade Hunt & Terry Hunt

Champion Class
1.  (1289) Night Shift Droop - Wade Hunt
2.  (1330) FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg
3.  (1024) J &S Bucks Glory - J&S Bassets

Grand Champion Class
1.  (904) FR Buck's Dolly - Figg Ridge Hunting Bassets
2.  (1353) FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets
3.  (440) J&S Rosie T. Basset - J&S Bassets
4.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels



Empire State Basset Club
Castle Creek, NY
Nov 3, 2012
Club Hunt
Total Entries: 17
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 5
Judges:
Timothy B Bishop, Adam  Brown, Samantha  Fox, Benjamin  Marley

Open Class
1.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
2.  (1500) Casper - Dean Wickwire
3.  (2106) Molly - John Konrad
4.  (2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Dalfen
5.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts
6.  (2147) Mudbug - Dean Wickwire
7.  (2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Dalfen
8.  (2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Dalfen
9.  (1499) Stormin Norman - Dean Wickwire
10.  (2146) Can. Ch. Soundtrack Cracklin' Rose - Miriam Dalfen

Grand Champion Class
1.  (1422) Miley - Timothy B Bishop
2.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
3.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
4.  (873) Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
5.  (699) Wickwire's Wench - Dean Wickwire

Open Best of Show
(2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Dalfen

Best Male
(1499) Stormin Norman - Dean Wickwire

Best Female
(2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Dalfen

Best Puppy
(2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Dalfen

2nd Best Male
(1500) Casper - Dean Wickwire

2nd Best Female
(2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Dalfen

2nd Best Puppy
(2147) Mudbug - Dean Wickwire



Okaw Valley Foot Bassets
Okaw Valley Beagle Club Sparta Il
Nov 3, 2012
Southern Regional Hunt
Total Entries: 24
Open Class Entries: 17
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 3
Judges:
Austin  Biery, Eric  Figg

Open Class
1.  (2118) Okaw Valley Madera - Okaw Valley Foot Bassets
2.  (2157) Ashland Megan - Laura Balding
3.  (2161) JR Salamander - Coal Mine Kennels
4.  (2101) Okaw Valley Magi - Okaw Valley Foot Bassets
5.  (2159) Three Creek Cassie - Laura Balding
6.  (2119) Okaw Valley Divot - Okaw Valley Foot Bassets
7.  (2127) Okaw Valley Jamie - Okaw Valley Foot Bassets
8.  (2120) Okaw Valley Canoli - Okaw Valley Foot Bassets
9.  (2124) FR Jessie's Flash - Figg Ridge Hunting Bassets
10.  (2158) Three Creek Helen - Laura Balding

Champion Class
1.  (1353) FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets
2.  (1330) FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg
3.  (1024) J &S Bucks Glory - J&S Bassets
4.  (1289) Night Shift Droop - Wade Hunt

Grand Champion Class
1.  (440) J&S Rosie T. Basset - J&S Bassets
2.  (904) FR Buck's Dolly - Figg Ridge Hunting Bassets
3.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels

Open Best of Show
(2133) 3B FR Indy Annie - Figg Ridge Hunting Bassets

Best Male
(2124) FR Jessie's Flash - Figg Ridge Hunting Bassets

Best Female
(2133) 3B FR Indy Annie - Figg Ridge Hunting Bassets

Best Puppy
(2161) JR Salamander - Coal Mine Kennels

2nd Best Male
(2101) Okaw Valley Magi - Okaw Valley Foot Bassets

2nd Best Female
(1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Wade Hunt & Terry Hunt

2nd Best Puppy
(2155) Triple B M&M Bombshell - Miles Biery & Megan Biery



Great Lakes Basset Club
2441 N. Stine Rd. Charlotte, MI. 48813
Oct 28, 2012
Club Hunt
Total Entries: 15
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 5
Judges:
Austin  Biery, Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr.

Open Class
1.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga
2.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
3.  (1491) Backroads Pepper - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
4.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
5.  (744) Roderick's Go Away Susan - Rod Place
6.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
7.  (1375) Roderick's Sammy - Rod Place
8.  (1106) Roderick's Rufus - Rod Place
9.  (1247) Roderick's Gabby Two - Rod Place
10.  (2154) Triple B Great White Sharkie - Kevin Biery

Grand Champion Class
1.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
2.  (1104) Roderick's Casey Pup - Rod Place
3.  (432) Backroads Sage - John Wlodyga
4.  (835) Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
5.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.



Great Lakes Basset Club
2441 N. Stine Rd. Charlotte, MI. 48813
Oct 27, 2012
Club Hunt
Total Entries: 25
Open Class Entries: 15
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 6
Judges:
Kevin  Biery, Austin  Biery, Gary  Hogle Jr., Ron  Rickard

Open Class
1.  (2115) Norway Oaks Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
2.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga
3.  (2152) Mordakai - David Barringer(Scratched - other)
4.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
5.  (1491) Backroads Pepper - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
6.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
7.  (2151) Jennie - David Barringer
8.  (1356) QT Pie - Ron Rickard
9.  (1106) Roderick's Rufus - Rod Place
10.  (1375) Roderick's Sammy - Rod Place

Champion Class
1.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
2.  (1433) Basset Creek Droopie - Jeff Thorne
3.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
4.  (643) Roderick's Buster - Rod Place

Grand Champion Class
1.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
2.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
3.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
4.  (432) Backroads Sage - John Wlodyga
5.  (1104) Roderick's Casey Pup - Rod Place
6.  (835) Roderick's Buckshot Boone - Rod Place

Open Best of Show
(2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga

Best Male
(1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

Best Female
(2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga

Best Puppy
(2154) Triple B Great White Sharkie - Kevin Biery

Champion Best of Show
(1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.

Grand Champion Best of Show
(835) Roderick's Buckshot Boone - Rod Place

2nd Best Male
(643) Roderick's Buster - Rod Place

2nd Best Female
(432) Backroads Sage - John Wlodyga

2nd Best Puppy
(2155) Triple B M&M Bombshell - Megan Biery



Elizabethtown Beagle Club
Elizabethtown
Oct 21, 2012
Club Hunt
Total Entries: 15
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 6
Judges:
Timothy B Bishop, Benjamin  Marley

Open Class
1.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
2.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts
3.  (2110) Gembloux - Kelly Farley
4.  (1499) Stormin Norman - Dean Wickwire
5.  (1439) Ida - Susan Bishop
6.  (1500) Casper - Dean Wickwire

Champion Class
1.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
2.  (2113) Dixie Omega - William Layton
3.  (1307) Wickwires Jersey Devil - William Layton

Grand Champion Class
1.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
2.  (1422) Miley - Timothy B Bishop
3.  (1335) Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop
4.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
5.  (699) Wickwire's Wench - Dean Wickwire
6.  (873) Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire



Show-Me Hunting Bassets
B&C Game Farm, 24136 Hwy 11 Brookfield MO
Oct 21, 2012
State Hunt
Total Entries: 3
Open Class Entries: 0
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Eric  Figg

Champion Class
1.  (1330) FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg
2.  (1353) FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets
3.  (720) Sangamo Paddywack Two - Anthony Berry



Elizabethtown Beagle Club
Elizabethtown
Oct 20, 2012
Club Hunt
Total Entries: 14
Open Class Entries: 8
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 6
Judges:
Timothy B Bishop, Kelly  Farley, Samantha  Fox

Open Class
1.  (1307) Wickwires Jersey Devil - William Layton
2.  (2113) Dixie Omega - William Layton
3.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
4.  (1499) Stormin Norman - Dean Wickwire
5.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts
6.  (2147) Mudbug - Dean Wickwire
7.  (2110) Gembloux - Kelly Farley
8.  (1500) Casper - Dean Wickwire

Grand Champion Class
1.  (873) Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
2.  (1422) Miley - Timothy B Bishop
3.  (699) Wickwire's Wench - Dean Wickwire
4.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
5.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
6.  (1335) Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop

Open Best of Show
(2147) Mudbug - Dean Wickwire

Best Male
(1499) Stormin Norman - Dean Wickwire

Best Female
(1422) Miley - Timothy B Bishop

Champion Best of Show
(1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox

2nd Best Male
(2110) Gembloux - Kelly Farley

2nd Best Female
(699) Wickwire's Wench - Dean Wickwire



Show-Me Hunting Bassets
B&C Game Farm, 24136 Hwy 11 Brookfield MO
Oct 20, 2012
Western Regional Hunt
Total Entries: 3
Open Class Entries: 0
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Eric  Figg

Champion Class
1.  (720) Sangamo Paddywack Two - Anthony Berry
2.  (1330) FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg
3.  (1353) FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets



Wildcat Basset Club
Frankfort,IN
Sep 30, 2012
Club Hunt
Total Entries: 6
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Kevin  Biery

Open Class
1.  (1413) FR Dolly's Reba - Wade Hunt
2.  (1483) Triple B Tiny - Triple B Kennels
3.  (2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery
4.  (1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Wade Hunt & Terry Hunt
5.  (2116) Triple B Clifford - Triple B Kennels
6.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry



Wildcat Basset Club
Frankfort,IN
Sep 29, 2012
Club Hunt
Total Entries: 6
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Kevin  Biery

Open Class
1.  (1413) FR Dolly's Reba - Wade Hunt
2.  (1483) Triple B Tiny - Triple B Kennels
3.  (2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery
4.  (1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Wade Hunt & Terry Hunt
5.  (2116) Triple B Clifford - Triple B Kennels
6.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry

Open Best of Show
(1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Wade Hunt & Terry Hunt

Best Female
(1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Wade Hunt & Terry Hunt

Best Puppy
(2154) Triple B Great White Sharkie - Kevin Biery

2nd Best Female
(1487) J B Puppy - Anthony Berry

2nd Best Puppy
(2155) Triple B M&M Bombshell - Megan Biery



Empire State Basset Club
4380 Sage Road, Warsaw, NY 14569
Sep 23, 2012
Club Hunt
Total Entries: 11
Open Class Entries: 11
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Kelly  Farley, Benjamin  Marley, Mike  Tefts

Open Class
1.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts
2.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
3.  (1500) Casper - Dean Wickwire
4.  (1115) Gin Dic's Halos and Horns - Linda J Gonzalez
5.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli
6.  (2126) Gin Dic's Silvan Crazy Heart - Linda J Gonzalez
7.  (2110) Gembloux - Kelly Farley
8.  (2147) Mudbug - Dean Wickwire
9.  (1499) Stormin Norman - Dean Wickwire
10.  (1253) Melvin - Benjamin Marley



Empire State Basset Club
4380 Sage Road, Warsaw, NY 14569
Sep 22, 2012
Club Hunt
Total Entries: 14
Open Class Entries: 11
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Adam  Brown, Kelly  Farley, Eric  Hewitt, Benjamin  Marley, Mike  Tefts

Open Class
1.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
2.  (1500) Casper - Dean Wickwire
3.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli
4.  (2110) Gembloux - Kelly Farley
5.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts
6.  (2147) Mudbug - Dean Wickwire
7.  (1253) Melvin - Benjamin Marley
8.  (1499) Stormin Norman - Dean Wickwire
9.  (2126) Gin Dic's Silvan Crazy Heart - Linda J Gonzalez
10.  (1338) Gin Dic's Red Dirt Girl - Linda J Gonzalez(Scratched - other)

Champion Class
1.  (1404) Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
2.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
3.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown

Open Best of Show
(2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli

Best Male
(1115) Gin Dic's Halos and Horns - Linda J Gonzalez

Best Female
(2126) Gin Dic's Silvan Crazy Heart - Linda J Gonzalez

Best Puppy
(2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli

2nd Best Male
(2110) Gembloux - Kelly Farley

2nd Best Female
(1338) Gin Dic's Red Dirt Girl - Linda J Gonzalez

2nd Best Puppy
(2147) Mudbug - Dean Wickwire



Great Lakes Basset Club
2441 N. Stine Rd. Charlotte, MI. 48813
Sep 9, 2012
Club Hunt
Total Entries: 3
Open Class Entries: 0
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 3
Judges:
Gary  Hogle Jr.

Grand Champion Class
1.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
2.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
3.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.(Scratched - other)



Great Lakes Basset Club
2441N. Stine Rd. Charlotte, MI. 48813
Sep 8, 2012
Club Hunt
Total Entries: 6
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Benjamin  Marley

Open Class
1.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
2.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga
3.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
4.  (2152) Mordakai - David Barringer
5.  (2151) Jennie - David Barringer
6.  (1491) Backroads Pepper - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle



Northern Lancaster Co. Beagle Club
Lancaster, PA
Sep 2, 2012
State Hunt
Total Entries: 22
Open Class Entries: 14
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 5
Judges:
Adam  Brown, Kelly  Farley, Samantha  Fox, Benjamin  Marley, Joe  Stoebenau, Mike  Tefts, Dean  Wickwire

Open Class
1.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
2.  (2113) Dixie Omega - William Layton
3.  (1307) Wickwires Jersey Devil - William Layton
4.  (1470) Cassidy - Dana Angstadt & Josh Angstadt
5.  (1500) Casper - Dean Wickwire
6.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts
7.  (1469) Elmer Fudd - Dana Angstadt & Josh Angstadt
8.  (2106) Molly - John Konrad
9.  (2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Dalfen
10.  (2140) Soundtrack Spice Up Your life Chili - Miriam Dalfen

Champion Class
1.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
2.  (1404) Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
3.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown

Grand Champion Class
1.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
2.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
3.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
4.  (873) Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
5.  (699) Wickwire's Wench - Dean Wickwire

Open Best of Show
(2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Dalfen

Best Male
(1499) Stormin Norman - Dean Wickwire

Best Female
(2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Dalfen

Champion Best of Show
(1307) Wickwires Jersey Devil - William Layton

2nd Best Male
(2110) Gembloux - Kelly Farley

2nd Best Female
(2140) Soundtrack Spice Up Your life Chili - Miriam Dalfen



Northern Lancaster Co. Beagle Club
Lancaster,PA
Sep 1, 2012
Eastern Regional Hunt
Total Entries: 25
Open Class Entries: 16
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 6
Judges:
Timothy B Bishop, Adam  Brown, Kelly  Farley, Samantha  Fox, Eric  Hewitt, Benjamin  Marley, Mike  Tefts, Dean  Wickwire

Open Class
1.  (1470) Cassidy - Dana Angstadt & Josh Angstadt
2.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
3.  (1469) Elmer Fudd - Dana Angstadt & Josh Angstadt
4.  (2113) Dixie Omega - William Layton
5.  (1500) Casper - Dean Wickwire
6.  (1307) Wickwires Jersey Devil - William Layton
7.  (2149) Calcifer's Magnificent Comet - Melanie Querio
8.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts
9.  (2148) Penny - Sally George
10.  (1499) Stormin Norman - Dean Wickwire

Champion Class
1.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
2.  (1404) Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
3.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown

Grand Champion Class
1.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
2.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
3.  (1422) Miley - Timothy B Bishop
4.  (699) Wickwire's Wench - Dean Wickwire
5.  (873) Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
6.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley

Open Best of Show
(2110) Gembloux - Kelly Farley

Best Male
(2110) Gembloux - Kelly Farley

Best Female
(1470) Cassidy - Dana Angstadt & Josh Angstadt

2nd Best Male
(1500) Casper - Dean Wickwire

2nd Best Female
(2113) Dixie Omega - William Layton



Empire State Basset Club
Castle Creek, NY
Jul 29, 2012
Club Hunt
Total Entries: 16
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 4
Judges:
Adam  Brown, Benjamin  Marley, Mike  Tefts

Open Class
1.  (1470) Cassidy - Dana Angstadt & Josh Angstadt
2.  (1469) Elmer Fudd - Dana Angstadt & Josh Angstadt
3.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
4.  (1500) Casper - Dean Wickwire
5.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts
6.  (2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Dalfen
7.  (2140) Soundtrack Spice Up Your life Chili - Miriam Dalfen
8.  (2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Dalfen
9.  (2144) Can. Ch. Soundtrack Canadian Brass - Miriam Dalfen
10.  (2146) Can. Ch. Soundtrack Cracklin' Rose - Miriam Dalfen

Grand Champion Class
1.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
2.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
3.  (873) Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
4.  (699) Wickwire's Wench - Dean Wickwire



Empire State Basset Club
Castle Creek, NY
Jul 28, 2012
State Hunt
Total Entries: 13
Open Class Entries: 9
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 4
Judges:
Adam  Brown, Benjamin  Marley, Mike  Tefts

Open Class
1.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
2.  (1470) Cassidy - Dana Angstadt & Josh Angstadt
3.  (1500) Casper - Dean Wickwire
4.  (1469) Elmer Fudd - Dana Angstadt & Josh Angstadt
5.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts
6.  (1499) Stormin Norman - Dean Wickwire
7.  (2147) Mudbug - Dean Wickwire
8.  (2140) Soundtrack Spice Up Your life Chili - Miriam Dalfen
9.  (2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Dalfen

Grand Champion Class
1.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
2.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
3.  (873) Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
4.  (699) Wickwire's Wench - Dean Wickwire

Open Best of Show
(1500) Casper - Dean Wickwire

Best Male
(1500) Casper - Dean Wickwire

Best Female
(1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach

2nd Best Male
(1469) Elmer Fudd - Dana Angstadt & Josh Angstadt

2nd Best Female
(2140) Soundtrack Spice Up Your life Chili - Miriam Dalfen



Broome County Beagle Club
Windsor, NY
May 13, 2012
Club Hunt
Total Entries: 24
Open Class Entries: 15
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 6
Judges:
Timothy B Bishop, Benjamin  Marley, Joe  Stoebenau, Mike  Tefts

Open Class
1.  (1469) Elmer Fudd - Dana Angstadt & Josh Angstadt
2.  (1470) Cassidy - Dana Angstadt & Josh Angstadt
3.  (1402) Stoggie - Dana Angstadt & Josh Angstadt
4.  (1307) Wickwires Jersey Devil - William Layton
5.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
6.  (1500) Casper - Dean Wickwire
7.  (2113) Dixie Omega - William Layton
8.  (1499) Stormin Norman - Dean Wickwire
9.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts
10.  (1377) Lucky Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau

Champion Class
1.  (1422) Miley - Timothy B Bishop
2.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
3.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown

Grand Champion Class
1.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
2.  (873) Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
3.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
4.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
5.  (1335) Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop
6.  (699) Wickwire's Wench - Dean Wickwire



Broome County Beagle Club
Windsor, NY
May 12, 2012
Northern Regional Hunt
Total Entries: 23
Open Class Entries: 15
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 5
Judges:
Susan  Bishop, Timothy B Bishop, Kelly  Farley, Benjamin  Marley, Mike  Tefts

Open Class
1.  (1455) Mongo - Frank J Chamberlin IV
2.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
3.  (2113) Dixie Omega - William Layton
4.  (1307) Wickwires Jersey Devil - William Layton
5.  (1470) Cassidy - Dana Angstadt & Josh Angstadt
6.  (1469) Elmer Fudd - Dana Angstadt & Josh Angstadt
7.  (1439) Ida - Susan Bishop
8.  (2106) Molly - John Konrad
9.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts
10.  (2110) Gembloux - Kelly Farley

Champion Class
1.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
2.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown
3.  (1422) Miley - Timothy B Bishop

Grand Champion Class
1.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
2.  (873) Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
3.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
4.  (1335) Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop
5.  (699) Wickwire's Wench - Dean Wickwire

Open Best of Show
(1500) Casper - Dean Wickwire

Best Male
(1500) Casper - Dean Wickwire

Best Female
(1422) Miley - Timothy B Bishop

Champion Best of Show
(1307) Wickwires Jersey Devil - William Layton

2nd Best Male
(1499) Stormin Norman - Dean Wickwire

2nd Best Female
(1403) Schotzie - Robert Rohrbach



Elizabethtown Beagle Club
Elizabethtown,PA
May 6, 2012
Club Hunt
Total Entries: 21
Open Class Entries: 11
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 5
Judges:
Kelly  Farley, Eric  Hewitt, Benjamin  Marley, Mike  Tefts

Open Class
1.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
2.  (2113) Dixie Omega - William Layton
3.  (1307) Wickwires Jersey Devil - William Layton
4.  (1439) Ida - Susan Bishop
5.  (1500) Casper - Dean Wickwire
6.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts
7.  (2110) Gembloux - Kelly Farley
8.  (1377) Lucky Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
9.  (1499) Stormin Norman - Dean Wickwire
10.  (2106) Molly - John Konrad

Champion Class
1.  (1422) Miley - Timothy B Bishop
2.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
3.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
4.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown
5.  (1404) Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt

Grand Champion Class
1.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
2.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
3.  (699) Wickwire's Wench - Dean Wickwire
4.  (1335) Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop
5.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley



Elizabethtown Beagle Club
Elizabethtown,Pa
May 5, 2012
Club Hunt
Total Entries: 20
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 6
Grand Champion Class Entries: 4
Judges:
Timothy B Bishop, Kelly  Farley, Benjamin  Marley, Mike  Tefts

Open Class
1.  (2113) Dixie Omega - William Layton
2.  (1307) Wickwires Jersey Devil - William Layton
3.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
4.  (1500) Casper - Dean Wickwire
5.  (2141) Percy - John Horst
6.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts
7.  (2110) Gembloux - Kelly Farley
8.  (1499) Stormin Norman - Dean Wickwire
9.  (1439) Ida - Susan Bishop
10.  (1502) Ardennes - Kelly Farley

Champion Class
1.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
2.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
3.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown
4.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
5.  (1422) Miley - Timothy B Bishop
6.  (1404) Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt

Grand Champion Class
1.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
2.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
3.  (699) Wickwire's Wench - Dean Wickwire
4.  (1335) Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop

Open Best of Show
(2110) Gembloux - Kelly Farley

Best Male
(1499) Stormin Norman - Dean Wickwire

Best Female
(1404) Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt

2nd Best Male
(1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown

2nd Best Female
(2113) Dixie Omega - William Layton



Northern Lancaster Co. Beagle Club
Lancaster,PA
Apr 29, 2012
Club Hunt
Total Entries: 21
Open Class Entries: 13
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 4
Judges:
Timothy B Bishop, Benjamin  Marley, Joe  Stoebenau

Open Class
1.  (2113) Dixie Omega - William Layton
2.  (1307) Wickwires Jersey Devil - William Layton
3.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
4.  (1470) Cassidy - Dana Angstadt & Josh Angstadt
5.  (1469) Elmer Fudd - Dana Angstadt & Josh Angstadt
6.  (1500) Casper - Dean Wickwire
7.  (2110) Gembloux - Kelly Farley
8.  (1499) Stormin Norman - Dean Wickwire
9.  (1377) Lucky Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
10.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts

Champion Class
1.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
2.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
3.  (1422) Miley - Timothy B Bishop
4.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown

Grand Champion Class
1.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
2.  (1335) Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop
3.  (699) Wickwire's Wench - Dean Wickwire
4.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley



Wildcat Basset Club
Frankfort,IN
Apr 29, 2012
Club Hunt
Total Entries: 15
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 5
Judges:
Miles  Biery

Open Class
1.  (2115) Norway Oaks Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
2.  (1491) Backroads Pepper - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
3.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry
4.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
5.  (1483) Triple B Tiny - Triple B Kennels
6.  (2107) Triple B FR Tally-Ho - Triple B Kennels

Champion Class
1.  (1353) FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets
2.  (1330) FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg
3.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
4.  (720) Sangamo Paddywack Two - Anthony Berry

Grand Champion Class
1.  (1048) FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets
2.  (904) FR Buck's Dolly - Figg Ridge Hunting Bassets
3.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
4.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
5.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels



Northern Lancaster Co. Beagle Club
Lancaster,PA
Apr 28, 2012
Club Hunt
Total Entries: 23
Open Class Entries: 15
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 4
Judges:
Timothy B Bishop, Benjamin  Marley, Joe  Stoebenau, Mike  Tefts

Open Class
1.  (1307) Wickwires Jersey Devil - William Layton
2.  (2113) Dixie Omega - William Layton
3.  (1470) Cassidy - Dana Angstadt & Josh Angstadt
4.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
5.  (1500) Casper - Dean Wickwire
6.  (1377) Lucky Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
7.  (1469) Elmer Fudd - Dana Angstadt & Josh Angstadt
8.  (1502) Ardennes - Kelly Farley
9.  (1439) Ida - Susan Bishop
10.  (2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Dalfen

Champion Class
1.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
2.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
3.  (1422) Miley - Timothy B Bishop
4.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown

Grand Champion Class
1.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
2.  (1335) Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop
3.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
4.  (699) Wickwire's Wench - Dean Wickwire

Best Male
(1500) Casper - Dean Wickwire

Best Female
(2140) Soundtrack Spice Up Your life Chili - Miriam Dalfen

2nd Best Male
(1499) Stormin Norman - Dean Wickwire

2nd Best Female
(1470) Cassidy - Dana Angstadt & Josh Angstadt



Wildcat Basset Club
Frankfort,IN
Apr 28, 2012
Club Hunt
Total Entries: 21
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 6
Judges:
Austin  Biery, Kevin  Biery, Miles  Biery, Gary  Hogle Jr.

Open Class
1.  (1433) Basset Creek Droopie - Jeff Thorne
2.  (1491) Backroads Pepper - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
3.  (1356) QT Pie - Amy Mannor & Chris Mannor
4.  (2115) Norway Oaks Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
5.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
6.  (2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery
7.  (2116) Triple B Clifford - Triple B Kennels
8.  (1483) Triple B Tiny - Triple B Kennels
9.  (2107) Triple B FR Tally-Ho - Triple B Kennels
10.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry

Champion Class
1.  (1330) FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg
2.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
3.  (1353) FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets
4.  (1321) Backroads Black Harley - Jeff Thorne
5.  (720) Sangamo Paddywack Two - Anthony Berry

Grand Champion Class
1.  (904) FR Buck's Dolly - Figg Ridge Hunting Bassets
2.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
3.  (1048) FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets
4.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
5.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
6.  (1163) J&S Hannah Belle - Triple B Kennels(Scratched - other)

Open Best of Show
(2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery

Best Male
(1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

Best Female
(1483) Triple B Tiny - Triple B Kennels

Best Puppy
(2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery

Champion Best of Show
(1491) Backroads Pepper - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle

2nd Best Male
(1356) QT Pie - Amy Mannor & Chris Mannor

2nd Best Female
(2115) Norway Oaks Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

2nd Best Puppy
(2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle



Great Lakes Basset Club
2441 N. Stine Rd. Charlotte, MI. 48813
Apr 15, 2012
Club Hunt
Total Entries: 9
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 3
Judges:
Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr.

Open Class
1.  (1491) Backroads Pepper - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
2.  (1247) Roderick's Gabby Two - Rod Place
3.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
4.  (2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery
5.  (744) Roderick's Go Away Susan - Rod Place
6.  (1375) Roderick's Sammy - Rod Place

Grand Champion Class
1.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
2.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
3.  (1104) Roderick's Casey Pup - Rod Place



Great Lakes Basset Club
2441 N. Stine Rd. Charlotte, MI. 48813
Apr 14, 2012
State Hunt
Total Entries: 19
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 6
Judges:
Austin  Biery, Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr., Chris  Parker

Open Class
1.  (1433) Basset Creek Droopie - Jeff Thorne
2.  (1356) QT Pie - Amy Mannor & Chris Mannor
3.  (1491) Backroads Pepper - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
4.  (1205) Backroads Parkers Boondock Bow - Chris Parker
5.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
6.  (1375) Roderick's Sammy - Rod Place
7.  (2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery
8.  (744) Roderick's Go Away Susan - Rod Place
9.  (1247) Roderick's Gabby Two - Rod Place
10.  (1106) Roderick's Rufus - Rod Place

Champion Class
1.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
2.  (643) Roderick's Buster - Rod Place
3.  (1321) Backroads Black Harley - Jeff Thorne

Grand Champion Class
1.  (1207) Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
2.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
3.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
4.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
5.  (1104) Roderick's Casey Pup - Rod Place
6.  (835) Roderick's Buckshot Boone - Rod Place(Scratched - other)

Open Best of Show
(2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery

Best Male
(1356) QT Pie - Amy Mannor & Chris Mannor

Best Female
(1104) Roderick's Casey Pup - Rod Place

Best Puppy
(2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery

Champion Best of Show
(1491) Backroads Pepper - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle

2nd Best Male
(1106) Roderick's Rufus - Rod Place

2nd Best Female
(1433) Basset Creek Droopie - Jeff Thorne

2nd Best Puppy
(2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle



Erie Canal Beagle Club
Lynnville In.
Mar 31, 2012
World Hunt
Total Entries: 53
Open Class Entries: 30
Champion Class Entries: 13
Grand Champion Class Entries: 10
Judges:
Austin  Biery, Miles  Biery, Kevin  Biery, Eric  Hewitt, Benjamin  Marley, Chris  Parker

Open Class
1.  (2113) Dixie Omega - William Layton
2.  (2135) Three Creek Martini - Three Creek Bassets
3.  (2119) Okaw Valley Divot - Ronald J Ausman
4.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
5.  (1491) Backroads Pepper - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
6.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
7.  (1433) Basset Creek Droopie - Jeff Thorne
8.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga
9.  (2124) FR Jessie's Flash - Figg Ridge Hunting Bassets
10.  (2134) Three Creek Duncan - Three Creek Bassets

Champion Class
1.  (1289) Night Shift Droop - Wade Hunt
2.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
3.  (720) Sangamo Paddywack Two - Anthony Berry
4.  (1024) J &S Bucks Glory - J&S Bassets
5.  (1330) FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg
6.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
7.  (1353) FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets
8.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
9.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
10.  (1404) Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt

Grand Champion Class
1.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
2.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
3.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
4.  (1048) FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets
5.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
6.  (432) Backroads Sage - John Wlodyga
7.  (904) FR Buck's Dolly - Figg Ridge Hunting Bassets
8.  (1207) Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
9.  (699) Wickwire's Wench - Dean Wickwire
10.  (1104) Roderick's Casey Pup - Rod Place

Open Best of Show
(2123) Jumpshootin' Just Ben Afield - Jeffrey M Hirst

Best Male
(2123) Jumpshootin' Just Ben Afield - Jeffrey M Hirst

Best Female
(1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Wade Hunt & Terry Hunt

Best Puppy
(2133) 3B FR Indy Annie - Figg Ridge Hunting Bassets

Champion Best of Show
(1307) Wickwires Jersey Devil - William Layton

2nd Best Male
(2101) Okaw Valley Magi - Ronald J Ausman

2nd Best Female
(1496) Night Shift Amazing Grace - Wade Hunt & Lisa Hunt

2nd Best Puppy
(2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery



Erie Canal Beagle Club
Lynnville In
Mar 30, 2012
HOY Runoff Hunt
Total Entries: 6
Open Class Entries: 2
Champion Class Entries: 2
Grand Champion Class Entries: 2
Judges:
Austin  Biery, Miles  Biery, Eric  Hewitt, Benjamin  Marley, Chris  Parker

Open Class
1.  (1404) Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
2.  (1491) Backroads Pepper - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle

Champion Class
1.  (1321) Backroads Black Harley - Jeff Thorne
2.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach

Grand Champion Class
1.  (1048) FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets
2.  (904) FR Buck's Dolly - Figg Ridge Hunting Bassets



Show-Me Hunting Bassets
24136 Hwy 11 Brookfield MO
Mar 4, 2012
Club Hunt
Total Entries: 23
Open Class Entries: 15
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 4
Judges:
Shawn  Armstrong, Eric  Figg

Open Class
1.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
2.  (2135) Three Creek Martini - Three Creek Bassets
3.  (1355) Jumpshootin' Big Barn Dog - Jeffrey M Hirst
4.  (2119) Okaw Valley Divot - Ronald J Ausman
5.  (2134) Three Creek Duncan - Three Creek Bassets
6.  (2101) Okaw Valley Magi - Ronald J Ausman
7.  (2118) Okaw Valley Madera - Ronald J Ausman
8.  (2128) Okaw Valley Jasper - Ronald J Ausman
9.  (2124) FR Jessie's Flash - Figg Ridge Hunting Bassets
10.  (2115) Norway Oaks Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

Champion Class
1.  (1330) FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg
2.  (1353) FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets
3.  (720) Sangamo Paddywack Two - Anthony Berry
4.  (1024) J &S Bucks Glory - J&S Bassets

Grand Champion Class
1.  (1048) FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets
2.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
3.  (1178) Butternuts Hercules - Bassets of Butternut
4.  (904) FR Buck's Dolly - Figg Ridge Hunting Bassets(Scratched - other)



Show-Me Hunting Bassets
24136 Hwy 11 Brookfield MO
Mar 3, 2012
Club Hunt
Total Entries: 27
Open Class Entries: 18
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 5
Judges:
Shawn  Armstrong, Eric  Figg, Jim  Rogers

Open Class
1.  (2119) Okaw Valley Divot - Ronald J Ausman
2.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
3.  (2115) Norway Oaks Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
4.  (2118) Okaw Valley Madera - Ronald J Ausman
5.  (2120) Okaw Valley Canoli - Ronald J Ausman
6.  (2101) Okaw Valley Magi - Ronald J Ausman
7.  (1355) Jumpshootin' Big Barn Dog - Jeffrey M Hirst
8.  (2135) Three Creek Martini - Three Creek Bassets
9.  (2134) Three Creek Duncan - Three Creek Bassets
10.  (2125) Okaw Valley Sister Jessie - Ronald J Ausman

Champion Class
1.  (1024) J &S Bucks Glory - J&S Bassets
2.  (1330) FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg
3.  (1353) FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets
4.  (720) Sangamo Paddywack Two - Anthony Berry

Grand Champion Class
1.  (904) FR Buck's Dolly - Figg Ridge Hunting Bassets
2.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
3.  (1048) FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets
4.  (1178) Butternuts Hercules - Bassets of Butternut
5.  (440) J&S Rosie T. Basset - J&S Bassets

Open Best of Show
(2123) Jumpshootin' Just Ben Afield - Jeffrey M Hirst

Best Male
(2123) Jumpshootin' Just Ben Afield - Jeffrey M Hirst

Best Female
(2115) Norway Oaks Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

Best Puppy
(2133) 3B FR Indy Annie - Figg Ridge Hunting Bassets

Champion Best of Show
(1353) FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets

2nd Best Male
(1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

2nd Best Female
(1330) FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg

2nd Best Puppy
(2127) Okaw Valley Jamie - Ronald J Ausman



Great Lakes Basset Club
2441 N. Stine Rd. Charlotte, MI. 48813
Feb 26, 2012
Club Hunt
Total Entries: 14
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 5
Judges:
Robert K Gray, Gary  Hogle Jr.

Open Class
1.  (1491) Backroads Pepper - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
2.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
3.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga
4.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
5.  (2115) Norway Oaks Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
6.  (1375) Roderick's Sammy - Rod Place

Champion Class
1.  (992) Livs Poorlil Arnold - Robert K Gray
2.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
3.  (643) Roderick's Buster - Rod Place

Grand Champion Class
1.  (1104) Roderick's Casey Pup - Rod Place
2.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
3.  (432) Backroads Sage - John Wlodyga
4.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
5.  (835) Roderick's Buckshot Boone - Rod Place(Scratched - other)



Great Lakes Basset Club
2441 N. Stine Rd. Charlotte, MI. 48813
Feb 25, 2012
Club Hunt
Total Entries: 16
Open Class Entries: 9
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 4
Judges:
Robert K Gray, Gary  Hogle Jr., Ron  Rickard

Open Class
1.  (1433) Basset Creek Droopie - Jeff Thorne
2.  (1356) QT Pie - Amy Mannor & Chris Mannor
3.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
4.  (2115) Norway Oaks Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
5.  (561) Hess White River Bel Canto - Jesse Rickard & Ron Rickard
6.  (1492) Hess White River Bassa - Ron Rickard
7.  (1491) Backroads Pepper - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
8.  (1375) Roderick's Sammy - Rod Place
9.  (1247) Roderick's Gabby Two - Rod Place(Scratched - other)

Champion Class
1.  (1321) Backroads Black Harley - Jeff Thorne
2.  (992) Livs Poorlil Arnold - Robert K Gray
3.  (643) Roderick's Buster - Rod Place

Grand Champion Class
1.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
2.  (1104) Roderick's Casey Pup - Rod Place
3.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
4.  (835) Roderick's Buckshot Boone - Rod Place

To Join or Learn More About AHBA call us at (765) 605-3585 or (570) 728-8276
or fill out our online contact form.

©Copyright 2016 American Hunting Basset Association