Join us on Facebook!
Get the AHBA Newsletter!

2002 Hunt Results





Pomona Meadows Beagle Club
Pomona,NJ
Dec 21, 2002
Club Hunt
Total Entries: 13
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 3

Open Class
1.  Baysides Raider - William Milko & Joseph Milko
2.  Kurtz's Sir Maxwell Duncan - Keith Kurtz
3.  Lone Achers Smokey Mt Sweety Pi - Benjamin Brookes
4.  Briar Busten Mary Kate - Benjamin Brookes
5.  Kurtz's Long Creek Ellie - Keith Kurtz
6.  Wickwire's Chipper - Dean Wickwire

Champion Class
1.  Wickwire's Cherry - Benjamin Brookes
2.  Wickwire's Dot - Dean Wickwire
3.  Kurtz's Rabbit Ruff Rafiki - Keith Kurtz
4.  Snoopy Bea Wright - Dean Wickwire

Grand Champion Class
1.  Wickwire's Y. Lee Coyote - Dean Wickwire
2.  Wickwire's Critter - Dean Wickwire
3.  Wickwire's Cinnamon Candy - Dean Wickwire

Open Best of Show
Lone Achers Smokey Mt Sweety Pi - Benjamin Brookes

Best Male
1.  Kurtz's Sir Maxwell Duncan - Keith Kurtz
2.  Baysides Raider - William Milko & Joseph Milko

Best Female
1.  Lone Achers Smokey Mt Sweety Pi - Benjamin Brookes
2.  Snoopy Bea Wright - Dean Wickwire



Boggy Creek Basset Club
Coalgate,OK
Dec 15, 2002
State Hunt
Total Entries: 31
Open Class Entries: 17
Champion Class Entries: 8
Grand Champion Class Entries: 6

Open Class
1.  Roderick's Mighty Midget - Rod Place
2.  ET's Little Patches - J&S Bassets
3.  JRK Hunter - Unknown Person
4.  Hillbilly Little Sister - J & J Bassets
5.  Daisy Head Mayzie - Unknown Person
6.  Redneck's Nuk-Um's Shortcake - Scott Ehle & Bill Ehle
7.  Raeneydaze Amazing Grace - Unknown Person
8.  Meahl's Roderick's Ms Spunky - Rod Place
9.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut
10.  Crackerjack's Henry - J & J Bassets

Champion Class
1.  Hillbilly Beaureguard - Hillbilly Hounds
2.  Sregor's Hannah Mae - J&S Bassets
3.  Roderick's W.V. Sassy - Rod Place & Barbara Farris
4.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
5.  Sangamo Daisy Mae - Nancy Conway
6.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
7.  Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt
8.  Sangamo Paddington Bear - Nancy Conway

Grand Champion Class
1.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place
2.  Sangamo Blue Flash - Nancy Conway
3.  ET's Grave Digger - Ron Hunt
4.  JRK Precious - James Ranch Kennel
5.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
6.  Roderick's Gabby - Mickie Pearson

Open Best of Show
Crackerjack's Henry - J & J Bassets

Best Male
1.  Crackerjack's Henry - J & J Bassets
2.  JRK Snoop - James Ranch Kennel

Best Female
1.  Sangamo Daisy Mae - Nancy Conway
2.  Roderick's W.V. Sassy - Rod Place & Barbara Farris

Best Puppy
1.  J&S Rufus R Basset - J&S Bassets
2.  Charlie - J & J Bassets

Champion Best of Show
Sangamo Paddington Bear - Nancy Conway

Grand Champion Best of Show
ET's Grave Digger - Ron Hunt



Saltville VA Beagle Club, Inc.
Saltville,VA
Dec 15, 2002
Club Hunt
Total Entries: 12
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 6
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Wood's Appletree Annie - Darrell Woods & Vickie Woods
2.  Sangamo Goaway Catfish - Rod Place
3.  Wood's Peachy Lady - Darrell Woods & Vickie Woods
4.  Woods' D&G's Top Gun - Darrell Woods & Vickie Woods
5.  Hall's Mountain Rose Marie - Karen Hall & Harold Hall

Champion Class
1.  King's Let's Have a Chase - Darrell Woods & Vickie Woods
2.  Doan's Little Dan - Carl Lambert
3.  Wood's White Ridge Kelly Jolly - Darrell Woods & Vickie Woods
4.  King's She Has a Crook - Mike King
5.  Wood's Wade's Savage Pride - Darrell Woods & Vickie Woods
6.  Wood's White Ridge Cocoa - Darrell Woods & Vickie Woods



Boggy Creek Basset Club
Coalgate,OK
Dec 14, 2002
Club Hunt
Total Entries: 33
Open Class Entries: 16
Champion Class Entries: 11
Grand Champion Class Entries: 6

Open Class
1.  Marshland Trusty Rusty - James Ranch Kennel
2.  JRK Snoop - James Ranch Kennel
3.  Redneck's Nuk-Um's Shortcake - Scott Ehle & Bill Ehle
4.  Elgina Cachica Hoover - Jimmy Edwards
5.  Roderick's Mighty Midget - Rod Place
6.  Daisy Head Mayzie - Unknown Person
7.  ET's Little Patches - J&S Bassets
8.  Meahl's Roderick's Ms Spunky - Rod Place
9.  Raeneydaze Amazing Grace - Unknown Person
10.  JRK Hunter - Unknown Person

Champion Class
1.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place
2.  Sregor's Hannah Mae - J&S Bassets
3.  Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt
4.  Sangamo Paddington Bear - Nancy Conway
5.  Sangamo Daisy Mae - Nancy Conway
6.  Roderick's W.V. Sassy - Rod Place & Barbara Farris
7.  JRK Viper - James Ranch Kennel
8.  JRK Ladybird - James Ranch Kennel
9.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
10.  Roderick's Short Dawg - Rod Place

Grand Champion Class
1.  Sangamo Blue Flash - Nancy Conway
2.  JRK Precious - James Ranch Kennel
3.  ET's Grave Digger - Ron Hunt
4.  Roderick's Big Bertha - Rod Place
5.  Roderick's Gabby - Mickie Pearson
6.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place

Open Best of Show
Sangamo Paddington Bear - Nancy Conway

Best Male
1.  Sangamo Paddington Bear - Nancy Conway
2.  Crackerjack's Henry - J & J Bassets

Best Female
1.  ET's Little Patches - J&S Bassets
2.  Raeneydaze Amazing Grace - Unknown Person

Champion Best of Show
Buster of Butternut - Bassets of Butternut

Grand Champion Best of Show
ET's Grave Digger - Ron Hunt



Saltville VA Beagle Club, Inc.
Saltville,VA
Dec 14, 2002
Club Hunt
Total Entries: 11
Open Class Entries: 5
Champion Class Entries: 6
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Wood's Appletree Annie - Darrell Woods & Vickie Woods
2.  Sangamo Goaway Catfish - Rod Place
3.  Wood's Peachy Lady - Darrell Woods & Vickie Woods
4.  Lambert's Little John - Carl Lambert
5.  Hall's Mountain Rose Marie - Karen Hall & Harold Hall

Champion Class
1.  Wood's White Ridge Kelly Jolly - Darrell Woods & Vickie Woods
2.  King's She Has a Crook - Mike King
3.  Doan's Little Dan - Carl Lambert
4.  Wood's Wade's Savage Pride - Darrell Woods & Vickie Woods
5.  King's Let's Have a Chase - Darrell Woods & Vickie Woods
6.  Wood's White Ridge Cocoa - Darrell Woods & Vickie Woods

Open Best of Show
Lambert's Little John - Carl Lambert

Best Male
1.  Lambert's Little John - Carl Lambert
2.  Wood's Wade's Savage Pride - Darrell Woods & Vickie Woods

Best Female
1.  King's She Has a Crook - Mike King
2.  Wood's Peachy Lady - Darrell Woods & Vickie Woods

Best Puppy
1.  Lil' Bit of Peach - Carl Lambert
2.  Woods' D&G's Top Gun - Darrell Woods & Vickie Woods

Champion Best of Show
Wood's White Ridge Kelly Jolly - Darrell Woods & Vickie Woods



Sho-Me-Mo Rabbit Hunting Bassets
Brookfield,MO
Dec 8, 2002
Club Hunt
Total Entries: 26
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 12
Grand Champion Class Entries: 6

Open Class
1.  Roderick's Mighty Midget - Rod Place
2.  ET's Little Patches - J&S Bassets
3.  Concord's Little Mac - Nathan Hellebusch
4.  Meahl's Roderick's Ms Spunky - Rod Place
5.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut
6.  Ahnapee Trackem Annie Where - Jay Lemens

Champion Class
1.  Sregor's Hannah Mae - J&S Bassets
2.  Ahnapee Huckleberry - Jay Lemens
3.  Concord's Baxter - Jay Lemens
4.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
5.  Marshland Peaches Jack Hammer - Kevin Biery & Miles Biery
6.  Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt
7.  J&S Linn County Mac - J&S Bassets
8.  Apple Country Maggie Sue - Kevin Biery & Miles Biery
9.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
10.  Roderick's Petunia - Kimberly Kuiper

Grand Champion Class
1.  ET's Grave Digger - Ron Hunt
2.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
3.  Concord's Shania - Nathan Hellebusch
4.  JRK Ernest T Basset - James Kuiper
5.  Roderick's Big Bertha - Rod Place
6.  Wickwire's Y. Lee Coyote - Dean Wickwire

Open Best of Show
J&S Rufus R Basset - J&S Bassets

Best Male
1.  J&S Linn County Mac - J&S Bassets
2.  Marshland Peaches Jack Hammer - Kevin Biery & Miles Biery

Best Female
1.  Roderick's Mighty Midget - Rod Place
2.  Meahl's Roderick's Ms Spunky - Rod Place

Best Puppy
1.  J&S Rufus R Basset - J&S Bassets
2.  Ahnapee Trackem Annie Where - Jay Lemens

Champion Best of Show
Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt



Sho-Me-Mo Rabbit Hunting Bassets
Brookfield,MO
Dec 7, 2002
Club Hunt
Total Entries: 32
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 12
Grand Champion Class Entries: 9

Open Class
1.  Concord's J&S Lady of Liberty - Nathan Hellebusch
2.  ET's Little Patches - J&S Bassets
3.  J&S Rosie T. Basset - J&S Bassets
4.  Meahl's Roderick's Ms Spunky - Rod Place
5.  Roderick's Mighty Midget - Rod Place
6.  Ahnapee Trackem Annie Where - Jay Lemens
7.  Triple B Amazing Ghost Digger - Kevin Biery & Miles Biery
8.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut
9.  Concord's Little Mac - Nathan Hellebusch

Champion Class
1.  Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt
2.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
3.  Sregor's Hannah Mae - J&S Bassets
4.  Concord's Saddie - Nathan Hellebusch
5.  Ahnapee Huckleberry - Jay Lemens
6.  Sangamo Daisy Mae - Nancy Conway
7.  Sangamo Paddington Bear - Nancy Conway
8.  Roderick's W.V. Sassy - Rod Place & Barbara Farris
9.  Concord's Baxter - Jay Lemens
10.  Roderick's Petunia - Kimberly Kuiper

Grand Champion Class
1.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
2.  Wickwire's Y. Lee Coyote - Dean Wickwire
3.  ET's Grave Digger - Ron Hunt
4.  Sangamo Blue Flash - Nancy Conway
5.  JRK Ernest T Basset - James Kuiper
6.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
7.  Roderick's Big Bertha - Rod Place
8.  Concord's Shania - Nathan Hellebusch
9.  Wickwire's Critter - Dean Wickwire

Open Best of Show
J&S Rufus R Basset - J&S Bassets

Best Female
1.  Concord's J&S Lady of Liberty - Nathan Hellebusch
2.  Roderick's W.V. Sassy - Rod Place & Barbara Farris

Best Puppy
1.  J&S Rufus R Basset - J&S Bassets
2.  Ahnapee Trackem Annie Where - Jay Lemens

Champion Best of Show
Concord's Little Mac - Nathan Hellebusch

Grand Champion Best of Show
Wickwire's Y. Lee Coyote - Dean Wickwire



Pomona Meadows Beagle Club
Pomona,NJ
Nov 17, 2002
Club Hunt
Total Entries: 12
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 3

Open Class
1.  Snoopy Bea Wright - Dean Wickwire
2.  Baysides Raider - William Milko & Joseph Milko
3.  Briar Busten Mary Kate - Benjamin Brookes
4.  Wickwire's Princess - Dean Wickwire
5.  Lone Achers Smokey Mt Sweety Pi - Benjamin Brookes
6.  Lone Archers Smokey Mt Bubba - Benjamin Brookes

Champion Class
1.  Wickwire's Cherry - Benjamin Brookes
2.  Wickwire's Dot - Dean Wickwire
3.  RCh Spanky's Little Gunner - Frank Blockston Jr.

Grand Champion Class
1.  Wickwire's Critter - Dean Wickwire
2.  Wickwire's Y. Lee Coyote - Dean Wickwire
3.  Wickwire's Cinnamon Candy - Dean Wickwire

Open Best of Show
Wickwire's Chipper - Dean Wickwire

Best Male
1.  Baysides Raider - William Milko & Joseph Milko
2.  Lone Archers Smokey Mt Bubba - Benjamin Brookes

Best Female
1.  Briar Busten Mary Kate - Benjamin Brookes
2.  Wickwire's Princess - Dean Wickwire



Lake Keystone Beagle Club
Oilton,OK
Nov 16, 2002
Club Hunt
Total Entries: 10
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  JRK Dust Bunny - James Ranch Kennel
2.  JRK Sniper - James Ranch Kennel
3.  Daisy Head Mayzie - Unknown Person
4.  JRK Hunter - Unknown Person
5.  Redneck's Nuk-Um's Shortcake - Scott Ehle & Bill Ehle
6.  Hillbilly Shot Gunner - Hillbilly Hounds
7.  Hillbilly Little Samantha - Larry Sutterfield & Kim Sutterfield
8.  Raeneydaze Amazing Grace - Unknown Person
9.  Crackerjack's Henry - J & J Bassets
10.  Hillbilly Little Sister - J & J Bassets



Three Rivers Beagle Club
Petersburg,IN
Nov 10, 2002
Club Hunt
Total Entries: 34
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 17
Grand Champion Class Entries: 7

Open Class
1.  McGraw's Macke - Anthony Schmidt
2.  McGraw's Freddy - Anthony Schmidt
3.  Meahl's Roderick's Ms Spunky - Rod Place
4.  Roderick's Mighty Midget - Rod Place
5.  Wood's Bunny Buster - Anthony Schmidt
6.  Sangamo Goaway Catfish - Rod Place
7.  Chippewa Lake ET's Maximus - Ron Hunt
8.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut
9.  Wood's Appletree Annie - Darrell Woods & Vickie Woods
10.  Woods' D&G's Top Gun - Darrell Woods & Vickie Woods

Champion Class
1.  Roderick's Petunia - Kimberly Kuiper
2.  Sangamo Paddington Bear - Nancy Conway
3.  Wood's White Ridge Cocoa - Darrell Woods & Vickie Woods
4.  Sangamo Daisy Mae - Nancy Conway
5.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
6.  K&K Lady - James Kuiper
7.  King's Let's Have a Chase - Darrell Woods & Vickie Woods
8.  Concord's Baxter - Jay Lemens
9.  Wood's Wade's Savage Pride - Darrell Woods & Vickie Woods
10.  Roderick's Short Dawg - Rod Place

Grand Champion Class
1.  Cocoa's Jewel - Darrell Woods & Vickie Woods
2.  JRK Ernest T Basset - James Kuiper
3.  Roderick's Linda - Rod Place
4.  Roderick's Big Bertha - Rod Place
5.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place

Champion Best of Show
Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt

Grand Champion Best of Show
K&K Lady - James Kuiper



Boggy Creek Basset Club
Marietta,OK
Nov 9, 2002
Club Hunt
Total Entries: 11
Open Class Entries: 11
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  JRK Snoop - James Ranch Kennel
2.  JRK Dust Bunny - James Ranch Kennel
3.  Candie Apple Delight - Hillbilly Hounds
4.  Daisy Head Mayzie - Unknown Person
5.  Elgina Cachica Hoover - Jimmy Edwards
6.  Hillbilly Shot Gunner - Hillbilly Hounds
7.  Hillbilly Little Sister - J & J Bassets
8.  Hillbilly Little Samantha - Larry Sutterfield & Kim Sutterfield
9.  Crackerjack's Henry - J & J Bassets

Open Best of Show
Hillbilly Little Sister - J & J Bassets

Best Male
1.  Hillbilly Shot Gunner - Hillbilly Hounds
2.  Crackerjack's Henry - J & J Bassets

Best Female
1.  Hillbilly Little Sister - J & J Bassets
2.  Hillbilly Little Samantha - Larry Sutterfield & Kim Sutterfield



Three Rivers Beagle Club
Petersburg, IN
Nov 9, 2002
Club Hunt
Total Entries: 41
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 20
Grand Champion Class Entries: 9

Open Class
1.  K&K Lady - James Kuiper
2.  Wood's Appletree Annie - Darrell Woods & Vickie Woods
3.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut
4.  Chippewa Lake ET's Maximus - Ron Hunt
5.  Meahl's Roderick's Ms Spunky - Rod Place
6.  Roderick's Mighty Midget - Rod Place
7.  Wood's Bunny Buster - Anthony Schmidt
8.  McGraw's Macke - Anthony Schmidt
9.  McGraw's Freddy - Anthony Schmidt
10.  Kaskade Rhythm Of The Rain - Eleanor Ralenkotter & Teresa Ralenkotter

Champion Class
1.  Roderick's Linda - Rod Place
2.  Sangamo Daisy Mae - Nancy Conway
3.  Etzwiler's Corporal Cody - Kenneth Etzwiler
5.  Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt
6.  Ahnapee Huckleberry - Jay Lemens
7.  King's Let's Have a Chase - Darrell Woods & Vickie Woods
8.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
9.  K&K Remington Magnum - Deana Eltringham
10.  Wood's White Ridge Cocoa - Darrell Woods & Vickie Woods

Grand Champion Class
1.  JRK Ernest T Basset - James Kuiper
2.  GrChBCh Etzwiler's Happy Go Lucky - Kenneth Etzwiler
3.  Cocoa's Jewel - Darrell Woods & Vickie Woods
4.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
5.  Roderick's Big Bertha - Rod Place
6.  Sangamo Blue Flash - Nancy Conway
7.  GrChWGrCh Etzwiler's Deputy Daniel - Kenneth Etzwiler
8.  ET's Grave Digger - Ron Hunt
9.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place

Open Best of Show
Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut

Best Male
1.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut
2.  Chippewa Lake ET's Maximus - Ron Hunt

Best Female
1.  Roderick's Mighty Midget - Rod Place
2.  Roderick's W.V. Sassy - Rod Place & Barbara Farris

Best Puppy
1.  Ahnapee Trackem Annie Where - Jay Lemens
2.  Woods' D&G's Top Gun - Darrell Woods & Vickie Woods

Champion Best of Show
Kaskade Rhythm Of The Rain - Eleanor Ralenkotter & Teresa Ralenkotter

Grand Champion Best of Show
Roderick's Short Dawg - Rod Place



Sho-Me-Mo Rabbit Hunting Bassets
Brookfield,MO
Nov 3, 2002
Club Hunt
Total Entries: 24
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 11
Grand Champion Class Entries: 4

Open Class
1.  Concord's Baxter - Jay Lemens
2.  Meahl's Roderick's Ms Spunky - Rod Place
3.  Hess White River Serenade - J&S Bassets
4.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut
5.  Sangamo GIGI Josephine - Clint Eades
6.  Concord's J&S Boss Hog - J&S Bassets

Champion Class
1.  Roderick's W.V. Sassy - Rod Place & Barbara Farris
3.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
4.  Roderick's Linda - Rod Place
5.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
6.  Concord's Saddie - Nathan Hellebusch
7.  Concord's Homer J - J&S Bassets
8.  Ahnapee Huckleberry - Jay Lemens
9.  Sangamo Paddington Bear - Nancy Conway
10.  Sangamo Daisy Mae - Nancy Conway

Grand Champion Class
1.  Concord's Shania - Nathan Hellebusch
2.  Sangamo Blue Flash - Nancy Conway
3.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
4.  Roderick's Big Bertha - Rod Place

Open Best of Show
Concord's Baxter - Jay Lemens

Best Male
1.  Concord's Baxter - Jay Lemens
2.  Concord's J&S Boss Hog - J&S Bassets

Best Female
1.  Hess White River Serenade - J&S Bassets
2.  Meahl's Roderick's Ms Spunky - Rod Place

Best Puppy
1.  J&S Rufus T Basset - J&S Bassets
2.  Ahnapee Trackem Annie Where - Jay Lemens

Champion Best of Show
Concord's Homer J - J&S Bassets



Twin Cities Sportsman's Club, Inc
Saltville,VA
Nov 3, 2002
Club Hunt
Total Entries: 19
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 7
Grand Champion Class Entries: 3

Open Class
1.  Wood's Wade's Savage Pride - Darrell Woods & Vickie Woods
2.  Spider's Gray Rock Sadie - Tommy Oliver
3.  Wood's Appletree Annie - Darrell Woods & Vickie Woods
4.  Lady Freckles - Carl Lambert
5.  Sangamo Goaway Catfish - Rod Place
6.  Wood's Triple B Jada - Kevin Biery & Miles Biery
7.  Woods' D&G's Top Gun - Darrell Woods & Vickie Woods
8.  Triple B Amazing Ghost Digger - Kevin Biery & Miles Biery
9.  Lambert's Little John - Carl Lambert
10.  Triple B Charlie - Kevin Biery & Miles Biery

Champion Class
1.  King's She Has a Crook - Mike King
2.  Wood's White Ridge Cocoa - Darrell Woods & Vickie Woods
3.  K&K Remington Magnum - Deana Eltringham
4.  Doan's Little Dan - Carl Lambert
5.  King's Let's Have a Chase - Darrell Woods & Vickie Woods
6.  Marshland Peaches Jack Hammer - Kevin Biery & Miles Biery
7.  Apple Country Maggie Sue - Kevin Biery & Miles Biery

Grand Champion Class
1.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
2.  Cocoa's Jewel - Darrell Woods & Vickie Woods
3.  JRK Ernest T Basset - James Kuiper

Open Best of Show
Lady Freckles - Carl Lambert

Best Male
1.  Marshland Peaches Jack Hammer - Kevin Biery & Miles Biery
2.  Wood's Wade's Savage Pride - Darrell Woods & Vickie Woods

Best Female
1.  Lady Freckles - Carl Lambert
2.  Cocoa's Jewel - Darrell Woods & Vickie Woods

Best Puppy
1.  Woods' D&G's Top Gun - Darrell Woods & Vickie Woods
2.  Wood's Triple B Jada - Kevin Biery & Miles Biery

Champion Best of Show
Doan's Little Dan - Carl Lambert

Grand Champion Best of Show
Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery



Sho-Me-Mo Rabbit Hunting Bassets
Brookfield, MO
Nov 2, 2002
Club Hunt
Total Entries: 26
Open Class Entries: 11
Champion Class Entries: 11
Grand Champion Class Entries: 4

Open Class
1.  Ahnapee Huckleberry - Jay Lemens
2.  Concord's Baxter - Jay Lemens
3.  ET's Concord's Izla A-Bomb - Nathan Hellebusch
4.  Meahl's Roderick's Ms Spunky - Rod Place
5.  Concord's J&S Tader - Nathan Hellebusch
6.  ET's Little Patches - J&S Bassets
7.  Remington Wizzer - J&S Bassets
8.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut
9.  Concord's Little Mac - Nathan Hellebusch
10.  J&S Rosie T. Basset - J&S Bassets

Champion Class
1.  J&S Linn County Mac - J&S Bassets
2.  Sangamo Daisy Mae - Nancy Conway
3.  Sangamo Paddington Bear - Nancy Conway
4.  Roderick's Linda - Rod Place
5.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
6.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place
7.  Roderick's W.V. Sassy - Rod Place & Barbara Farris
8.  Concord's Saddie - Nathan Hellebusch
9.  Concord's Homer J - J&S Bassets

Grand Champion Class
1.  Sangamo Blue Flash - Nancy Conway
2.  Concord's Shania - Nathan Hellebusch
3.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
4.  Roderick's Big Bertha - Rod Place

Open Best of Show
Concord's Little Mac - Nathan Hellebusch

Best Male
1.  Concord's Little Mac - Nathan Hellebusch
2.  Concord's Baxter - Jay Lemens

Best Female
1.  Roderick's W.V. Sassy - Rod Place & Barbara Farris
2.  Concord's Saddie - Nathan Hellebusch

Best Puppy
1.  Ahnapee Trackem Annie Where - Jay Lemens

Champion Best of Show
Buster of Butternut - Bassets of Butternut



Twin Cities Sportsman's Club, Inc
Bristol,TN
Nov 2, 2002
State Hunt
Total Entries: 21
Open Class Entries: 11
Champion Class Entries: 7
Grand Champion Class Entries: 3

Open Class
1.  Spider's Gray Rock Sadie - Tommy Oliver
2.  Wood's Wade's Savage Pride - Darrell Woods & Vickie Woods
3.  Sangamo Goaway Catfish - Rod Place
4.  Lady Freckles - Carl Lambert
5.  Wood's Triple B Jada - Kevin Biery & Miles Biery
6.  Triple B Amazing Ghost Digger - Kevin Biery & Miles Biery
7.  Lambert's Little John - Carl Lambert
8.  Wood's Appletree Annie - Darrell Woods & Vickie Woods
9.  Wood's Peachy Lady - Darrell Woods & Vickie Woods
10.  Woods' D&G's Top Gun - Darrell Woods & Vickie Woods

Champion Class
1.  King's Let's Have a Chase - Darrell Woods & Vickie Woods
2.  Doan's Little Dan - Carl Lambert
3.  Apple Country Maggie Sue - Kevin Biery & Miles Biery
4.  King's She Has a Crook - Mike King
5.  Wood's White Ridge Cocoa - Darrell Woods & Vickie Woods
6.  Marshland Peaches Jack Hammer - Kevin Biery & Miles Biery
7.  K&K Remington Magnum - Deana Eltringham

Grand Champion Class
1.  Cocoa's Jewel - Darrell Woods & Vickie Woods
2.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
3.  JRK Ernest T Basset - James Kuiper

Open Best of Show
Lady Freckles - Carl Lambert

Best Male
1.  Wood's Wade's Savage Pride - Darrell Woods & Vickie Woods
2.  Marshland Peaches Jack Hammer - Kevin Biery & Miles Biery

Best Female
1.  Lady Freckles - Carl Lambert
2.  Wood's Appletree Annie - Darrell Woods & Vickie Woods

Best Puppy
1.  Triple B Amazing Ghost Digger - Kevin Biery & Miles Biery
2.  Woods' D&G's Top Gun - Darrell Woods & Vickie Woods

Champion Best of Show
Doan's Little Dan - Carl Lambert

Grand Champion Best of Show
Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery



Northern Michigan Beagle Club
Afton,MI
Oct 27, 2002
Club Hunt
Total Entries: 13
Open Class Entries: 5
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 5

Open Class
1.  Roderick's W.V. Sassy - Rod Place & Barbara Farris
2.  Meahl's Roderick's Ms Spunky - Rod Place
3.  Roderick's Spent-A-Bunch - Rod Place & Barbara Farris
4.  Roderick's Sir William - Rod Place
5.  Roderick's Maximum Flash - Anne Wirgau

Champion Class
1.  Roderick's Linda - Rod Place
2.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place
3.  Roderick's Short Dawg - Rod Place

Grand Champion Class
1.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
2.  Crackerjack Roderick's Texas - Rod Place & Barbara Farris
3.  Roderick's Big Bertha - Rod Place
4.  JRK Roderick's Bruno - Rod Place
5.  JRK Roderick's Georgio - Rod Place



Southwest Missouri Basset Club
Aurora,MO
Oct 27, 2002
Club Hunt
Total Entries: 6
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  ET's Little Patches - J&S Bassets
2.  ET's Concord's Izla A-Bomb - Nathan Hellebusch
3.  Remington Wizzer - J&S Bassets
4.  Lewis' Droopy - Jon Lewis
5.  Hardtime Miss Rosie - Cheryl Curl
6.  Concord's Little Mac - Nathan Hellebusch



Northern Michigan Beagle Club
Afton,MI
Oct 26, 2002
Club Hunt
Total Entries: 18
Open Class Entries: 9
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 5

Open Class
1.  Lucy Lockett - Susan Cannon
2.  Meahl's Roderick's Ms Spunky - Rod Place
3.  Hess White River Bruno's Banjo - Ron Rickard
4.  Roderick's W.V. Sassy - Rod Place & Barbara Farris
5.  Roderick's Maximum Flash - Anne Wirgau
6.  Roderick's Sir William - Rod Place
7.  Hess White River Bel Canto - Jesse Rickard & Ron Rickard
8.  Roderick's Spent-A-Bunch - Rod Place & Barbara Farris

Champion Class
1.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
2.  Roderick's Linda - Rod Place
3.  Hess Hootin' Annie - Ron Rickard
4.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place

Grand Champion Class
1.  Roderick's Big Bertha - Rod Place
2.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
3.  JRK Roderick's Georgio - Rod Place
4.  JRK Roderick's Bruno - Rod Place
5.  Crackerjack Roderick's Texas - Rod Place & Barbara Farris

Champion Best of Show
Hess White River Bruno's Banjo - Ron Rickard



Great Lakes Basset Club
Charlotte,MI
Oct 20, 2002
Club Hunt
Total Entries: 25
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 9
Grand Champion Class Entries: 4

Open Class
1.  Meahl's Roderick's Ms Spunky - Rod Place
2.  Backroads Sivada's Angus J.R. - Rodney A. Romain
3.  Candles Nutmeg - John Wlodyga
4.  Backroads Fuzz's Hammering Holly Hocks - Dan Wells
5.  Roderick's W.V. Sassy - Rod Place & Barbara Farris
6.  Roderick's Mighty Midget - Rod Place
7.  Backroads Angus's Aggie Sue - Dan Wells
8.  Backroads Sage - John Wlodyga
9.  Redneck's Otis Sparticus Mannor - Amy Mannor & Chris Mannor
10.  Edgar Gooberheimer Mannor - Amy Mannor & Chris Mannor

Champion Class
1.  Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt
2.  Fran's Peachy Keen - John Wlodyga
3.  Etzwiler's Corporal Cody - Kenneth Etzwiler
4.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
5.  Marshland Coriander - John Wlodyga
6.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place
7.  Roderick's Linda - Rod Place
8.  Roderick's Clyde - Gary Hogle Jr.

Grand Champion Class
1.  GrChWGrCh Etzwiler's Deputy Daniel - Kenneth Etzwiler
2.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
3.  ET's Grave Digger - Ron Hunt
4.  Crackerjack Roderick's Texas - Rod Place & Barbara Farris

Open Best of Show
Edgar Gooberheimer Mannor - Amy Mannor & Chris Mannor

Best Male
1.  Edgar Gooberheimer Mannor - Amy Mannor & Chris Mannor
2.  Backroads Sivada's Angus J.R. - Rodney A. Romain

Best Female
1.  Roderick's W.V. Sassy - Rod Place & Barbara Farris
2.  Roderick's Mighty Midget - Rod Place

Best Puppy
1.  Backroads I "Emma" Rabbit Dog - Don Dickerson
2.  Backroads Nygil - Randy Smith

Champion Best of Show
Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt



Great Lakes Basset Club
Charlotte,MI
Oct 19, 2002
State Hunt
Total Entries: 24
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 9
Grand Champion Class Entries: 5

Open Class
1.  Backroads Toby - Dan Wells
2.  Candles Nutmeg - John Wlodyga
3.  Roderick's W.V. Sassy - Rod Place & Barbara Farris
4.  Backroads Sivada's Angus J.R. - Rodney A. Romain
5.  Backroads Angus's Aggie Sue - Dan Wells
6.  Backroads Sage - John Wlodyga
7.  Meahl's Roderick's Ms Spunky - Rod Place
8.  Roderick's Lazy Lady - Rod Place
9.  Roderick's Mighty Midget - Rod Place
10.  Roderick's Spent-A-Bunch - Rod Place & Barbara Farris

Champion Class
1.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
3.  Etzwiler's Corporal Cody - Kenneth Etzwiler
4.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place
5.  Fran's Peachy Keen - John Wlodyga
6.  Buck's Peach Fuzz - Dan Wells
7.  Marshland Coriander - John Wlodyga
8.  Roderick's Linda - Rod Place
9.  Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt

Grand Champion Class
1.  GrChWGrCh Etzwiler's Deputy Daniel - Kenneth Etzwiler
2.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
3.  ET's Grave Digger - Ron Hunt
4.  Twin Ponds Sivada - Dan Wells
5.  Crackerjack Roderick's Texas - Rod Place & Barbara Farris

Open Best of Show
Backroads Toby - Dan Wells

Best Female
1.  Roderick's W.V. Sassy - Rod Place & Barbara Farris
2.  Meahl's Roderick's Ms Spunky - Rod Place

Best Puppy
1.  Backroads 1 - Dan Wells
2.  Backroads Nygil - Randy Smith

Champion Best of Show
Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt

Grand Champion Best of Show
ET's Grave Digger - Ron Hunt



Pomona Meadows Beagle Club
Pomona,NJ
Oct 19, 2002
State Hunt
Total Entries: 14
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 3

Open Class
1.  Lone Achers Smokey Mt Sweety Pi - Benjamin Brookes
2.  Good Grounds Cowgirl Blues CGC Molly - Belinda Lanphear
3.  Snoopy Bea Wright - Dean Wickwire
4.  Briar Busten Mary Kate - Benjamin Brookes
5.  Wickwire's Princess - Dean Wickwire
6.  Lone Archers Smokey Mt Bubba - Benjamin Brookes

Champion Class
1.  Wickwire's Cherry - Benjamin Brookes
2.  Wickwire's Dot - Dean Wickwire
3.  RCh Spanky's Little Gunner - Frank Blockston Jr.

Grand Champion Class
1.  Wickwire's Y. Lee Coyote - Dean Wickwire
2.  Wickwire's Cinnamon Candy - Dean Wickwire

Open Best of Show
Wickwire's Chipper - Dean Wickwire

Best Female
1.  Briar Busten Mary Kate - Benjamin Brookes
2.  Lone Achers Smokey Mt Sweety Pi - Benjamin Brookes

Best Puppy
1.  Wickwire's Chipper - Dean Wickwire
2.  Lone Archers Smokey Mt Bubba - Benjamin Brookes



Twin Cities Sportsman's Club, Inc
Hansonville,VA
Oct 13, 2002
Club Hunt
Total Entries: 26
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 12
Grand Champion Class Entries: 4

Open Class
1.  Snoopy Bea Wright - Dean Wickwire
2.  Wood's Wade's Savage Pride - Darrell Woods & Vickie Woods
3.  Lady Freckles - Carl Lambert
4.  Triple B Amazing Ghost Digger - Kevin Biery & Miles Biery
5.  Wood's Appletree Annie - Darrell Woods & Vickie Woods
6.  Triple B Amazing Ghost Digger - Kevin Biery & Miles Biery
7.  Wickwire's Chipper - Dean Wickwire
8.  Candles Nutmeg - John Wlodyga
9.  Sangamo Goaway Catfish - Rod Place

Champion Class
1.  Apple Country Maggie Sue - Kevin Biery & Miles Biery
3.  King's Let's Have a Chase - Darrell Woods & Vickie Woods
4.  Marshland Peaches Jack Hammer - Kevin Biery & Miles Biery
5.  Marshland Coriander - John Wlodyga
6.  Fran's Peachy Keen - John Wlodyga
7.  Wood's White Ridge Cocoa - Darrell Woods & Vickie Woods
8.  Apple Country's Hidden Jewel - James Phelps & Melissa Phelps
9.  Doan's Little Dan - Carl Lambert
10.  King's She Has a Crook - Mike King

Grand Champion Class
1.  Cocoa's Jewel - Darrell Woods & Vickie Woods
2.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery

Open Best of Show
Wood's Wade's Savage Pride - Darrell Woods & Vickie Woods

Best Male
1.  Wood's Wade's Savage Pride - Darrell Woods & Vickie Woods
2.  Marshland Peaches Jack Hammer - Kevin Biery & Miles Biery

Best Female
1.  Wood's Appletree Annie - Darrell Woods & Vickie Woods
2.  Wood's Peachy Lady - Darrell Woods & Vickie Woods

Best Puppy
1.  Woods' D&G's Top Gun - Darrell Woods & Vickie Woods
2.  Wood's Triple B Jada - Kevin Biery & Miles Biery

Champion Best of Show
Doan's Little Dan - Carl Lambert



Up-A North Basset Club
Butternut,WI
Oct 13, 2002
Club Hunt
Total Entries: 20
Open Class Entries: 8
Champion Class Entries: 6
Grand Champion Class Entries: 5

Open Class
1.  Roderick's W.V. Sassy - Rod Place & Barbara Farris
2.  Meahl's Roderick's Ms Spunky - Rod Place
3.  Ahnapee Huckleberry - Jay Lemens
4.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut
5.  Clyde - Patti Ann Kasper
6.  Concord's Baxter - Jay Lemens
7.  Roderick's Lazy Lady - Rod Place
8.  Roderick's Sir William - Rod Place

Champion Class
1.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
2.  Remington's Butternut Bomber - Bassets of Butternut
3.  Sangamo Wishbone Sadie Long - Nancy Conway
4.  Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt
5.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
6.  Roderick's Linda - Rod Place

Grand Champion Class
1.  ET's Grave Digger - Ron Hunt
2.  Sangamo Blue Flash - Nancy Conway
3.  Roderick's Big Bertha - Rod Place
4.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
5.  Crackerjack Roderick's Texas - Rod Place & Barbara Farris

Open Best of Show
Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut

Best Male
1.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut
2.  Concord's Baxter - Jay Lemens

Best Female
1.  Meahl's Roderick's Ms Spunky - Rod Place
2.  Roderick's W.V. Sassy - Rod Place & Barbara Farris

Best Puppy
1.  Ahnapee Trackem Annie Where - Jay Lemens
2.  Roderick's Lazy Lady - Rod Place

Champion Best of Show
Ahnapee Huckleberry - Jay Lemens



Lake Keystone Beagle Club
Oilton,OK
Oct 12, 2002
Club Hunt
Total Entries: 6
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  JRK Ladybird - James Ranch Kennel
2.  JRK Snoop - James Ranch Kennel
3.  Hillbilly Little Samantha - Larry Sutterfield & Kim Sutterfield
4.  JRK Sniper - James Ranch Kennel
5.  Hillbilly Bubble Up - Hillbilly Hounds
6.  Candie Apple Delight - Hillbilly Hounds



Twin Cities Sportsman's Club, Inc
Bristol,VA
Oct 12, 2002
Club Hunt
Total Entries: 26
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 12
Grand Champion Class Entries: 4

Open Class
1.  Marshland Coriander - John Wlodyga
2.  Snoopy Bea Wright - Dean Wickwire
3.  Wood's Wade's Savage Pride - Darrell Woods & Vickie Woods
4.  Wood's Peachy Lady - Darrell Woods & Vickie Woods
5.  Wood's Appletree Annie - Darrell Woods & Vickie Woods
6.  Sangamo Goaway Catfish - Rod Place
7.  Candles Nutmeg - John Wlodyga
8.  Lambert's Little John - Carl Lambert
9.  Wickwire's Chipper - Dean Wickwire

Champion Class
1.  Doan's Little Dan - Carl Lambert
2.  King's She Has a Crook - Mike King
3.  Marshland Peaches Jack Hammer - Kevin Biery & Miles Biery
4.  King's Let's Have a Chase - Darrell Woods & Vickie Woods
5.  Fran's Peachy Keen - John Wlodyga
6.  Apple Country's Hidden Jewel - James Phelps & Melissa Phelps
7.  Apple Country Mocha - James Phelps & Melissa Phelps
8.  Ginger Snap - John Wlodyga
9.  Wood's White Ridge Cocoa - Darrell Woods & Vickie Woods
10.  K&K Remington Magnum - Deana Eltringham

Grand Champion Class
1.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
2.  Wickwire's Y. Lee Coyote - Dean Wickwire
3.  Wickwire's Cinnamon Candy - Dean Wickwire
4.  Cocoa's Jewel - Darrell Woods & Vickie Woods

Open Best of Show
Lambert's Little John - Carl Lambert

Best Male
1.  Lambert's Little John - Carl Lambert
2.  Marshland Peaches Jack Hammer - Kevin Biery & Miles Biery

Best Female
1.  Candles Nutmeg - John Wlodyga
2.  Apple Country's Hidden Jewel - James Phelps & Melissa Phelps

Best Puppy
1.  Wood's Triple B Jada - Kevin Biery & Miles Biery
2.  Faye's Lucy Lou - Carl Lambert

Champion Best of Show
Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery



Up-A North Basset Club
Butternut,WI
Oct 12, 2002
State Hunt
Total Entries: 21
Open Class Entries: 9
Champion Class Entries: 7
Grand Champion Class Entries: 4

Open Class
1.  Remington's Butternut Bomber - Bassets of Butternut
2.  Concord's Baxter - Jay Lemens
3.  Ahnapee Huckleberry - Jay Lemens
4.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut
5.  Roderick's W.V. Sassy - Rod Place & Barbara Farris
6.  Roderick's Lazy Lady - Rod Place
7.  Roderick's Sir William - Rod Place
8.  Meahl's Roderick's Ms Spunky - Rod Place
9.  Clyde - Patti Ann Kasper

Champion Class
1.  ET's Grave Digger - Ron Hunt
2.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
3.  Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt
4.  Roderick's Linda - Rod Place
5.  Sangamo Paddington Bear - Nancy Conway
6.  Sangamo Wishbone Sadie Long - Nancy Conway
7.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut

Grand Champion Class
1.  Sangamo Blue Flash - Nancy Conway
2.  Crackerjack Roderick's Texas - Rod Place & Barbara Farris
3.  Roderick's Big Bertha - Rod Place
4.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place

Open Best of Show
Roderick's Sir William - Rod Place

Best Male
1.  Concord's Baxter - Jay Lemens
2.  Sangamo Paddington Bear - Nancy Conway

Best Female
1.  Meahl's Roderick's Ms Spunky - Rod Place
2.  Sangamo Wishbone Sadie Long - Nancy Conway

Best Puppy
1.  Roderick's Sir William - Rod Place
2.  Roderick's Lazy Lady - Rod Place

Champion Best of Show
Ahnapee Huckleberry - Jay Lemens

Grand Champion Best of Show
ET's Grave Digger - Ron Hunt



Saltville VA Beagle Club, Inc.
Saltville,VA
Sep 29, 2002
Club Hunt
Total Entries: 24
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 10
Grand Champion Class Entries: 4

Open Class
1.  Wood's Wade's Savage Pride - Darrell Woods & Vickie Woods
2.  Lady Freckles - Carl Lambert
3.  Wood's Appletree Annie - Darrell Woods & Vickie Woods
4.  Roderick's W.V. Sassy - Rod Place & Barbara Farris
5.  Meahl's Roderick's Ms Spunky - Rod Place
6.  Wood's Peachy Lady - Darrell Woods & Vickie Woods
7.  Roderick's Sir William - Rod Place
8.  Lucy Lockett - Susan Cannon
9.  Roderick's Lazy Lady - Rod Place
10.  Hall's Mountain Hunter - Unknown Person

Champion Class
1.  Cocoa's Jewel - Darrell Woods & Vickie Woods
2.  Wood's White Ridge Kelly Jolly - Darrell Woods & Vickie Woods
3.  King's She Has a Crook - Mike King
4.  Doan's Little Dan - Carl Lambert
5.  King's Let's Have a Chase - Darrell Woods & Vickie Woods
6.  Wood's White Ridge Cocoa - Darrell Woods & Vickie Woods
7.  ET's Grave Digger - Ron Hunt
8.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
9.  Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt
10.  Roderick's Linda - Rod Place

Grand Champion Class
1.  Roderick's Big Bertha - Rod Place
2.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
3.  Crackerjack Roderick's Texas - Rod Place & Barbara Farris
4.  JRK Roderick's Georgio - Rod Place

Open Best of Show
Roderick's Lazy Bones - Rod Place

Best Male
1.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
2.  Wood's Wade's Savage Pride - Darrell Woods & Vickie Woods

Best Female
1.  Wood's White Ridge Kelly Jolly - Darrell Woods & Vickie Woods
2.  Lucy Lockett - Susan Cannon

Best Puppy
1.  Roderick's Sir William - Rod Place
2.  Woods' D&G's Top Gun - Darrell Woods & Vickie Woods

Champion Best of Show
ET's Grave Digger - Ron Hunt



Sho-Me-Mo Rabbit Hunting Bassets
Marthasville,MO
Sep 29, 2002
Club Hunt
Total Entries: 23
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 6
Grand Champion Class Entries: 3

Open Class
1.  Concord's J&S Tader - Nathan Hellebusch
2.  Remington's Butternut Bomber - Bassets of Butternut
3.  Concord's Baxter - Jay Lemens
4.  Ahnapee Huckleberry - Jay Lemens
5.  ET's Concord's Izla A-Bomb - Nathan Hellebusch
6.  Concord's Little Mac - Nathan Hellebusch
7.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut
8.  Hillbilly Little Samantha - Larry Sutterfield & Kim Sutterfield
9.  ET's Little Patches - J&S Bassets
10.  Hess White River Serenade - J&S Bassets

Champion Class
1.  Sregor's Hannah Mae - J&S Bassets
2.  Apple Country Maggie Sue - Kevin Biery & Miles Biery
3.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
4.  Marshland Peaches Jack Hammer - Kevin Biery & Miles Biery
5.  Hillbilly Beaureguard - Hillbilly Hounds

Grand Champion Class
1.  Concord's Shania - Nathan Hellebusch
2.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
3.  Chloe Chastaine Duren - Hillbilly Hounds

Open Best of Show
Concord's J&S Lady of Liberty - Nathan Hellebusch

Best Male
1.  Concord's Little Mac - Nathan Hellebusch
2.  Concord's J&S Tader - Nathan Hellebusch

Best Female
1.  Concord's J&S Lady of Liberty - Nathan Hellebusch
2.  Hillbilly Little Samantha - Larry Sutterfield & Kim Sutterfield

Best Puppy
1.  Hillbilly Beau Junior - Hillbilly Hounds
2.  Wood's Triple B Jada - Kevin Biery & Miles Biery

Champion Best of Show
Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery



Sho-Me-Mo Rabbit Hunting Bassets
Marthasville,MO
Sep 28, 2002
Club Hunt
Total Entries: 24
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 9
Grand Champion Class Entries: 3

Open Class
1.  Remington's Butternut Bomber - Bassets of Butternut
2.  ET's Concord's Izla A-Bomb - Nathan Hellebusch
3.  Ahnapee Huckleberry - Jay Lemens
4.  Concord's Baxter - Jay Lemens
5.  Hess White River Serenade - J&S Bassets
6.  ET's Little Patches - J&S Bassets
7.  Concord's J&S Tader - Nathan Hellebusch
8.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut
9.  Concord's J&S Boss Hog - J&S Bassets
10.  J&S Billy Bob - J&S Bassets

Champion Class
1.  Bryce's Butch of Butternut - Bassets of Butternut
2.  Sregor's Hannah Mae - J&S Bassets
3.  Marshland Peaches Jack Hammer - Kevin Biery & Miles Biery
4.  K&K Remington Magnum - Deana Eltringham
5.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
6.  Hillbilly Beaureguard - Hillbilly Hounds
7.  Apple Country Maggie Sue - Kevin Biery & Miles Biery
8.  Concord's Homer J - J&S Bassets
9.  Concord's Saddie - Nathan Hellebusch

Grand Champion Class
1.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
2.  Chloe Chastaine Duren - Hillbilly Hounds
3.  Concord's Shania - Nathan Hellebusch

Open Best of Show
Buster of Butternut - Bassets of Butternut

Best Male
1.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
2.  Marshland Peaches Jack Hammer - Kevin Biery & Miles Biery

Best Female
1.  Concord's Saddie - Nathan Hellebusch
2.  Remington's Butternut Bomber - Bassets of Butternut

Best Puppy
1.  Concord's J&S Boss Hog - J&S Bassets
2.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut

Champion Best of Show
Bryce's Butch of Butternut - Bassets of Butternut



Twin Cities Sportsman's Club, Inc
Bristol,VA
Sep 28, 2002
Club Hunt
Total Entries: 23
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 9
Grand Champion Class Entries: 4

Open Class
1.  King's She Has a Crook - Mike King
2.  Lady Freckles - Carl Lambert
3.  Roderick's W.V. Sassy - Rod Place & Barbara Farris
4.  Lucy Lockett - Susan Cannon
5.  Wood's Wade's Savage Pride - Darrell Woods & Vickie Woods
6.  Wood's Beer Buddy Pete - William Helton
7.  Meahl's Roderick's Ms Spunky - Rod Place
8.  Wood's Peachy Lady - Darrell Woods & Vickie Woods
9.  Roderick's Sir William - Rod Place
10.  Roderick's Lazy Lady - Rod Place

Champion Class
1.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
2.  Doan's Little Dan - Carl Lambert
3.  Roderick's Linda - Rod Place
4.  ET's Grave Digger - Ron Hunt
5.  King's Let's Have a Chase - Darrell Woods & Vickie Woods
6.  Cocoa's Jewel - Darrell Woods & Vickie Woods
7.  Wood's White Ridge Cocoa - Darrell Woods & Vickie Woods
8.  Wood's White Ridge Kelly Jolly - Darrell Woods & Vickie Woods
9.  Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt

Grand Champion Class
1.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
2.  Roderick's Big Bertha - Rod Place
3.  Crackerjack Roderick's Texas - Rod Place & Barbara Farris
4.  JRK Roderick's Georgio - Rod Place

Champion Best of Show
King's Let's Have a Chase - Darrell Woods & Vickie Woods



Wildcat Beagle Club
Frankfort,IN
Sep 22, 2002
Club Hunt
Total Entries: 32
Open Class Entries: 15
Champion Class Entries: 12
Grand Champion Class Entries: 5

Open Class
1.  J&S Linn County Mac - J&S Bassets
2.  Meahl's Roderick's Ms Spunky - Rod Place
3.  Concord's Baxter - Jay Lemens
4.  Remington's Butternut Bomber - Bassets of Butternut
5.  K&K Lady - James Kuiper
6.  Lucy Lockett - Susan Cannon
7.  Ahnapee Huckleberry - Jay Lemens
8.  Kaskade Rhythm Of The Rain - Eleanor Ralenkotter & Teresa Ralenkotter
9.  Wood's Wade's Savage Pride - Darrell Woods & Vickie Woods
10.  Roderick's W.V. Sassy - Rod Place & Barbara Farris

Champion Class
1.  ET's Grave Digger - Ron Hunt
2.  Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt
3.  Cocoa's Jewel - Darrell Woods & Vickie Woods
4.  Wood's White Ridge Cocoa - Darrell Woods & Vickie Woods
5.  Wood's White Ridge Kelly Jolly - Darrell Woods & Vickie Woods
6.  Sregor's Hannah Mae - J&S Bassets
7.  Doan's Little Dan - Carl Lambert
8.  King's Let's Have a Chase - Darrell Woods & Vickie Woods
9.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
10.  Sweet Lucky Loretta - Deana Eltringham

Grand Champion Class
1.  JRK Ernest T Basset - James Kuiper
2.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
3.  Roderick's Amazing Grace - Deana Eltringham
4.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
5.  Roderick's Big Bertha - Rod Place

Open Best of Show
Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt

Best Male
1.  Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt
2.  Remington's Black Jack - Deana Eltringham

Best Female
1.  Wood's White Ridge Kelly Jolly - Darrell Woods & Vickie Woods
2.  Lucy Lockett - Susan Cannon

Best Puppy
1.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut
2.  Roderick's Lazy Lady - Rod Place

Champion Best of Show
Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery



Hoosier Land Beagle Club
Demotte,IN
Sep 21, 2002
Club Hunt
Total Entries: 33
Open Class Entries: 16
Champion Class Entries: 12
Grand Champion Class Entries: 5

Open Class
1.  Ahnapee Huckleberry - Jay Lemens
2.  K&K Lady - James Kuiper
3.  Concord's Baxter - Jay Lemens
4.  Remington's Butternut Bomber - Bassets of Butternut
5.  Roderick's W.V. Sassy - Rod Place & Barbara Farris
6.  Lucy Lockett - Susan Cannon
7.  Wood's Wade's Savage Pride - Darrell Woods & Vickie Woods
8.  Meahl's Roderick's Ms Spunky - Rod Place
9.  J&S Rosie T. Basset - J&S Bassets
10.  J&S Linn County Mac - J&S Bassets

Champion Class
1.  ET's Grave Digger - Ron Hunt
3.  Sregor's Hannah Mae - J&S Bassets
4.  Wood's White Ridge Cocoa - Darrell Woods & Vickie Woods
5.  Wood's White Ridge Kelly Jolly - Darrell Woods & Vickie Woods
6.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
7.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
8.  Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt
9.  Doan's Little Dan - Carl Lambert
10.  Sweet Lucky Loretta - Deana Eltringham

Grand Champion Class
1.  JRK Ernest T Basset - James Kuiper
2.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
3.  Roderick's Amazing Grace - Deana Eltringham
4.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
5.  Roderick's Big Bertha - Rod Place

Open Best of Show
Lambert's Little John - Carl Lambert

Best Male
1.  Lambert's Little John - Carl Lambert
2.  Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt

Best Female
1.  Lucy Lockett - Susan Cannon
2.  Meahl's Roderick's Ms Spunky - Rod Place

Best Puppy
1.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut
2.  Roderick's Sir William - Rod Place

Champion Best of Show
ET's Grave Digger - Ron Hunt



Great Lakes Basset Club
Charlotte, MI
Sep 15, 2002
Club Hunt
Total Entries: 25
Open Class Entries: 13
Champion Class Entries: 7
Grand Champion Class Entries: 5

Open Class
1.  Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt
2.  Backroads Toby - Dan Wells
3.  Backroads Sivada's Angus J.R. - Rodney A. Romain
4.  Remington's Black Jack - Deana Eltringham
5.  Roderick's W.V. Sassy - Rod Place & Barbara Farris
6.  Concord's Baxter - Jay Lemens
7.  Meahl's Roderick's Ms Spunky - Rod Place
8.  Ahnapee Huckleberry - Jay Lemens
9.  Backroads Fuzz's Hammering Holly Hocks - Dan Wells
10.  Backroads Angus's Aggie Sue - Dan Wells

Champion Class
1.  K&K Remington Magnum - Deana Eltringham
2.  Sweet Lucky Loretta - Deana Eltringham
3.  ET's Grave Digger - Ron Hunt
4.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
5.  Buck's Peach Fuzz - Dan Wells
6.  Roderick's Clyde - Gary Hogle Jr.
7.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place

Grand Champion Class
1.  Roderick's Big Bertha - Rod Place
2.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
3.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
4.  Twin Ponds Sivada - Dan Wells
5.  Roderick's Amazing Grace - Deana Eltringham

Open Best of Show
Backroads Toby - Dan Wells

Best Male
1.  Backroads Toby - Dan Wells
2.  Remington's Black Jack - Deana Eltringham

Best Female
1.  Lucy Lockett - Susan Cannon
2.  Roderick's Mighty Midget - Rod Place

Best Puppy
1.  Backroads I "Emma" Rabbit Dog - Don Dickerson
2.  Backroads Sivada's "Ruby" Red - Unknown Person

Champion Best of Show
Sweet Lucky Loretta - Deana Eltringham



Tuckahoe Valley Gundog Club
Altoona,PA
Sep 15, 2002
Club Hunt
Total Entries: 14
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 4

Open Class
1.  Crackerjack's Buckeye Beau - Brian D. Brown
2.  Kurtz's Sir Maxwell Duncan - Keith Kurtz
3.  Kurtz's Long Creek Ellie - Keith Kurtz
4.  Wickwire's Taz - Dean Wickwire
5.  Snoopy Bea Wright - Dean Wickwire
6.  Wickwire's Chipper - Dean Wickwire

Champion Class
1.  Apple Country Mocha - James Phelps & Melissa Phelps
2.  Apple Country's Hidden Jewel - James Phelps & Melissa Phelps
3.  Ch Etzwiler's Sergeant Pepper - Kenneth Etzwiler
4.  Kurtz's Rabbit Ruff Rafiki - Keith Kurtz

Grand Champion Class
1.  Wickwire's Y. Lee Coyote - Dean Wickwire
2.  GrChBCh Etzwiler's Happy Go Lucky - Kenneth Etzwiler
3.  GrChWGrCh Etzwiler's Deputy Daniel - Kenneth Etzwiler
4.  Wickwire's Cinnamon Candy - Dean Wickwire



Great Lakes Basset Club
Charlotte, MI
Sep 14, 2002
Club Hunt
Total Entries: 26
Open Class Entries: 14
Champion Class Entries: 8
Grand Champion Class Entries: 4

Open Class
1.  Marshland Peaches Jack Hammer - Kevin Biery & Miles Biery
2.  Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt
3.  Pearson's Weezee - Bob Pearson
4.  Remington's Black Jack - Deana Eltringham
5.  Concord's Baxter - Jay Lemens
6.  Ahnapee Huckleberry - Jay Lemens
7.  Wood's Triple B Jada - Kevin Biery & Miles Biery
8.  Lucy Lockett - Susan Cannon
9.  Meahl's Roderick's Ms Spunky - Rod Place
10.  Roderick's Maximum Flash - Anne Wirgau

Champion Class
1.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
2.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
3.  ET's Grave Digger - Ron Hunt
4.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place
5.  K&K Remington Magnum - Deana Eltringham
6.  Roderick's Clyde - Gary Hogle Jr.
7.  Apple Country Maggie Sue - Kevin Biery & Miles Biery
8.  Sweet Lucky Loretta - Deana Eltringham

Grand Champion Class
1.  JRK Ernest T Basset - James Kuiper
2.  Roderick's Amazing Grace - Deana Eltringham
3.  Roderick's Big Bertha - Rod Place
4.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place

Open Best of Show
Roderick's Sir William - Rod Place

Best Male
1.  Redneck's Otis Sparticus Mannor - Amy Mannor & Chris Mannor
2.  Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt

Best Female
1.  Lucy Lockett - Susan Cannon
2.  Meahl's Roderick's Ms Spunky - Rod Place

Best Puppy
1.  Roderick's Sir William - Rod Place
2.  Roderick's Lazy Lady - Rod Place

Champion Best of Show
ET's Grave Digger - Ron Hunt



Tuckahoe Valley Gundog Club
Altoona,PA
Sep 14, 2002
Club Hunt
Total Entries: 16
Open Class Entries: 7
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 4

Open Class
1.  Kurtz's Rabbit Ruff Rafiki - Keith Kurtz
2.  Kurtz's Sir Maxwell Duncan - Keith Kurtz
3.  Crackerjack's Buckeye Beau - Brian D. Brown
4.  Wickwire's Taz - Dean Wickwire
5.  Snoopy Bea Wright - Dean Wickwire
6.  Kurtz's Long Creek Ellie - Keith Kurtz
7.  Wickwire's Chipper - Dean Wickwire

Champion Class
1.  Apple Country Mocha - James Phelps & Melissa Phelps
2.  Ch Etzwiler's Sergeant Pepper - Kenneth Etzwiler
3.  Apple Country's Hidden Jewel - James Phelps & Melissa Phelps
4.  Etzwiler's Corporal Cody - Kenneth Etzwiler
5.  Wickwire's Dot - Dean Wickwire

Grand Champion Class
1.  GrChBCh Etzwiler's Happy Go Lucky - Kenneth Etzwiler
2.  GrChWGrCh Etzwiler's Deputy Daniel - Kenneth Etzwiler
3.  Wickwire's Y. Lee Coyote - Dean Wickwire
4.  Wickwire's Cinnamon Candy - Dean Wickwire

Open Best of Show
Crackerjack's Buckeye Beau - Brian D. Brown

Best Male
1.  Crackerjack's Buckeye Beau - Brian D. Brown
2.  Apple Country's Hidden Jewel - James Phelps & Melissa Phelps

Best Female
1.  Apple Country's Hidden Jewel - James Phelps & Melissa Phelps
2.  Snoopy Bea Wright - Dean Wickwire



Northern Lancaster Co. Beagle Club
Denver, PA
Sep 1, 2002
Club Hunt
Total Entries: 48
Open Class Entries: 30
Champion Class Entries: 14
Grand Champion Class Entries: 4

Open Class
1.  Marshland Coriander - John Wlodyga
2.  Candles Nutmeg - John Wlodyga
3.  Backroads Toby - Dan Wells
4.  McWilliam's Oley Lady - Kay Reilly & James Reilly
5.  Lady Freckles - Carl Lambert
6.  Baysides Raider - William Milko & Joseph Milko
7.  Skyline Comet - Leanore Horabin
8.  McGraw's Macke - Anthony Schmidt
9.  George's Daisy - Scott R. George
10.  Gin Dic's No Regrets - Linda J Gonzalez

Champion Class
1.  Doan's Little Dan - Carl Lambert
2.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
3.  Meahl's Miss T - John Meahl
4.  Buck's Peach Fuzz - Dan Wells
5.  Apple Country Mocha - James Phelps & Melissa Phelps
6.  Ginger Snap - John Wlodyga
7.  Concord's Saddie - Nathan Hellebusch
8.  Wood's White Ridge Cocoa - Darrell Woods & Vickie Woods
9.  Apple Country's Hidden Jewel - James Phelps & Melissa Phelps
10.  King's Let's Have a Chase - Darrell Woods & Vickie Woods

Grand Champion Class
1.  Twin Ponds Sivada - Dan Wells
2.  JRK Ernest T Basset - James Kuiper
3.  Wickwire's Y. Lee Coyote - Dean Wickwire
4.  Concord's Shania - Nathan Hellebusch

Open Best of Show
Misty Meadows Spirit - Joan M. Deibler

Best Male
1.  Misty Meadows Spirit - Joan M. Deibler
2.  Branscombe Willy - John Meahl

Best Female
1.  Gin Dic's Jolene - Linda J Gonzalez
2.  Skyline Zoe - Leanore Horabin

Best Puppy
1.  Wickwire's Chipper - Dean Wickwire
2.  Hammer's Miss Ellie Mae - James Phelps & Melissa Phelps



Northern Lancaster Co. Beagle Club
Denver, PA
Aug 31, 2002
State Hunt
Total Entries: 57
Open Class Entries: 37
Champion Class Entries: 14
Grand Champion Class Entries: 6

Open Class
1.  Marshland Coriander - John Wlodyga
2.  Tagg About's Delorean - W. Scott & Elsie Tagg
3.  Candles Nutmeg - John Wlodyga
4.  George's Daisy - Scott R. George
5.  Branscombe Willy - John Meahl
6.  Wickwire's Moe - Jeffrey A. Hall
7.  Baysides Raider - William Milko & Joseph Milko
8.  Laurelwood's Nearer To Thee - Michael Arruda & Linda Fowler
9.  Lady Freckles - Carl Lambert
10.  Branscombe Pavarotti - John Meahl & Ruth Paule

Champion Class
1.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
2.  Apple Country Vanessa - John Meahl
3.  Ginger Snap - John Wlodyga
4.  King's Let's Have a Chase - Darrell Woods & Vickie Woods
5.  Apple Country's Hidden Jewel - James Phelps & Melissa Phelps
6.  Apple Country Maggie Sue - Kevin Biery & Miles Biery
7.  Doan's Little Dan - Carl Lambert
8.  Wickwire's Dot - Dean Wickwire
9.  Meahl's Miss T - John Meahl
10.  Wood's White Ridge Cocoa - Darrell Woods & Vickie Woods

Grand Champion Class
1.  Wickwire's Y. Lee Coyote - Dean Wickwire
2.  Twin Ponds Sivada - Dan Wells
3.  JRK Ernest T Basset - James Kuiper
4.  Wickwire's Cinnamon Candy - Dean Wickwire
5.  Wickwire's Critter - Dean Wickwire
6.  Concord's Shania - Nathan Hellebusch

Open Best of Show
Branscombe Willy - John Meahl

Best Male
1.  Branscombe Willy - John Meahl
2.  Laurelwood's Nearer To Thee - Michael Arruda & Linda Fowler

Best Female
1.  Lara - Michael Arruda & Linda Fowler
2.  Gin Dic's No Regrets - Linda J Gonzalez

Best Puppy
1.  Hammer's Miss Ellie Mae - James Phelps & Melissa Phelps
2.  Lone Archers Smokey Mt Bubba - Benjamin Brookes

Champion Best of Show
Apple Country Vanessa - John Meahl

Grand Champion Best of Show
Wickwire's Taz - Dean Wickwire



Twin Cities Sportsman's Club, Inc
Bristol,VA/TN
Aug 11, 2002
Club Hunt
Total Entries: 10
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  King's She Has a Crook - Mike King
2.  Lady Freckles - Carl Lambert
3.  Marshland Peaches Jack Hammer - Kevin Biery & Miles Biery
4.  Wood's Appletree Annie - Darrell Woods & Vickie Woods
5.  Wood's Wade's Savage Pride - Darrell Woods & Vickie Woods
6.  Wood's Beer Buddy Pete - William Helton
7.  Goaway Black Betty - Anthony Schmidt
8.  Wood's Triple B Jada - Kevin Biery & Miles Biery
9.  Annettes Jumpin Jack flash - Anthony Schmidt

Champion Class
1.  Cocoa's Jewel - Darrell Woods & Vickie Woods
2.  King's Let's Have a Chase - Darrell Woods & Vickie Woods
3.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
4.  Wood's White Ridge Cocoa - Darrell Woods & Vickie Woods
5.  Doan's Little Dan - Carl Lambert
6.  Roderick's Linda - Rod Place

Open Best of Show
Lady Freckles - Carl Lambert

Best Female
1.  Lady Freckles - Carl Lambert
2.  Wood's Peachy Lady - Darrell Woods & Vickie Woods

Best Puppy
1.  Wood's Triple B Jada - Kevin Biery & Miles Biery
2.  Wood's Beer Buddy Pete - William Helton

Champion Best of Show
Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery



Twin Cities Sportsman's Club, Inc
Bristol TN/VA
Aug 10, 2002
Club Hunt
Total Entries: 20
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 8
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Marshland Peaches Jack Hammer - Kevin Biery & Miles Biery
2.  King's She Has a Crook - Mike King
3.  Goaway Black Betty - Anthony Schmidt
4.  Wood's Peachy Lady - Darrell Woods & Vickie Woods
5.  Wood's Wade's Savage Pride - Darrell Woods & Vickie Woods
6.  Annettes Jumpin Jack flash - Anthony Schmidt
7.  Triple B Charlie - Kevin Biery & Miles Biery
8.  Wood's Beer Buddy Pete - William Helton
9.  Wood's Appletree Annie - Darrell Woods & Vickie Woods
10.  Lady Freckles - Carl Lambert

Champion Class
1.  Wood's White Ridge Kelly Jolly - Darrell Woods & Vickie Woods
2.  Roderick's Linda - Rod Place
3.  Apple Country Maggie Sue - Kevin Biery & Miles Biery
4.  Cocoa's Jewel - Darrell Woods & Vickie Woods
5.  Doan's Little Dan - Carl Lambert
6.  King's Let's Have a Chase - Darrell Woods & Vickie Woods
7.  Wood's White Ridge Cocoa - Darrell Woods & Vickie Woods
8.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery

Open Best of Show
King's Let's Have a Chase - Darrell Woods & Vickie Woods

Best Male
1.  King's Let's Have a Chase - Darrell Woods & Vickie Woods
2.  Wood's Wade's Savage Pride - Darrell Woods & Vickie Woods

Best Female
1.  Lady Freckles - Carl Lambert
2.  Wood's White Ridge Kelly Jolly - Darrell Woods & Vickie Woods

Best Puppy
1.  Wood's Triple B Jada - Kevin Biery & Miles Biery
2.  Faye's Lucy Lou - Carl Lambert

Champion Best of Show
Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery



Up-A North Basset Club
Milaca, MN
May 26, 2002
Club Hunt
Total Entries: 25
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 10
Grand Champion Class Entries: 5

Open Class
1.  Sangamo Paddington Bear - Nancy Conway
2.  Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt
3.  Remington's Butternut Bomber - Bassets of Butternut
4.  J&S Linn County Mac - J&S Bassets
5.  Ahnapee Huckleberry - Jay Lemens
6.  Concord's Baxter - Jay Lemens
7.  Concord's Little Mac - Nathan Hellebusch
8.  Maggie Ann Roselli - Deana Eltringham
9.  Lucy Lockett - Susan Cannon
10.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut

Champion Class
1.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
2.  Concord's Saddie - Nathan Hellebusch
3.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
4.  Sangamo Wishbone Sadie Long - Nancy Conway
5.  Apple Country Maggie Sue - Kevin Biery & Miles Biery
6.  ET's Grave Digger - Ron Hunt
7.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place
8.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
9.  Sregor's Hannah Mae - J&S Bassets
10.  Roderick's Petunia - Kimberly Kuiper

Grand Champion Class
1.  Roderick's Gabby - Mickie Pearson
2.  Concord's Shania - Nathan Hellebusch
3.  Crackerjack Roderick's Texas - Rod Place & Barbara Farris
4.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
5.  JRK Ernest T Basset - James Kuiper

Open Best of Show
Wickwire's Cherry - Benjamin Brookes

Best Male
1.  Sangamo Paddington Bear - Nancy Conway
2.  Concord's Baxter - Jay Lemens

Best Female
1.  Lucy Lockett - Susan Cannon
2.  Sregor's Hannah Mae - J&S Bassets

Best Puppy
1.  Wood's Triple B Jada - Kevin Biery & Miles Biery
2.  Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt

Champion Best of Show
ET's Grave Digger - Ron Hunt

Grand Champion Best of Show
Apple Country Maggie Sue - Kevin Biery & Miles Biery



Up-A North Basset Club
Milaca,MN St. Hunt
May 25, 2002
Club Hunt
Total Entries: 35
Open Class Entries: 17
Champion Class Entries: 11
Grand Champion Class Entries: 7

Open Class
1.  Concord's Saddie - Nathan Hellebusch
2.  Ahnapee Huckleberry - Jay Lemens
3.  Lucy Lockett - Susan Cannon
4.  J&S Linn County Mac - J&S Bassets
5.  Remington's Butternut Bomber - Bassets of Butternut
6.  Backroads Fuzz's Hammering Holly Hocks - Dan Wells
7.  Backroads Red Hot Pepper - Dan Wells
8.  Maggie Ann Roselli - Deana Eltringham
9.  Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt
10.  Backroads Toby - Dan Wells

Champion Class
1.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place
2.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
3.  Apple Country Maggie Sue - Kevin Biery & Miles Biery
4.  Roderick's Petunia - Kimberly Kuiper
5.  ET's Grave Digger - Ron Hunt
6.  Buck's Peach Fuzz - Dan Wells
7.  Sangamo Wishbone Sadie Long - Nancy Conway
8.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
9.  Concord's Homer J - J&S Bassets
10.  Sregor's Hannah Mae - J&S Bassets

Grand Champion Class
1.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
2.  Twin Ponds Sivada - Dan Wells
3.  Concord's Shania - Nathan Hellebusch
4.  Sangamo Blue Flash - Nancy Conway
5.  JRK Ernest T Basset - James Kuiper
6.  Crackerjack Roderick's Texas - Rod Place & Barbara Farris
7.  Roderick's Gabby - Mickie Pearson

Open Best of Show
Sangamo Paddington Bear - Nancy Conway

Best Male
1.  Sangamo Paddington Bear - Nancy Conway
2.  J&S Linn County Mac - J&S Bassets

Best Female
1.  Sregor's Hannah Mae - J&S Bassets
2.  Sangamo Wishbone Sadie Long - Nancy Conway

Best Puppy
1.  Sangamo Smoky Joe - Nancy Conway
2.  Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt

Champion Best of Show
Ahnapee Huckleberry - Jay Lemens

Grand Champion Best of Show
Apple Country Maggie Sue - Kevin Biery & Miles Biery



Saltville VA Beagle Club, Inc.
Saltville,VA
May 5, 2002
Club Hunt
Total Entries: 10
Open Class Entries: 5
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Wood's White Ridge Kelly Jolly - Darrell Woods & Vickie Woods
2.  King's She Has a Crook - Mike King
3.  Lady Freckles - Carl Lambert
4.  Wood's Wade's Savage Pride - Darrell Woods & Vickie Woods
5.  Wood's Peachy Lady - Darrell Woods & Vickie Woods

Champion Class
1.  Cocoa's Jewel - Darrell Woods & Vickie Woods
2.  Roderick's Linda - Rod Place
3.  King's Let's Have a Chase - Darrell Woods & Vickie Woods
4.  Wood's White Ridge Cocoa - Darrell Woods & Vickie Woods
5.  Doan's Little Dan - Carl Lambert



Wildcat Beagle Club
Frankfort, IN
May 5, 2002
Club Hunt
Total Entries: 23
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 6
Grand Champion Class Entries: 5

Open Class
1.  Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt
2.  J&S Linn County Mac - J&S Bassets
3.  ET's Little Patches - J&S Bassets
4.  Hess White River Serenade - J&S Bassets
5.  K&K Lady - James Kuiper
6.  Marshland Peaches Jack Hammer - Kevin Biery & Miles Biery
7.  Concord's J&S Boss Hog - J&S Bassets
8.  Lucy Lockett - Susan Cannon
9.  Triple B Charlie - Kevin Biery & Miles Biery
10.  Concord's Saddie - Nathan Hellebusch

Champion Class
1.  ET's Grave Digger - Ron Hunt
2.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place
3.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
4.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
5.  Apple Country Maggie Sue - Kevin Biery & Miles Biery
6.  Concord's Homer J - J&S Bassets

Grand Champion Class
1.  JRK Ernest T Basset - James Kuiper
2.  Concord's Shania - Nathan Hellebusch
3.  Roderick's Big Bertha - Rod Place
4.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
5.  Roderick's Amazing Grace - Deana Eltringham

Open Best of Show
Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt

Best Male
1.  Concord's Little Mac - Nathan Hellebusch
2.  J&S Linn County Mac - J&S Bassets

Best Female
1.  Lucy Lockett - Susan Cannon
2.  ET's Little Patches - J&S Bassets

Best Puppy
1.  Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt
2.  Concord's Saddie - Nathan Hellebusch

Champion Best of Show
ET's Grave Digger - Ron Hunt

Grand Champion Best of Show
JRK Ernest T Basset - James Kuiper



Hoosier Land Beagle Club
Demotte, IN
May 4, 2002
Club Hunt
Total Entries: 28
Open Class Entries: 14
Champion Class Entries: 9
Grand Champion Class Entries: 5

Open Class
1.  Sangamo Wishbone Sadie Long - Nancy Conway
2.  Concord's Saddie - Nathan Hellebusch
3.  Sangamo Paddington Bear - Nancy Conway
4.  Remington's Butternut Bomber - Bassets of Butternut
5.  J&S Linn County Mac - J&S Bassets
6.  Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt
7.  K&K Lady - James Kuiper
8.  Lucy Lockett - Susan Cannon
9.  Marshland Peaches Jack Hammer - Kevin Biery & Miles Biery
10.  Hess White River Serenade - J&S Bassets

Champion Class
1.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
2.  Roderick's Petunia - Kimberly Kuiper
3.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
4.  ET's Grave Digger - Ron Hunt
5.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place
6.  Sangamo Daisy Mae - Nancy Conway
7.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
8.  Apple Country Maggie Sue - Kevin Biery & Miles Biery
9.  Concord's Homer J - J&S Bassets

Grand Champion Class
1.  Roderick's Big Bertha - Rod Place
2.  JRK Ernest T Basset - James Kuiper
3.  Concord's Shania - Nathan Hellebusch
4.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
5.  Roderick's Amazing Grace - Deana Eltringham

Open Best of Show
ET's Grave Digger - Ron Hunt

Best Male
1.  ET's Grave Digger - Ron Hunt
2.  Sangamo Paddington Bear - Nancy Conway

Best Female
1.  ET's Little Patches - J&S Bassets
2.  Roderick's W.V. Sassy - Rod Place & Barbara Farris

Best Puppy
1.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut
2.  Remington's Butternut Bomber - Bassets of Butternut

Champion Best of Show
E. T.'s Ed - Kathy Kuiper

Grand Champion Best of Show
Roderick's Short Dawg - Rod Place



Saltville VA Beagle Club, Inc.
Saltville,VA
May 4, 2002
Club Hunt
Total Entries: 10
Open Class Entries: 5
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Wood's White Ridge Kelly Jolly - Darrell Woods & Vickie Woods
2.  King's She Has a Crook - Mike King
3.  Wood's Wade's Savage Pride - Darrell Woods & Vickie Woods
4.  Lady Freckles - Carl Lambert
5.  Wood's Peachy Lady - Darrell Woods & Vickie Woods

Champion Class
1.  Cocoa's Jewel - Darrell Woods & Vickie Woods
2.  Roderick's Linda - Rod Place
3.  Wood's White Ridge Cocoa - Darrell Woods & Vickie Woods
4.  King's Let's Have a Chase - Darrell Woods & Vickie Woods
5.  Doan's Little Dan - Carl Lambert

Best Female
1.  Faye's Lucy Lou - Carl Lambert
2.  Wood's White Ridge Kelly Jolly - Darrell Woods & Vickie Woods



Unknown Club
Medina,OH
Apr 28, 2002
Club Hunt
Total Entries: 33
Open Class Entries: 15
Champion Class Entries: 11
Grand Champion Class Entries: 7

Open Class
1.  Kurtz's Sir Maxwell Duncan - Keith Kurtz
2.  Shamrock's Babe - William R. Disbrow
3.  Remington's Butternut Bomber - Bassets of Butternut
4.  Kurtz's Rabbit Ruff Rafiki - Keith Kurtz
5.  Sangamo Wishbone Sadie Long - Nancy Conway
6.  Lucy Lockett - Susan Cannon
7.  Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt
8.  Maggie Ann Roselli - Deana Eltringham
9.  Kaskade Rhythm Of The Rain - Eleanor Ralenkotter & Teresa Ralenkotter
10.  Cowboy's Busted Garters - Eleanor Ralenkotter & Teresa Ralenkotter

Champion Class
1.  Wickwire's Dot - Dean Wickwire
3.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
4.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place
5.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
6.  Apple Country Maggie Sue - Kevin Biery & Miles Biery
7.  K&K Remington Magnum - Deana Eltringham
8.  Ch Etzwiler's Sergeant Pepper - Kenneth Etzwiler
9.  ET's Grave Digger - Ron Hunt
10.  Sangamo Daisy Mae - Nancy Conway

Grand Champion Class
1.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
2.  Roderick's Big Bertha - Rod Place
3.  Wickwire's Y. Lee Coyote - Dean Wickwire
4.  GrChWGrCh Etzwiler's Deputy Daniel - Kenneth Etzwiler
5.  GrChBCh Etzwiler's Happy Go Lucky - Kenneth Etzwiler
6.  Roderick's Amazing Grace - Deana Eltringham
7.  Roderick's Gabby - Mickie Pearson

Open Best of Show
Kaskade Rhythm Of The Rain - Eleanor Ralenkotter & Teresa Ralenkotter

Best Male
1.  ET's Grave Digger - Ron Hunt
2.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut

Best Female
1.  Kaskade Rhythm Of The Rain - Eleanor Ralenkotter & Teresa Ralenkotter
2.  Cowboy's Busted Garters - Eleanor Ralenkotter & Teresa Ralenkotter

Best Puppy
1.  Unknown - Rod Place
2.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut



Unknown Club
Medina, OH
Apr 27, 2002
State Hunt
Total Entries: 39
Open Class Entries: 16
Champion Class Entries: 13
Grand Champion Class Entries: 10

Open Class
1.  Apple Country's Hidden Jewel - James Phelps & Melissa Phelps
2.  Kurtz's Rabbit Ruff Rafiki - Keith Kurtz
3.  Kurtz's Sir Maxwell Duncan - Keith Kurtz
4.  Sangamo Wishbone Sadie Long - Nancy Conway
5.  Schott's Little Sherlock - Unknown Person
6.  Maggie Ann Roselli - Deana Eltringham
7.  Pete's Echo Valley Cloee - Eugene Peters
8.  George's Daisy - Scott R. George
9.  Remington's Butternut Bomber - Bassets of Butternut
10.  Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt

Champion Class
1.  ET's Grave Digger - Ron Hunt
2.  Apple Country Mocha - James Phelps & Melissa Phelps
3.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place
4.  Apple Country Maggie Sue - Kevin Biery & Miles Biery
5.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
6.  Etzwiler's Corporal Cody - Kenneth Etzwiler
7.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
8.  Sangamo Daisy Mae - Nancy Conway
9.  Sweet Lucky Loretta - Deana Eltringham
10.  K&K Remington Magnum - Deana Eltringham

Grand Champion Class
1.  Roderick's Amazing Grace - Deana Eltringham
2.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
3.  GrChBCh Etzwiler's Happy Go Lucky - Kenneth Etzwiler
4.  Schott's Little Rabbit Hammer - Unknown Person
5.  Roderick's Gabby - Mickie Pearson
6.  Roderick's Big Bertha - Rod Place
7.  Wickwire's Y. Lee Coyote - Dean Wickwire
8.  Appletree's Woofkrik Ursula - Pat Malone
9.  GrChWGrCh Etzwiler's Deputy Daniel - Kenneth Etzwiler
10.  Wickwire's Cinnamon Candy - Dean Wickwire

Open Best of Show
Kaskade Rhythm Of The Rain - Eleanor Ralenkotter & Teresa Ralenkotter

Best Male
1.  K&K Remington Magnum - Deana Eltringham
2.  ET's Grave Digger - Ron Hunt

Best Female
1.  Kaskade Rhythm Of The Rain - Eleanor Ralenkotter & Teresa Ralenkotter
2.  Appletree's Woofkrik Ursula - Pat Malone

Best Puppy
1.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut
2.  Remington's Butternut Bomber - Bassets of Butternut

Champion Best of Show
Wickwire's Dot - Dean Wickwire

Grand Champion Best of Show
Wickwire's Taz - Dean Wickwire



Three Rivers Beagle Club
Petersburg, IN Rescue Benefit Hunt
Apr 7, 2002
Club Hunt
Total Entries: 67
Open Class Entries: 36
Champion Class Entries: 24
Grand Champion Class Entries: 7

Open Class
1.  Candles Nutmeg - John Wlodyga
2.  Apple Country Mocha - James Phelps & Melissa Phelps
3.  Lucy Lockett - Susan Cannon
4.  J&S Linn County Mac - J&S Bassets
5.  McGraw's Macke - Anthony Schmidt
6.  Tib-Bar Kiss' Of An Angel - Cheryl Curl
7.  Hess White River Carillon - Ron Rickard
8.  Tib- Bar Hardtime Jake - Rex Allhands
9.  Apple Country's Hidden Jewel - James Phelps & Melissa Phelps
10.  JRK Ladybird - James Ranch Kennel

Champion Class
5.  JRK Viper - James Ranch Kennel
6.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
7.  Meahl's Fallen Angel - John Meahl
8.  King's Let's Have a Chase - Darrell Woods & Vickie Woods
9.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place
10.  ET's Grave Digger - Ron Hunt

Grand Champion Class
1.  JRK Ernest T Basset - James Kuiper
2.  Spanky's Magnum Buck - Unknown Person
3.  Concord's Shania - Nathan Hellebusch
4.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
5.  Wickwire's Y. Lee Coyote - Dean Wickwire

Open Best of Show
Kaskade Rhythm Of The Rain - Eleanor Ralenkotter & Teresa Ralenkotter

Best Male
1.  Branscombe Willy - John Meahl
2.  Crackerjack's Henry - J & J Bassets

Best Female
1.  Kaskade Rhythm Of The Rain - Eleanor Ralenkotter & Teresa Ralenkotter
2.  Westwind Lilly Britt - Jo Ann Hilliker

Best Puppy
1.  Remington's Black Jack - Deana Eltringham
2.  Marshland Coriander - John Wlodyga

Champion Best of Show
Meahl's Workirk Tuff -n- Enough - Pat Malone

Grand Champion Best of Show
Wickwire's Y. Lee Coyote - Dean Wickwire



Three Rivers Beagle Club
Petersburg, IN
Apr 6, 2002
World Hunt
Total Entries: 105
Open Class Entries: 54
Champion Class Entries: 33
Grand Champion Class Entries: 18

Open Class
1.  Sangamo Wishbone Sadie Long - Nancy Conway
2.  Redneck's Nuk-Um's Shortcake - Scott Ehle & Bill Ehle
3.  King's She Has a Crook - Mike King
4.  Branscombe Willy - John Meahl
5.  JRK Dust Bunny - James Ranch Kennel
6.  Lucy Lockett - Susan Cannon
7.  JRK Hunter - Unknown Person
8.  JRK Snoop - James Ranch Kennel
9.  Apple Country Mocha - James Phelps & Melissa Phelps
10.  Branscombe Pavarotti - John Meahl & Ruth Paule

Champion Class
1.  JRK Precious - James Ranch Kennel
2.  King's Let's Have a Chase - Darrell Woods & Vickie Woods
3.  Sregor's Hannah Mae - J&S Bassets
4.  ET's Grave Digger - Ron Hunt
5.  Tib-Bar Saint Nicholas - Cheryl Curl
6.  Roderick's Clyde - Gary Hogle Jr.
7.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
8.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place
9.  Roderick's Linda - Rod Place
10.  Hillbilly Beaureguard - Hillbilly Hounds

Grand Champion Class
1.  Roderick's Gabby - Mickie Pearson
2.  Concord's Shania - Nathan Hellebusch
3.  JRK Little Skunk - James Ranch Kennel
4.  Sangamo Blue Flash - Nancy Conway
5.  Chloe Chastaine Duren - Hillbilly Hounds
6.  Spanky's Magnum Buck - Unknown Person
7.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
8.  Appletree's Woofkrik Ursula - Pat Malone
9.  Roderick's Big Bertha - Rod Place
10.  Twin Ponds Sivada - Dan Wells

Open Best of Show
Branscombe Pavarotti - John Meahl & Ruth Paule

Best Male
1.  Branscombe Pavarotti - John Meahl & Ruth Paule
2.  Branscombe Willy - John Meahl

Best Female
1.  Sangamo Wishbone Sadie Long - Nancy Conway
2.  Lucy Lockett - Susan Cannon

Best Puppy
1.  Concord's J&S Boss Hog - J&S Bassets
2.  Concord's J&S Tader - Nathan Hellebusch

Champion Best of Show
Westwind Lightfoot Linus - Jo Ann Hilliker

Grand Champion Best of Show
Apple Country Maggie Sue - Kevin Biery & Miles Biery



Hoosier Land Beagle Club
Demotte,IN
Mar 23, 2002
Club Hunt
Total Entries: 26
Open Class Entries: 14
Champion Class Entries: 7
Grand Champion Class Entries: 5

Open Class
1.  Hess White River Carillon - Ron Rickard
2.  Lucy Lockett - Susan Cannon
3.  K&K Lady - James Kuiper
4.  Concord's Little Mac - Nathan Hellebusch
5.  Remington's Butternut Bomber - Bassets of Butternut
6.  Roderick's W.V. Sassy - Rod Place & Barbara Farris
7.  Hess White River Bruno's Banjo - Ron Rickard
8.  Roderick's Mighty Midget - Rod Place
9.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut
10.  ET's Concord's Izla A-Bomb - Nathan Hellebusch

Champion Class
1.  Roderick's Petunia - Kimberly Kuiper
2.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
3.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place
4.  Hess Hootin' Annie - Ron Rickard
5.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
6.  Bryce's Butch of Butternut - Bassets of Butternut
7.  Concord's Homer J - J&S Bassets

Grand Champion Class
1.  Concord's Shania - Nathan Hellebusch
2.  JRK Ernest T Basset - James Kuiper
3.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
4.  Twin Ponds Sivada - Dan Wells
5.  Crackerjack Roderick's Texas - Rod Place & Barbara Farris

Open Best of Show
ET's Concord's Izla A-Bomb - Nathan Hellebusch

Best Male
1.  Concord's Little Mac - Nathan Hellebusch
2.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut

Best Female
1.  Roderick's Petunia - Kimberly Kuiper
2.  Lucy Lockett - Susan Cannon

Best Puppy
1.  ET's Concord's Izla A-Bomb - Nathan Hellebusch
2.  Concord's J&S Lady of Liberty - Nathan Hellebusch

Champion Best of Show
Bryce's Butch of Butternut - Bassets of Butternut



Great Lakes Basset Club
Charlotte,Mi
Mar 17, 2002
Club Hunt
Total Entries: 24
Open Class Entries: 9
Champion Class Entries: 6
Grand Champion Class Entries: 9

Open Class
1.  Lucy Lockett - Susan Cannon
2.  Backroads Redneck Tiger Lily - Dan Wells
3.  Ahnapee Huckleberry - Jay Lemens
4.  Backroads Fuzz's Hammering Holly Hocks - Dan Wells
5.  Roderick's Maximum Flash - Anne Wirgau
6.  Briarhaven Mona - Rod Place
7.  Meahl's Roderick's Ms Spunky - Rod Place
8.  Roderick's Mighty Midget - Rod Place
9.  Roderick's W.V. Sassy - Rod Place & Barbara Farris

Champion Class
1.  Etzwiler's Corporal Cody - Kenneth Etzwiler
2.  Buck's Peach Fuzz - Dan Wells
3.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
4.  Saddie Hawkin's Weston - Brandon Weston
5.  Roderick's Clyde - Gary Hogle Jr.

Grand Champion Class
1.  Roderick's Big Bertha - Rod Place
2.  GrChWGrCh Etzwiler's Deputy Daniel - Kenneth Etzwiler
3.  Twin Ponds Sivada - Dan Wells
4.  Roderick's Gabby - Mickie Pearson
5.  Concord's Shania - Nathan Hellebusch
6.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
7.  Crackerjack Roderick's Texas - Rod Place & Barbara Farris
8.  JRK Roderick's Georgio - Rod Place
9.  GrChBCh Etzwiler's Happy Go Lucky - Kenneth Etzwiler

Open Best of Show
Ahnapee Huckleberry - Jay Lemens

Best Male
1.  Ahnapee Huckleberry - Jay Lemens

Best Female
1.  Lucy Lockett - Susan Cannon
2.  Briarhaven Mona - Rod Place

Best Puppy
1.  Roderick's Maximum Flash - Anne Wirgau
2.  Roderick's Mighty Midget - Rod Place



Great Lakes Basset Club
Charlotte,MI
Mar 16, 2002
Club Hunt
Total Entries: 39
Open Class Entries: 17
Champion Class Entries: 11
Grand Champion Class Entries: 10

Open Class
1.  Backroads Buddy Boy I - Dan Wells
2.  Backroads Fuzz's Hammering Holly Hocks - Dan Wells
3.  Candles Nutmeg - John Wlodyga
4.  Lucy Lockett - Susan Cannon
5.  Ahnapee Huckleberry - Jay Lemens
6.  Grounder - Jon Patterson
7.  Redneck's Otis Sparticus Mannor - Amy Mannor & Chris Mannor
8.  Marshland Coriander - John Wlodyga
9.  Remington's Butternut Bomber - Bassets of Butternut
10.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut

Champion Class
1.  Roderick's Perry May - James Rhodes Jr.
2.  Roderick's Clyde - Gary Hogle Jr.
3.  Buck's Peach Fuzz - Dan Wells
4.  Bryce's Butch of Butternut - Bassets of Butternut
5.  Etzwiler's Corporal Cody - Kenneth Etzwiler
6.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
7.  Ginger Snap - John Wlodyga
8.  Fran's Peachy Keen - John Wlodyga
9.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
10.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place

Grand Champion Class
1.  GrChBCh Etzwiler's Happy Go Lucky - Kenneth Etzwiler
2.  Roderick's Gabby - Mickie Pearson
3.  GrChWGrCh Etzwiler's Deputy Daniel - Kenneth Etzwiler
4.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
5.  Twin Ponds Sivada - Dan Wells
6.  JRK Roderick's Georgio - Rod Place
7.  Roderick's Big Bertha - Rod Place
8.  Concord's Shania - Nathan Hellebusch
9.  Crackerjack Roderick's Texas - Rod Place & Barbara Farris
10.  JRK Roderick's Bruno - Rod Place

Open Best of Show
Buster of Butternut - Bassets of Butternut

Best Male
1.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
2.  Backroads Buddy Boy I - Dan Wells

Best Female
1.  Candles Nutmeg - John Wlodyga
2.  Fran's Peachy Keen - John Wlodyga

Best Puppy
1.  Roderick's Maximum Flash - Anne Wirgau
2.  Redneck's Otis Sparticus Mannor - Amy Mannor & Chris Mannor

Champion Best of Show
Bryce's Butch of Butternut - Bassets of Butternut

Grand Champion Best of Show
Roderick's Short Dawg - Rod Place



Northern Lancaster Co. Beagle Club
Denver,PA
Mar 16, 2002
Club Hunt
Total Entries: 17
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 4

Open Class
1.  Kurtz's Rabbit Ruff Rafiki - Keith Kurtz
2.  Wickwire's Taz - Dean Wickwire
3.  Briar Busten Mary Kate - Benjamin Brookes
4.  Lone Achers Smokey Mt Sweety Pi - Benjamin Brookes
5.  Meahl's Workirk Tuff -n- Enough - Pat Malone
6.  Hercules - Tom Roberts
7.  Poison Ivy - James Phelps
8.  Good Grounds Cowgirl Blues CGC Molly - Belinda Lanphear
9.  Louie - Joe Vermilye & Helen Vermilye

Champion Class
1.  Apple Country Vanessa - John Meahl
2.  Wickwire's Dot - Dean Wickwire
3.  Wickwire's Cherry - Benjamin Brookes

Grand Champion Class
1.  Wickwire's Cinnamon Candy - Dean Wickwire
2.  Appletree's Woofkrik Ursula - Pat Malone
3.  Wickwire's Critter - Dean Wickwire
4.  Wickwire's Y. Lee Coyote - Dean Wickwire

Open Best of Show
Kurtz's Rabbit Ruff Rafiki - Keith Kurtz

Best Male
1.  Kurtz's Rabbit Ruff Rafiki - Keith Kurtz
2.  Kurtz's Sir Maxwell Duncan - Keith Kurtz

Best Female
1.  Appletree's Woofkrik Ursula - Pat Malone
2.  Briar Busten Mary Kate - Benjamin Brookes

Champion Best of Show
Apple Country Vanessa - John Meahl



Wildcat Beagle Club
Frankfort,IN
Mar 10, 2002
State Hunt
Total Entries: 50
Open Class Entries: 23
Champion Class Entries: 18
Grand Champion Class Entries: 9

Open Class
1.  J&S Linn County Mac - J&S Bassets
2.  Sangamo Paddington Bear - Nancy Conway
3.  Backroads Redneck Tiger Lily - Dan Wells
4.  Maggie Ann Roselli - Deana Eltringham
5.  Backroads Buddy Boy I - Dan Wells
6.  Wood's Bunny Buster - Anthony Schmidt
7.  Lucy Lockett - Susan Cannon
8.  Annettes Jumpin Jack flash - Anthony Schmidt
9.  Backroads Fuzz's Hammering Holly Hocks - Dan Wells
10.  McGraw's Macke - Anthony Schmidt

Champion Class
1.  Roderick's Linda - Rod Place
2.  Buck's Peach Fuzz - Dan Wells
3.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
4.  Bryce's Butch of Butternut - Bassets of Butternut
5.  Hillbilly Beaureguard - Hillbilly Hounds
6.  Wood's White Ridge Cocoa - Darrell Woods & Vickie Woods
7.  Cocoa's Jewel - Darrell Woods & Vickie Woods
8.  Sweet Lucky Loretta - Deana Eltringham
9.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place
10.  K&K Remington Magnum - Deana Eltringham

Grand Champion Class
1.  Roderick's Amazing Grace - Deana Eltringham
2.  Roderick's Big Bertha - Rod Place
3.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
4.  GrChWGrCh Etzwiler's Deputy Daniel - Kenneth Etzwiler
5.  Twin Ponds Sivada - Dan Wells
6.  JRK Ernest T Basset - James Kuiper
7.  Roderick's Gabby - Mickie Pearson
8.  Crackerjack Roderick's Texas - Rod Place & Barbara Farris
9.  Concord's Shania - Nathan Hellebusch

Open Best of Show
Ahnapee Huckleberry - Jay Lemens

Best Male
1.  Ahnapee Huckleberry - Jay Lemens
2.  Concord's Little Mac - Nathan Hellebusch

Best Female
1.  Wood's Peachy Lady - Darrell Woods & Vickie Woods
2.  Wood's White Ridge Kelly Jolly - Darrell Woods & Vickie Woods

Best Puppy
1.  E. T.'s Ed - Kathy Kuiper
2.  Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt

Champion Best of Show
Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place

Grand Champion Best of Show
Roderick's Short Dawg - Rod Place



Wildcat Beagle Club
Frankfort,IN
Mar 9, 2002
Club Hunt
Total Entries: 60
Open Class Entries: 25
Champion Class Entries: 23
Grand Champion Class Entries: 12

Open Class
1.  Sangamo Paddington Bear - Nancy Conway
2.  Wood's White Ridge Kelly Jolly - Darrell Woods & Vickie Woods
3.  J&S Linn County Mac - J&S Bassets
5.  King's She Has a Crook - Mike King
6.  McGraw's Macke - Anthony Schmidt
7.  Maggie Ann Roselli - Deana Eltringham
8.  Backroads Buddy Boy I - Dan Wells
9.  Concord's Little Mac - Nathan Hellebusch
10.  Backroads Fuzz's Hammering Holly Hocks - Dan Wells

Champion Class
1.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place
2.  Roderick's Linda - Rod Place
3.  Sangamo Slinky - Nancy Conway
4.  King's Let's Have a Chase - Darrell Woods & Vickie Woods
5.  Buck's Peach Fuzz - Dan Wells
6.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
7.  K&K Remington Magnum - Deana Eltringham
8.  Hillbilly Beaureguard - Hillbilly Hounds
9.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
10.  Bryce's Butch of Butternut - Bassets of Butternut

Grand Champion Class
1.  Roderick's Amazing Grace - Deana Eltringham
3.  Roderick's Big Bertha - Rod Place
4.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
5.  Chloe Chastaine Duren - Hillbilly Hounds
6.  JRK Ernest T Basset - James Kuiper
7.  GrChWGrCh Etzwiler's Deputy Daniel - Kenneth Etzwiler
8.  Concord's Shania - Nathan Hellebusch
9.  Roderick's Gabby - Mickie Pearson
10.  Crackerjack Roderick's Texas - Rod Place & Barbara Farris

Open Best of Show
E. T.'s Ed - Kathy Kuiper

Best Male
1.  Wood's Wade's Savage Pride - Darrell Woods & Vickie Woods
2.  ET's Grave Digger - Ron Hunt

Best Female
1.  Wood's Peachy Lady - Darrell Woods & Vickie Woods
2.  Wood's White Ridge Kelly Jolly - Darrell Woods & Vickie Woods

Best Puppy
1.  E. T.'s Ed - Kathy Kuiper
2.  Chippewa Lake ET's Bubba - Ron Hunt

Champion Best of Show
Bryce's Butch of Butternut - Bassets of Butternut

Grand Champion Best of Show
Crackerjack Roderick's Texas - Rod Place & Barbara Farris



Sho-Me-Mo Rabbit Hunting Bassets
Brookfield, MO
Feb 24, 2002
Club Hunt
Total Entries: 37
Open Class Entries: 14
Champion Class Entries: 13
Grand Champion Class Entries: 8

Open Class
1.  Hillbilly Beaureguard - Hillbilly Hounds
2.  Buddy - Clint Eades
3.  Sangamo Wishbone Sadie Long - Nancy Conway
4.  Tib-Bar Kiss' Of An Angel - Cheryl Curl
5.  Ahnapee Huckleberry - Jay Lemens
6.  Lucy Lockett - Susan Cannon
7.  Remington Wizzer - J&S Bassets
8.  Remington's Butternut Bomber - Bassets of Butternut
9.  J&S Linn County Mac - J&S Bassets
10.  Roderick's Mighty Midget - Rod Place

Champion Class
1.  K&K Remington Magnum - Deana Eltringham
2.  Tib-Bar Saint Nicholas - Cheryl Curl
3.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
4.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place
5.  Sregor's Hannah Mae - J&S Bassets
6.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
7.  Roderick's Petunia - Kimberly Kuiper
8.  Concord's Homer J - J&S Bassets
9.  Sangamo Daisy Mae - Nancy Conway
10.  Roderick's Short Dawg - Rod Place

Grand Champion Class
1.  Concord's Shania - Nathan Hellebusch
2.  Twin Ponds Sivada - Dan Wells
3.  Roderick's Amazing Grace - Deana Eltringham
4.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
5.  Crackerjack Roderick's Texas - Rod Place & Barbara Farris

Open Best of Show
Ahnapee Huckleberry - Jay Lemens

Best Male
1.  Ahnapee Huckleberry - Jay Lemens
2.  Concord's Little Mac - Nathan Hellebusch

Best Female
1.  Sregor's Hannah Mae - J&S Bassets
2.  M. R. Maggie Mae - Michael Rohan

Best Puppy
1.  Marshland Peaches Jack Hammer - Kevin Biery & Miles Biery
2.  ET's Concord's Izla A-Bomb - Nathan Hellebusch

Champion Best of Show
Concord's Homer J - J&S Bassets



Sho-Me-Mo Rabbit Hunting Bassets
Brookfield, MO
Feb 23, 2002
Club Hunt
Total Entries: 44
Open Class Entries: 17
Champion Class Entries: 13
Grand Champion Class Entries: 8

Open Class
1.  Concord's Saddie - Nathan Hellebusch
2.  Tib-Bar Kiss' Of An Angel - Cheryl Curl
3.  Sangamo Paddington Bear - Nancy Conway
4.  Concord's Little Mac - Nathan Hellebusch
5.  Concord's Baxter - Jay Lemens
6.  Hillbilly Beaureguard - Hillbilly Hounds
7.  J&S Linn County Mac - J&S Bassets
8.  Remington Wizzer - J&S Bassets
9.  Roderick's Mighty Midget - Rod Place
10.  Remington's Butternut Bomber - Bassets of Butternut

Champion Class
1.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place
2.  Bryce's Butch of Butternut - Bassets of Butternut
3.  Tib-Bar Saint Nicholas - Cheryl Curl
4.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
5.  K&K Remington Magnum - Deana Eltringham
6.  Sweet Lucky Loretta - Deana Eltringham
7.  Sangamo Daisy Mae - Nancy Conway
8.  Sregor's Hannah Mae - J&S Bassets
9.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
10.  Roderick's Short Dawg - Rod Place

Grand Champion Class
1.  Roderick's Big Bertha - Rod Place
2.  Concord's Shania - Nathan Hellebusch
3.  Sangamo Blue Flash - Nancy Conway
4.  JRK Ernest T Basset - James Kuiper
6.  Twin Ponds Sivada - Dan Wells
7.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
8.  Crackerjack Roderick's Texas - Rod Place & Barbara Farris

Open Best of Show
ET's Little Patches - J&S Bassets
Roderick's Amazing Grace - Deana Eltringham

Best Male
1.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
2.  K&K Remington Magnum - Deana Eltringham

Best Female
1.  ET's Little Patches - J&S Bassets
2.  Sregor's Hannah Mae - J&S Bassets

Best Puppy
1.  Hillbilly Little Samantha - Larry Sutterfield & Kim Sutterfield
2.  Roderick's W.V. Sassy - Rod Place & Barbara Farris

Champion Best of Show
Sweet Lucky Loretta - Deana Eltringham

Grand Champion Best of Show
Crackerjack Roderick's Texas - Rod Place & Barbara Farris



Saltville VA Beagle Club, Inc.
Saltville, VA
Feb 17, 2002
Club Hunt
Total Entries: 39
Open Class Entries: 19
Champion Class Entries: 14
Grand Champion Class Entries: 6

Open Class
1.  Apple Country's Hidden Jewel - James Phelps & Melissa Phelps
2.  Concord's Saddie - Nathan Hellebusch
3.  Branscombe Pavarotti - John Meahl & Ruth Paule
4.  Wood's White Ridge Kelly Jolly - Darrell Woods & Vickie Woods
5.  Poison Ivy - James Phelps
6.  Lady Freckles - Carl Lambert
7.  Lone Achers Smokey Mt Sweety Pi - Benjamin Brookes
8.  King's She Has a Crook - Mike King
9.  Concord's Baxter - Jay Lemens
10.  Wood's Bunny Buster - Anthony Schmidt

Champion Class
1.  Roderick's Linda - Rod Place
2.  King's Let's Have a Chase - Darrell Woods & Vickie Woods
3.  Apple Country Maggie Sue - Kevin Biery & Miles Biery
4.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
5.  Doan's Little Dan - Carl Lambert
6.  Wood's White Ridge Cocoa - Darrell Woods & Vickie Woods
7.  Concord's Homer J - J&S Bassets
8.  Sweet Lucky Loretta - Deana Eltringham
9.  Roderick's Petunia - Kimberly Kuiper
10.  Princess - Billy Delp

Grand Champion Class
1.  Roderick's Big Bertha - Rod Place
2.  Twin Ponds Sivada - Dan Wells
3.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
4.  Roderick's Amazing Grace - Deana Eltringham
5.  JRK Ernest T Basset - James Kuiper
6.  Concord's Shania - Nathan Hellebusch

Open Best of Show
Wood's White Ridge Kelly Jolly - Darrell Woods & Vickie Woods

Best Male
1.  Concord's Little Mac - Nathan Hellebusch
2.  Wood's Wade's Savage Pride - Darrell Woods & Vickie Woods

Best Female
1.  Wood's White Ridge Kelly Jolly - Darrell Woods & Vickie Woods
2.  Briar Busten Mary Kate - Benjamin Brookes

Best Puppy
1.  Marshland Peaches Jack Hammer - Kevin Biery & Miles Biery
2.  Roderick's W.V. Sassy - Rod Place & Barbara Farris

Champion Best of Show
Doan's Little Dan - Carl Lambert

Grand Champion Best of Show
Apple Country Maggie Sue - Kevin Biery & Miles Biery



Saltville VA Beagle Club, Inc.
Saltville, VA
Feb 16, 2002
Club Hunt
Total Entries: 42
Open Class Entries: 20
Champion Class Entries: 15
Grand Champion Class Entries: 7

Open Class
1.  Apple Country Mocha - James Phelps & Melissa Phelps
2.  Branscombe Pavarotti - John Meahl & Ruth Paule
3.  Lucy Lockett - Susan Cannon
4.  Concord's Little Mac - Nathan Hellebusch
5.  Apple Country's Hidden Jewel - James Phelps & Melissa Phelps
6.  Wood's White Ridge Kelly Jolly - Darrell Woods & Vickie Woods
7.  Concord's Saddie - Nathan Hellebusch
8.  Wood's Bunny Buster - Anthony Schmidt
9.  Concord's Baxter - Jay Lemens
10.  McGraw's Macke - Anthony Schmidt

Champion Class
1.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
2.  Roderick's Linda - Rod Place
3.  Apple Country Maggie Sue - Kevin Biery & Miles Biery
4.  Roderick's Hi Hope - Rod Place
5.  Doan's Little Dan - Carl Lambert
6.  King's Let's Have a Chase - Darrell Woods & Vickie Woods
7.  Princess - Billy Delp
8.  Sweet Lucky Loretta - Deana Eltringham
9.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
10.  Cocoa's Jewel - Darrell Woods & Vickie Woods

Grand Champion Class
1.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
2.  Twin Ponds Sivada - Dan Wells
3.  Roderick's Big Bertha - Rod Place
4.  JRK Ernest T Basset - James Kuiper
5.  Roderick's Amazing Grace - Deana Eltringham
6.  Roderick's Gabby - Mickie Pearson
7.  Concord's Shania - Nathan Hellebusch

Open Best of Show
Apple Country's Hidden Jewel - James Phelps & Melissa Phelps

Best Male
1.  Concord's Little Mac - Nathan Hellebusch
2.  Concord's Baxter - Jay Lemens

Best Female
1.  Apple Country's Hidden Jewel - James Phelps & Melissa Phelps
2.  Gordon Creek Little Lizzy - Betty Gibbs

Best Puppy
1.  Roderick's W.V. Sassy - Rod Place & Barbara Farris
2.  Roderick's Mighty Midget - Rod Place

Champion Best of Show
Doan's Little Dan - Carl Lambert

Grand Champion Best of Show
Apple Country Maggie Sue - Kevin Biery & Miles Biery



Great Lakes Basset Club
Charlotte, MI
Feb 10, 2002
Club Hunt
Total Entries: 32
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 11
Grand Champion Class Entries: 9

Open Class
1.  Ginger Snap - John Wlodyga
2.  Concord's Little Mac - Nathan Hellebusch
3.  K&K Lady - James Kuiper
4.  M. R. Maggie Mae - Michael Rohan
5.  Marshland Coriander - John Wlodyga
6.  Lucy Lockett - Susan Cannon
7.  Remington Wizzer - J&S Bassets
8.  Backroads Sage - John Wlodyga
9.  Roderick's Mighty Midget - Rod Place
10.  Angus Cow Pup - Deana Eltringham

Champion Class
1.  Saddie Hawkin's Weston - Brandon Weston
2.  Roderick's Clyde - Gary Hogle Jr.
3.  Concord's Homer J - J&S Bassets
4.  Meahl's Fallen Angel - John Meahl
5.  Meahl's Miss T - John Meahl
6.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
7.  Roderick's Petunia - Kimberly Kuiper
8.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
9.  Buck's Peach Fuzz - Dan Wells
10.  Sweet Lucky Loretta - Deana Eltringham

Grand Champion Class
1.  Twin Ponds Sivada - Dan Wells
2.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
3.  JRK Ernest T Basset - James Kuiper
4.  Roderick's Amazing Grace - Deana Eltringham
5.  Roderick's Gabby - Mickie Pearson
6.  Wickwire's Y. Lee Coyote - Dean Wickwire
7.  Concord's Shania - Nathan Hellebusch
8.  Crackerjack Roderick's Texas - Rod Place & Barbara Farris
9.  Roderick's Big Bertha - Rod Place

Open Best of Show
E. T.'s Ed - Kathy Kuiper

Best Female
1.  Candles Nutmeg - John Wlodyga
2.  Concord's Shania - Nathan Hellebusch

Best Puppy
1.  E. T.'s Ed - Kathy Kuiper
2.  Backroads Sage - John Wlodyga

Champion Best of Show
Sweet Lucky Loretta - Deana Eltringham

Grand Champion Best of Show
Crackerjack Roderick's Texas - Rod Place & Barbara Farris



Great Lakes Basset Club
Charlotte, MI
Feb 9, 2002
Club Hunt
Total Entries: 38
Open Class Entries: 19
Champion Class Entries: 11
Grand Champion Class Entries: 8

Open Class
1.  Ginger Snap - John Wlodyga
2.  Wickwire's Taz - Dean Wickwire
3.  Hess White River Carillon - Ron Rickard
4.  Chu Kars Houston - Karen Spiess
5.  Candles Nutmeg - John Wlodyga
6.  Chu Kars Winchester - Timothy Spiess
7.  Concord's Little Mac - Nathan Hellebusch
8.  M. R. Maggie Mae - Michael Rohan
9.  Lucy Lockett - Susan Cannon
10.  Hess White River Serenade - J&S Bassets

Champion Class
1.  Meahl's Miss T - John Meahl
2.  Saddie Hawkin's Weston - Brandon Weston
3.  Roderick's Clyde - Gary Hogle Jr.
4.  Buck's Peach Fuzz - Dan Wells
5.  Sweet Lucky Loretta - Deana Eltringham
6.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
7.  Hess Hootin' Annie - Ron Rickard
8.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
9.  Apple Country Maggie Sue - Kevin Biery & Miles Biery
10.  Concord's Homer J - J&S Bassets

Grand Champion Class
1.  Roderick's Big Bertha - Rod Place
2.  Roderick's Amazing Grace - Deana Eltringham
3.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
4.  Twin Ponds Sivada - Dan Wells
5.  Roderick's Gabby - Mickie Pearson
6.  Crackerjack Roderick's Texas - Rod Place & Barbara Farris
7.  Concord's Shania - Nathan Hellebusch
8.  Wickwire's Y. Lee Coyote - Dean Wickwire

Open Best of Show
Concord's Little Mac - Nathan Hellebusch

Best Male
1.  Concord's Little Mac - Nathan Hellebusch
2.  Chu Kars Winchester - Timothy Spiess

Best Female
1.  Concord's Shania - Nathan Hellebusch
2.  Ginger Snap - John Wlodyga

Best Puppy
1.  Roderick's CK Hawkins - Karen Spiess
2.  Concord's Saddie - Nathan Hellebusch

Champion Best of Show
Hess White River Bruno's Banjo - Ron Rickard

Grand Champion Best of Show
Roderick's Short Dawg - Rod Place



Wildcat Beagle Club
Frankfort, IN
Feb 3, 2002
Club Hunt
Total Entries: 26
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 8
Grand Champion Class Entries: 6

Open Class
1.  Apple Country Maggie Sue - Kevin Biery & Miles Biery
2.  Concord's Saddie - Nathan Hellebusch
3.  ET's Little Patches - J&S Bassets
4.  Roderick's Mighty Midget - Rod Place
5.  Remington Wizzer - J&S Bassets
6.  Triple B Charlie - Kevin Biery & Miles Biery
7.  Remington's Black Jack - Deana Eltringham
8.  M. R. Maggie Mae - Michael Rohan
9.  Lucy Lockett - Susan Cannon

Champion Class
1.  K&K Remington Magnum - Deana Eltringham
2.  Etzwiler's Duke of Demolition - J&S Bassets
3.  Bryce's Butch of Butternut - Bassets of Butternut
4.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
5.  Sregor's Hannah Mae - J&S Bassets
6.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
7.  Sweet Lucky Loretta - Deana Eltringham
8.  Concord's Homer J - J&S Bassets

Grand Champion Class
1.  Roderick's Big Bertha - Rod Place
2.  Roderick's Gabby - Mickie Pearson
3.  Roderick's Amazing Grace - Deana Eltringham
4.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
5.  Twin Ponds Sivada - Dan Wells
6.  Concord's Shania - Nathan Hellebusch

Open Best of Show
Roderick's Lazy Bones - Rod Place

Best Male
1.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
2.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut

Best Female
1.  Sregor's Hannah Mae - J&S Bassets
2.  M. R. Maggie Mae - Michael Rohan

Best Puppy
1.  Remington's Black Jack - Deana Eltringham
2.  Roderick's Mighty Midget - Rod Place

Champion Best of Show
Sweet Lucky Loretta - Deana Eltringham



Hoosier Land Beagle Club
Demotte, IN
Feb 2, 2002
Club Hunt
Total Entries: 36
Open Class Entries: 18
Champion Class Entries: 11
Grand Champion Class Entries: 7

Open Class
1.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
2.  Concord's Saddie - Nathan Hellebusch
3.  K&K Lady - James Kuiper
4.  J&S Linn County Mac - J&S Bassets
5.  Lucy Lockett - Susan Cannon
6.  Apple Country Maggie Sue - Kevin Biery & Miles Biery
7.  Concord's Little Mac - Nathan Hellebusch
8.  Backroads Fuzz's Hammering Holly Hocks - Dan Wells
9.  ET's Little Patches - J&S Bassets
10.  Remington Wizzer - J&S Bassets

Champion Class
1.  Hess Hootin' Annie - Ron Rickard
2.  Roderick's Petunia - Kimberly Kuiper
3.  Etzwiler's Duke of Demolition - J&S Bassets
4.  Sregor's Hannah Mae - J&S Bassets
5.  Buck's Peach Fuzz - Dan Wells
6.  Concord's Homer J - J&S Bassets
7.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
8.  Sweet Lucky Loretta - Deana Eltringham

Grand Champion Class
1.  Twin Ponds Sivada - Dan Wells
2.  Roderick's Amazing Grace - Deana Eltringham
3.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
4.  JRK Ernest T Basset - James Kuiper
5.  Roderick's Gabby - Mickie Pearson
6.  Roderick's Big Bertha - Rod Place
7.  Concord's Shania - Nathan Hellebusch

Open Best of Show
K&K Remington Magnum - Deana Eltringham

Best Male
1.  K&K Remington Magnum - Deana Eltringham
2.  Concord's Homer J - J&S Bassets

Best Female
1.  Hess White River Serenade - J&S Bassets
2.  Meahl's Roderick's Ms Spunky - Rod Place

Best Puppy
1.  Sexton's Flashy Lucille - Lisa Sexton & Sid Sexton
2.  J&S Linn County Mac - J&S Bassets

Champion Best of Show
Bryce's Butch of Butternut - Bassets of Butternut

Grand Champion Best of Show
K&K Lady - James Kuiper



Twin Cities Sportsman's Club, Inc
Bristol, VA
Jan 26, 2002
Club Hunt
Total Entries: 18
Open Class Entries: 11
Champion Class Entries: 7
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Doan's Little Dan - Carl Lambert
2.  Wood's White Ridge Kelly Jolly - Darrell Woods & Vickie Woods
3.  Wickwire's Moe - Jeffrey A. Hall
4.  Wood's Wade's Savage Pride - Darrell Woods & Vickie Woods
5.  King's She Has a Crook - Mike King
6.  Branscombe Pavarotti - John Meahl & Ruth Paule
7.  Branscombe Earthound Wellsey - Ruth Paule
8.  Wood's Appletree Annie - Darrell Woods & Vickie Woods
9.  Westwind Lilly Britt - Jo Ann Hilliker
10.  Wickwire's Taz - Dean Wickwire

Champion Class
1.  Cocoa's Jewel - Darrell Woods & Vickie Woods
2.  Princess - Billy Delp
3.  King's Let's Have a Chase - Darrell Woods & Vickie Woods
4.  Wood's White Ridge Cocoa - Darrell Woods & Vickie Woods
5.  Meahl's Fallen Angel - John Meahl
6.  Meahl's Miss T - John Meahl
7.  Wickwire's Dot - Dean Wickwire

Open Best of Show
Westwind Lilly Britt - Jo Ann Hilliker

Best Male
1.  Doan's Little Dan - Carl Lambert
2.  Branscombe Pavarotti - John Meahl & Ruth Paule

Best Female
1.  Westwind Lilly Britt - Jo Ann Hilliker
2.  King's She Has a Crook - Mike King

Best Puppy
1.  Lambert's Little John - Carl Lambert
2.  Unknown Hound - Brandon Woods

To Join or Learn More About AHBA call us at (765) 605-3585 or (570) 728-8276
or fill out our online contact form.

©Copyright 2016 American Hunting Basset Association