Join us on Facebook!
Get the AHBA Newsletter!

2014 Hunt Results





Great Lakes Basset Club
2441 N. Stine Rd. Charlotte, MI 48813
Oct 12, 2014
Club Hunt
Total Entries: 21
Open Class Entries: 15
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 3
Judges:
Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr.

Open Class
1.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
2.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
3.  (2178) Half - Pint - John Wlodyga
4.  (2151) Jennie - David Barringer
5.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
6.  (2185) Rodericks Lucky - Barbara Farris & Rod Place
7.  (2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Dalfen
8.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts & Miriam Dalfen
9.  (1483) Triple B Tiny - Anthony Berry
10.  (2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Dalfen

Champion Class
1.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry
2.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
3.  (2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery

Grand Champion Class
1.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
2.  (2152) Mordakai - David Barringer
3.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels



Great Lakes Basset Club
2441 N. Stine Rd. Charlotte, MI 48813
Oct 11, 2014
Club Hunt
Total Entries: 26
Open Class Entries: 18
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 4
Judges:
Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr., Mike  Tefts

Open Class
1.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
2.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
3.  (2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery
4.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
5.  (2151) Jennie - David Barringer
6.  (2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Dalfen
7.  (2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Dalfen
8.  (1483) Triple B Tiny - Anthony Berry
9.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts & Miriam Dalfen
10.  (2185) Rodericks Lucky - Barbara Farris & Rod Place

Champion Class
1.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry
2.  (1433) Basset Creek Droopie - Jeff Thorne
3.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
4.  (2115) Norway Oaks Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

Grand Champion Class
1.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
2.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
3.  (2152) Mordakai - David Barringer
4.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels

Open Best of Show
(2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Dalfen

Best Male
(2185) Rodericks Lucky - Barbara Farris & Rod Place

Best Female
(2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Dalfen

Champion Best of Show
(1487) J B Puppy - Anthony Berry

2nd Best Male
(2181) Berry Berry Bad - Anthony Berry

2nd Best Female
(2187) Shadowgrass Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski



Northern Lancaster Co. Beagle Club
North Lancaster Beagle Club
Oct 5, 2014
Club Hunt
Total Entries: 9
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 3
Judges:
Joe  Stoebenau, Mike  Tefts

Open Class
1.  (2170) Ruby Doo Rabbit Runner - William Layton
2.  (2106) Molly - John Konrad
3.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts & Miriam Dalfen
4.  (2184) Track em Down Toby - Andy Stoak
5.  (2171) Pennies Logon Livin La Vida Loca - Miriam Dalfen
6.  (2173) Angus - John Konrad

Grand Champion Class
1.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
2.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
3.  (2113) Dixie Omega - William Layton



Northern Lancaster Co. Beagle Club
North Lancaster Beagle Club
Oct 4, 2014
Eastern Regional Hunt
Total Entries: 8
Open Class Entries: 5
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 3
Judges:
Dianne  Barskey, Joe  Stoebenau, Mike  Tefts

Open Class
1.  (2170) Ruby Doo Rabbit Runner - William Layton
2.  (2184) Track em Down Toby - Andy Stoak
3.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts & Miriam Dalfen
4.  (2144) Can. Ch. Soundtrack Canadian Brass - Miriam Dalfen
5.  (2171) Pennies Logon Livin La Vida Loca - Miriam Dalfen

Grand Champion Class
1.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
2.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
3.  (2113) Dixie Omega - William Layton

Best Female
(2170) Ruby Doo Rabbit Runner - William Layton

2nd Best Female
(2113) Dixie Omega - William Layton



Northeast Basset Club
Wellsville Rod & Gun Club
Sep 21, 2014
Club Hunt
Total Entries: 21
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 6
Judges:
Eric  Hewitt, Benjamin  Marley, Jim  Spinelli, Mike  Tefts

Open Class
1.  (2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery
2.  (2170) Ruby Doo Rabbit Runner - William Layton
3.  (2189) Triple B Spice Girl Lighting - Triple B Kennels
4.  (2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Dalfen
5.  (2171) Pennies Logon Livin La Vida Loca - Miriam Dalfen
6.  (2155) Triple B M&M Bombshell - Miles Biery & Megan Biery
7.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts & Miriam Dalfen
8.  (2142) Soundtrack Raindance Eowyn - Miriam Dalfen
9.  (2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Dalfen

Champion Class
1.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
3.  (1404) Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt

Grand Champion Class
1.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
2.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
3.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
4.  (2113) Dixie Omega - William Layton
5.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
6.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach



Northeast Basset Club
Wellsville Rod & Gun Club
Sep 20, 2014
Regional Hunt
Total Entries: 23
Open Class Entries: 14
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 6
Judges:
Kevin  Biery, Mirian  Dalfen, Benjamin  Marley, Jim  Spinelli, Mike  Tefts

Open Class
1.  (2170) Ruby Doo Rabbit Runner - William Layton
2.  (2116) Triple B Clifford - Triple B Kennels
3.  (2183) Wickwire's Ruth - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
4.  (2142) Soundtrack Raindance Eowyn - Miriam Dalfen
5.  (2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery
6.  (2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Dalfen
7.  (2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Dalfen
8.  (2155) Triple B M&M Bombshell - Miles Biery & Megan Biery
9.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts & Miriam Dalfen
10.  (2189) Triple B Spice Girl Lighting - Triple B Kennels

Champion Class
1.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
3.  (1404) Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt

Grand Champion Class
1.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
2.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
3.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
4.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
5.  (2113) Dixie Omega - William Layton
6.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels

Best Female
(1404) Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt

Champion Best of Show
(2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery

2nd Best Female
(2170) Ruby Doo Rabbit Runner - William Layton



Broome County Beagle Club
670 Honey Hollow Road, Windsor, NY
Sep 14, 2014
Club Hunt
Total Entries: 21
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 6
Judges:
Adam  Brown, Benjamin  Marley, Jim  Spinelli, Mike  Tefts

Open Class
1.  (2173) Angus - John Konrad
2.  (2170) Ruby Doo Rabbit Runner - William Layton
3.  (2106) Molly - John Konrad
4.  (2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Dalfen
5.  (2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Dalfen
6.  (2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Dalfen
7.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts & Miriam Dalfen
8.  (2142) Soundtrack Raindance Eowyn - Miriam Dalfen
9.  (1253) Melvin - Benjamin Marley
10.  (2171) Pennies Logon Livin La Vida Loca - Miriam Dalfen

Champion Class
1.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown
3.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli

Grand Champion Class
1.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
2.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
3.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
4.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
5.  (2113) Dixie Omega - William Layton
6.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt(Scratched - other)



Broome County Beagle Club
670 Honey Hollow Road, Windsor, NY
Sep 13, 2014
Club Hunt
Total Entries: 22
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 6
Judges:
Adam  Brown, Eric  Hewitt, Benjamin  Marley, Mike  Tefts

Open Class
1.  (2170) Ruby Doo Rabbit Runner - William Layton
2.  (2142) Soundtrack Raindance Eowyn - Miriam Dalfen
3.  (2173) Angus - John Konrad
4.  (2106) Molly - John Konrad
5.  (2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Dalfen
6.  (2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Dalfen
7.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts & Miriam Dalfen
8.  (2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Dalfen
9.  (2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Dalfen
10.  (2171) Pennies Logon Livin La Vida Loca - Miriam Dalfen

Champion Class
1.  (2113) Dixie Omega - William Layton
2.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
3.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
4.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown

Grand Champion Class
1.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
2.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
3.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
4.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
5.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
6.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown

Open Best of Show
(2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Dalfen

Best Male
(1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown

Best Female
(2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Dalfen

2nd Best Male
(2173) Angus - John Konrad

2nd Best Female
(2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Dalfen



Great Lakes Basset Club
2441 N. Stine Rd. Charlotte, MI 48813
Sep 7, 2014
Club Hunt
Total Entries: 20
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 3
Judges:
Kevin  Biery, Miles  Biery, Jim  Spinelli

Open Class
1.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
2.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
3.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
4.  (2151) Jennie - David Barringer
5.  (2183) Wickwire's Ruth - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
6.  (2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery
7.  (1483) Triple B Tiny - Anthony Berry
8.  (2193) Spice Girl Poppy - John Wlodyga
9.  (2115) Norway Oaks Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
10.  (2181) Berry Berry Bad - Anthony Berry

Champion Class
1.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (2152) Mordakai - David Barringer
3.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
4.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry
5.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga

Grand Champion Class
1.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
2.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
3.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski



Great Lakes Basset Club
2441 N. Stine Rd. Charlotte, MI 48813
Sep 6, 2014
Regional Hunt
Total Entries: 24
Open Class Entries: 14
Champion Class Entries: 7
Grand Champion Class Entries: 3
Judges:
Kevin  Biery, Miles  Biery, Eric  Hewitt, Gary  Hogle Jr., Jim  Spinelli

Open Class
1.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
2.  (2178) Half - Pint - John Wlodyga
3.  (2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery
4.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
5.  (1483) Triple B Tiny - Anthony Berry
6.  (2183) Wickwire's Ruth - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
7.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
8.  (2151) Jennie - David Barringer
9.  (2189) Triple B Spice Girl Lighting - Triple B Kennels
10.  (2155) Triple B M&M Bombshell - Miles Biery & Megan Biery

Champion Class
1.  (2152) Mordakai - David Barringer
2.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
3.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
4.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
5.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga
6.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
7.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry

Grand Champion Class
1.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
2.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
3.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt

Open Best of Show
(2116) Triple B Clifford - Triple B Kennels

Best Male
(2116) Triple B Clifford - Triple B Kennels

Best Female
(2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli

Champion Best of Show
(1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt

2nd Best Male
(2181) Berry Berry Bad - Anthony Berry

2nd Best Female
(2183) Wickwire's Ruth - Tracy Hewitt & Eric Hewitt



Wildcat Basset Club
4313 W. 100 N. Frankfort, IN 46041
Aug 31, 2014
Club Hunt
Total Entries: 17
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 3
Judges:
Kevin  Biery, Miles  Biery

Open Class
1.  (2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery
2.  (1483) Triple B Tiny - Anthony Berry
3.  (2155) Triple B M&M Bombshell - Miles Biery & Megan Biery
4.  (2187) Shadowgrass Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
5.  (2116) Triple B Clifford - Triple B Kennels
6.  (2154) Triple B Great White Sharkie - Triple B Kennels
7.  (2151) Jennie - David Barringer
8.  (2189) Triple B Spice Girl Lighting - Triple B Kennels
9.  (2181) Berry Berry Bad - Anthony Berry
10.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle(Scratched - other)

Champion Class
1.  (2152) Mordakai - David Barringer
2.  (1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Wade Hunt & Terry Hunt
3.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry
4.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

Grand Champion Class
1.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
2.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
3.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels



Wildcat Basset Club
4313 W. 100 N. Frankfort, IN 46041
Aug 30, 2014
State Hunt
Total Entries: 20
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 3
Judges:
Miles  Biery, Kevin  Biery

Open Class
1.  (2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery
2.  (1483) Triple B Tiny - Anthony Berry
3.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
4.  (2116) Triple B Clifford - Triple B Kennels
5.  (2115) Norway Oaks Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
6.  (2155) Triple B M&M Bombshell - Miles Biery & Megan Biery
7.  (2189) Triple B Spice Girl Lighting - Triple B Kennels
8.  (2151) Jennie - David Barringer
9.  (2165) CrossRoads Rebel - Wade Hunt & Terry Hunt
10.  (2181) Berry Berry Bad - Anthony Berry

Champion Class
1.  (2152) Mordakai - David Barringer
2.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry
3.  (1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Wade Hunt & Terry Hunt
4.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
5.  (1491) Backroads Pepper - Triple B Kennels(Scratched - other)

Grand Champion Class
1.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
2.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
3.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.



Empire State Basset Club
Glendale Beagle
Jun 1, 2014
Club Hunt
Total Entries: 22
Open Class Entries: 14
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 5
Judges:
Adam  Brown, Benjamin  Marley, Jim  Spinelli, Mike  Tefts

Open Class
1.  (2170) Ruby Doo Rabbit Runner - William Layton
2.  (2106) Molly - John Konrad
3.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts & Miriam Dalfen
4.  (1500) Casper - Dean Wickwire
5.  (2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Dalfen
6.  (1499) Stormin Norman - Dean Wickwire
7.  (2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Dalfen
8.  (2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Dalfen
9.  (1253) Melvin - Benjamin Marley
10.  (2142) Soundtrack Raindance Eowyn - Miriam Dalfen

Champion Class
1.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown
3.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli

Grand Champion Class
1.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
2.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
3.  (873) Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
4.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
5.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley



Empire State Basset Club
Glendale Beagle
May 31, 2014
State Hunt
Total Entries: 23
Open Class Entries: 14
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 6
Judges:
Adam  Brown, Miriam  Dalfen, Samantha  Fox, Benjamin  Marley, Jim  Spinelli, Mike  Tefts

Open Class
1.  (2173) Angus - John Konrad
2.  (1500) Casper - Dean Wickwire
3.  (2170) Ruby Doo Rabbit Runner - William Layton
4.  (2106) Molly - John Konrad
5.  (2147) Mudbug - Dean Wickwire
6.  (2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Dalfen
7.  (1499) Stormin Norman - Dean Wickwire
8.  (2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Dalfen
9.  (2171) Pennies Logon Livin La Vida Loca - Miriam Dalfen
10.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts & Miriam Dalfen

Champion Class
1.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
3.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown

Grand Champion Class
1.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
2.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
3.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
4.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
5.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
6.  (873) Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire

Open Best of Show
(2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Dalfen

Best Male
(1499) Stormin Norman - Dean Wickwire

Best Female
(2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Dalfen

2nd Best Male
(1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley

2nd Best Female
(2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Dalfen



Broome County Beagle Club
670 Honey Hollow Road, Windsor, NY
May 18, 2014
Club Hunt
Total Entries: 17
Open Class Entries: 8
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 4
Judges:
Adam  Brown, Samantha  Fox, Benjamin  Marley, Jim  Spinelli

Open Class
1.  (2173) Angus - John Konrad
2.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
3.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
4.  (2147) Mudbug - Dean Wickwire
5.  (2151) Jennie - David Barringer
6.  (1499) Stormin Norman - Dean Wickwire
7.  (1500) Casper - Dean Wickwire
8.  (2106) Molly - John Konrad

Champion Class
1.  (2152) Mordakai - David Barringer
2.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
3.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
4.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown
5.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga

Grand Champion Class
1.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
2.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
3.  (873) Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
4.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown



Broome County Beagle Club
670 Honey Hollow Road, Windsor, NY
May 17, 2014
Northern Regional Hunt
Total Entries: 21
Open Class Entries: 11
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 5
Judges:
Adam  Brown, Samantha  Fox, Benjamin  Marley, Jim  Spinelli

Open Class
1.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
2.  (2173) Angus - John Konrad
3.  (1500) Casper - Dean Wickwire
4.  (2147) Mudbug - Dean Wickwire
5.  (2151) Jennie - David Barringer
6.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
7.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
8.  (2106) Molly - John Konrad
9.  (1253) Melvin - Benjamin Marley
10.  (1499) Stormin Norman - Dean Wickwire

Champion Class
1.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
3.  (2152) Mordakai - David Barringer
4.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
5.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown

Grand Champion Class
1.  (873) Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
2.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
3.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
4.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
5.  (699) Wickwire's Wench - Dean Wickwire

Open Best of Show
(2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga

Best Male
(1499) Stormin Norman - Dean Wickwire

Best Female
(2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga

Champion Best of Show
(2147) Mudbug - Dean Wickwire

2nd Best Male
(2173) Angus - John Konrad

2nd Best Female
(2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli



Northern Lancaster Co. Beagle Club
North Lancaster Beagle Club
Apr 27, 2014
Club Hunt
Total Entries: 12
Open Class Entries: 5
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 4
Judges:
Jim  Spinelli, Joe  Stoebenau

Open Class
1.  (2170) Ruby Doo Rabbit Runner - William Layton
2.  (2168) Elmer Fudd - Michael Long
3.  (2184) Track em Down Toby - Andy Stoak
4.  (2147) Mudbug - Dean Wickwire
5.  (1499) Stormin Norman - Dean Wickwire(Scratched - other)

Champion Class
1.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
3.  (2113) Dixie Omega - William Layton

Grand Champion Class
1.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
2.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
3.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
4.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox



Wildcat Basset Club
4313 W. 100 N. Frankfort, IN 46041
Apr 27, 2014
Club Hunt
Total Entries: 17
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr.

Open Class
1.  (2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery
2.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
3.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
4.  (1483) Triple B Tiny - Anthony Berry
5.  (2151) Jennie - David Barringer
6.  (2116) Triple B Clifford - Triple B Kennels
7.  (2189) Triple B Spice Girl Lighting - Triple B Kennels
8.  (2155) Triple B M&M Bombshell - Miles Biery & Megan Biery
9.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
10.  (2154) Triple B Great White Sharkie - Triple B Kennels

Champion Class
1.  (1491) Backroads Pepper - Triple B Kennels
2.  (2152) Mordakai - David Barringer
3.  (1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Wade Hunt & Terry Hunt
4.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry
5.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga



Northern Lancaster Co. Beagle Club
North Lancaster Beagle Club
Apr 26, 2014
State Hunt
Total Entries: 17
Open Class Entries: 9
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 4
Judges:
Benjamin  Marley, Jim  Spinelli, Joe  Stoebenau, Dean  Wickwire

Open Class
1.  (2147) Mudbug - Dean Wickwire
2.  (2170) Ruby Doo Rabbit Runner - William Layton
3.  (1500) Casper - Dean Wickwire
4.  (2168) Elmer Fudd - Michael Long
5.  (2169) Bullet - Tracie Long
6.  (1377) Lucky Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
7.  (2184) Track em Down Toby - Andy Stoak
8.  (1395) Winnie Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
9.  (1499) Stormin Norman - Dean Wickwire(Scratched - other)

Champion Class
1.  (2113) Dixie Omega - William Layton
2.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
3.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
4.  (1470) Cassidy - Dana Angstadt & Josh Angstadt

Grand Champion Class
1.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
2.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
3.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
4.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley

Open Best of Show
(2170) Ruby Doo Rabbit Runner - William Layton

Best Male
(1500) Casper - Dean Wickwire

Best Female
(2170) Ruby Doo Rabbit Runner - William Layton

2nd Best Male
(1499) Stormin Norman - Dean Wickwire

2nd Best Female
(2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli



Wildcat Basset Club
4313 W. 100 N. Frankfort, IN 46041
Apr 26, 2014
Club Hunt
Total Entries: 19
Open Class Entries: 14
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Austin  Biery, Kevin  Biery

Open Class
1.  (2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery
2.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
3.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
4.  (1483) Triple B Tiny - Anthony Berry
5.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
6.  (2151) Jennie - David Barringer
7.  (1356) QT Pie - Ron Rickard
8.  (2155) Triple B M&M Bombshell - Miles Biery & Megan Biery
9.  (2116) Triple B Clifford - Triple B Kennels
10.  (2165) CrossRoads Rebel - Wade Hunt & Terry Hunt

Champion Class
1.  (2152) Mordakai - David Barringer
2.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry
3.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga
4.  (1491) Backroads Pepper - Triple B Kennels
5.  (1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Wade Hunt & Terry Hunt

Open Best of Show
(2116) Triple B Clifford - Triple B Kennels

Best Male
(2116) Triple B Clifford - Triple B Kennels

Best Female
(2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga

Champion Best of Show
(1487) J B Puppy - Anthony Berry

2nd Best Male
(1492) Hess White River Bassa - Ron Rickard

2nd Best Female
(2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle



Great Lakes Basset Club
2441 N. Stine Rd. Charlotte, MI 48813
Apr 13, 2014
Club Hunt
Total Entries: 16
Open Class Entries: 7
Champion Class Entries: 6
Grand Champion Class Entries: 3
Judges:
Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr.

Open Class
1.  (2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery
2.  (2178) Half - Pint - John Wlodyga
3.  (2151) Jennie - David Barringer
4.  (1483) Triple B Tiny - Anthony Berry
5.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
6.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
7.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle

Champion Class
1.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga
2.  (2152) Mordakai - David Barringer
3.  (1491) Backroads Pepper - Triple B Kennels
4.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
5.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
6.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry

Grand Champion Class
1.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
2.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
3.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels



Northeast Basset Club
Wellsville Rod & Gun Club
Apr 13, 2014
Club Hunt
Total Entries: 14
Open Class Entries: 5
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 6
Judges:
Eric  Hewitt, Benjamin  Marley, Jim  Spinelli

Open Class
1.  (2147) Mudbug - Dean Wickwire
2.  (1499) Stormin Norman - Dean Wickwire
3.  (2172) Holly - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
4.  (2183) Wickwire's Ruth - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
5.  (1500) Casper - Dean Wickwire

Champion Class
1.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
3.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown

Grand Champion Class
1.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
2.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
3.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
4.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
5.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
6.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach



Great Lakes Basset Club
2441 N. Stine Rd. Charlotte, MI 48813
Apr 12, 2014
State Hunt
Total Entries: 19
Open Class Entries: 9
Champion Class Entries: 7
Grand Champion Class Entries: 3
Judges:
Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr.

Open Class
1.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
2.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
3.  (2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery
4.  (2151) Jennie - David Barringer
5.  (1485) Triple B Rocket - Triple B Kennels
6.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
7.  (2167) Polka - Ron Rickard
8.  (2178) Half - Pint - John Wlodyga
9.  (1356) QT Pie - Ron Rickard

Champion Class
1.  (2152) Mordakai - David Barringer
2.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry
3.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
4.  (1491) Backroads Pepper - Triple B Kennels
5.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
6.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga(Scratched - other)
7.  (1433) Basset Creek Droopie - Jeff Thorne(Scratched - other)

Grand Champion Class
1.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
2.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
3.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels

Best Puppy
(2193) Spice Girl Poppy - John Wlodyga

Champion Best of Show
(2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery

2nd Best Puppy
(2181) Berry Berry Bad - Anthony Berry



Northeast Basset Club
Wellsville Rod & Gun Club
Apr 12, 2014
Club Hunt
Total Entries: 17
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 8
Judges:
Adam  Brown, Samantha  Fox, Benjamin  Marley, Jim  Spinelli

Open Class
1.  (2183) Wickwire's Ruth - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
2.  (2173) Angus - John Konrad
3.  (1500) Casper - Dean Wickwire
4.  (2147) Mudbug - Dean Wickwire
5.  (2106) Molly - John Konrad
6.  (1499) Stormin Norman - Dean Wickwire

Champion Class
1.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
3.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown

Grand Champion Class
1.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
2.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
3.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
4.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
5.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
6.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
7.  (699) Wickwire's Wench - Dean Wickwire
8.  (873) Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire

Open Best of Show
(1499) Stormin Norman - Dean Wickwire

Best Male
(1499) Stormin Norman - Dean Wickwire

Best Female
(2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli

Champion Best of Show
(2147) Mudbug - Dean Wickwire



Erie Canal Beagle Club
Erie Canal Beagle Club
Mar 22, 2014
World Hunt
Total Entries: 29
Open Class Entries: 14
Champion Class Entries: 9
Grand Champion Class Entries: 6
Judges:
Kevin  Biery, Austin  Biery, Eric  Hewitt, Gary  Hogle Jr., Benjamin  Marley, Jim  Spinelli

Open Class
1.  (2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery
2.  (2151) Jennie - David Barringer
3.  (2179) Missouri Swaybar Maggie Mae - Stephen Myers
4.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
5.  (2147) Mudbug - Dean Wickwire
6.  (2115) Norway Oaks Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
7.  (1356) QT Pie - Ron Rickard
8.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
9.  (1483) Triple B Tiny - Anthony Berry
10.  (1499) Stormin Norman - Dean Wickwire

Champion Class
1.  (2152) Mordakai - David Barringer
2.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
3.  (1433) Basset Creek Droopie - Jeff Thorne
4.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry
5.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
6.  (1491) Backroads Pepper - Triple B Kennels
7.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
8.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
9.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga

Grand Champion Class
1.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
2.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
3.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
4.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
5.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
6.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels

Open Best of Show
(2183) Wickwire's Ruth - Tracy Hewitt & Eric Hewitt

Best Female
(2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle

Best Puppy
(2183) Wickwire's Ruth - Tracy Hewitt & Eric Hewitt

Champion Best of Show
(1487) J B Puppy - Anthony Berry

Grand Champion Best of Show
(1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels

2nd Best Female
(2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga

2nd Best Puppy
(2187) Shadowgrass Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski



Erie Canal Beagle Club
Erie Canal Beagle Club
Mar 21, 2014
HOY Runoff Hunt
Total Entries: 6
Open Class Entries: 2
Champion Class Entries: 2
Grand Champion Class Entries: 2
Judges:
Kevin  Biery, Eric  Hewitt, Benjamin  Marley, Jim  Spinelli

Open Class
1.  (2152) Mordakai - David Barringer
2.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry

Champion Class
1.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
2.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli

Grand Champion Class
1.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
2.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.



Northeast Basset Club
4302 College Ave. Corning, NY
Mar 9, 2014
Club Hunt
Total Entries: 18
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 6
Grand Champion Class Entries: 6
Judges:
Adam  Brown, Benjamin  Marley, Jim  Spinelli

Open Class
1.  (1499) Stormin Norman - Dean Wickwire
2.  (2151) Jennie - David Barringer
3.  (2115) Norway Oaks Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
4.  (2147) Mudbug - Dean Wickwire
5.  (2172) Holly - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
6.  (1500) Casper - Dean Wickwire

Champion Class
1.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (2152) Mordakai - David Barringer
3.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
4.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown
5.  (1404) Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
6.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli(Scratched - other)

Grand Champion Class
1.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
2.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
3.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
4.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
5.  (873) Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
6.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown



Northeast Basset Club
4302 College Ave. Corning, NY
Mar 8, 2014
Club Hunt
Total Entries: 20
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 6
Judges:
Adam  Brown, Samantha  Fox, Eric  Hewitt, Benjamin  Marley, Jim  Spinelli

Open Class
1.  (2115) Norway Oaks Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
2.  (1500) Casper - Dean Wickwire
3.  (2151) Jennie - David Barringer
4.  (2147) Mudbug - Dean Wickwire
5.  (1499) Stormin Norman - Dean Wickwire
6.  (2172) Holly - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
7.  (2187) Shadowgrass Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
8.  (2182) Incred-a-bull - Dean Wickwire
9.  (1253) Melvin - Benjamin Marley
10.  (2183) Wickwire's Ruth - Tracy Hewitt & Eric Hewitt

Champion Class
1.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (2152) Mordakai - David Barringer
3.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
4.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown

Grand Champion Class
1.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
2.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
3.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
4.  (873) Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
5.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
6.  (699) Wickwire's Wench - Dean Wickwire

Open Best of Show
(2147) Mudbug - Dean Wickwire

Best Male
(2147) Mudbug - Dean Wickwire

Best Puppy
(2187) Shadowgrass Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

2nd Best Male
(1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

2nd Best Puppy
(2183) Wickwire's Ruth - Tracy Hewitt & Eric Hewitt



Wildcat Basset Club
4313 W. 100 N. Frankfort, IN 46041
Mar 2, 2014
Club Hunt
Total Entries: 9
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Austin  Biery, Kevin  Biery

Open Class
1.  (1491) Backroads Pepper - Triple B Kennels
2.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
3.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
4.  (1483) Triple B Tiny - Anthony Berry
5.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
6.  (2178) Half - Pint - John Wlodyga

Champion Class
1.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry
2.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
3.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga



Wildcat Basset Club
4313 W. 100 N. Frankfort, IN 46041
Mar 1, 2014
Regional Hunt
Total Entries: 25
Open Class Entries: 16
Champion Class Entries: 6
Grand Champion Class Entries: 3
Judges:
Kevin  Biery, Miles  Biery, Austin  Biery

Open Class
1.  (1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Wade Hunt & Terry Hunt
2.  (1491) Backroads Pepper - Triple B Kennels
3.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
4.  (1483) Triple B Tiny - Anthony Berry
5.  (1356) QT Pie - Ron Rickard
6.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
7.  (2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery
8.  (2116) Triple B Clifford - Triple B Kennels
9.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
10.  (2178) Half - Pint - John Wlodyga

Champion Class
1.  (2152) Mordakai - David Barringer
2.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry
3.  (1433) Basset Creek Droopie - Jeff Thorne
4.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga
5.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
6.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga(Scratched - other)

Grand Champion Class
1.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
2.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
3.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels

Open Best of Show
(2151) Jennie - David Barringer

Best Male
(2154) Triple B Great White Sharkie - Triple B Kennels

Best Female
(2151) Jennie - David Barringer

Best Puppy
(2187) Shadowgrass Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

Champion Best of Show
(2152) Mordakai - David Barringer

2nd Best Male
(2116) Triple B Clifford - Triple B Kennels

2nd Best Female
(2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga

2nd Best Puppy
(2190) Triple B Backroads Spot - Triple B Kennels



Great Lakes Basset Club
2441 N. Stine Rd. Charlotte, MI 48813
Feb 15, 2014
Club Hunt
Total Entries: 11
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Gary  Hogle Jr.

Open Class
1.  (1356) QT Pie - Ron Rickard
2.  (2115) Norway Oaks Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
3.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
4.  (2151) Jennie - David Barringer
5.  (1491) Backroads Pepper - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
6.  (2187) Shadowgrass Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

Champion Class
1.  (2152) Mordakai - David Barringer
2.  (1433) Basset Creek Droopie - Jeff Thorne
3.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
4.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
5.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga

Open Best of Show
(2151) Jennie - David Barringer

Best Male
(2152) Mordakai - David Barringer

Best Female
(2151) Jennie - David Barringer

Best Puppy
(2187) Shadowgrass Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

2nd Best Male
(1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

2nd Best Female
(2115) Norway Oaks Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

To Join or Learn More About AHBA call us at (765) 605-3585 or (570) 728-8276
or fill out our online contact form.

©Copyright 2016 American Hunting Basset Association