Join us on Facebook!
Get the AHBA Newsletter!

2008 Hunt Results





Elizabethtown Beagle Club
Elizabethtown Pa
Dec 14, 2008
Club Hunt
Total Entries: 21
Open Class Entries: 16
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop
2.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
3.  Wickwire's Kurmutt - Lynn Mundell & Marc Mundell
4.  Schotzie - Robert Rohrbach
5.  Meahl's Skyline Jennie - John Meahl
6.  Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts
7.  Thelma - Karen Chape & Tim Chape
8.  Gotter Did - Dean Wickwire
9.  Virgil Chape - Karen Chape & Tim Chape
10.  Louise - Karen Chape & Tim Chape

Champion Class
1.  Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
2.  Mundell's Rosie - Lynn Mundell & Marc Mundell
3.  Mundell's Squirt - Timothy B Bishop
4.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire
5.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire



Wildcat Basset Club
Frankfort IN
Dec 14, 2008
Club Hunt
Total Entries: 25
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 9
Grand Champion Class Entries: 4

Open Class
1.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
2.  FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets
3.  Livs Poorlil Arnold - Robert K Gray
4.  RG's Brushpile Buddy - Richard Gibson
5.  RG's Brushpile Roscoe - Richard Gibson
6.  FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg
7.  Night Shift Droop - Wade Hunt
8.  Marshlands Backroads Hunter - Gary Hogle Jr.
9.  Jumpshootin' Big Barn Dog - Jeffrey M Hirst
10.  JW's Home Girl Popcorn - J & J Bassets

Champion Class
1.  FR Buck's Dolly - Figg Ridge Hunting Bassets
2.  FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets
3.  Buck's Sooner - J & J Bassets & Scott Ehle
4.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
5.  Ahnapee Huckleberry - Wade Hunt
6.  Backroads Sage - John Wlodyga
7.  Branscombe George Gershwin - Robert K Gray
8.  Lady's Droopy Black Dagger - Amy Mannor & Chris Mannor
9.  Chippewa Lake ET's Maximus - Triple B Kennels

Grand Champion Class
1.  Concord's Baxter - Wade Hunt
2.  JRK Yo-Da - J & J Bassets
3.  Ginger Snap - John Wlodyga
4.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels



Elizabethtown Beagle Club
Elizabethtown Pa
Dec 13, 2008
Club Hunt
Total Entries: 17
Open Class Entries: 13
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop
2.  Branscombe Pavarotti - John Meahl & Ruth Paule
3.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire
4.  Gotter Did - Dean Wickwire
5.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
6.  Meahl's Skyline Jennie - John Meahl
7.  Miley - Timothy B Bishop
8.  Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts
9.  Beulah - Dean Wickwire
10.  Melvin - Benjamin Marley

Champion Class
1.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire
2.  Mundell's Squirt - Timothy B Bishop
3.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire
4.  Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley

Open Best of Show
Meahl's Skyline Jennie - John Meahl

Best Male
Melvin - Benjamin Marley

Best Female
Meahl's Skyline Jennie - John Meahl

Best Puppy
Gotter Did - Dean Wickwire

2nd Best Male
Mundell's Squirt - Timothy B Bishop

2nd Best Female
Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire

2nd Best Puppy
Miley - Timothy B Bishop



Wildcat Basset Club
Frankfort In
Dec 13, 2008
Club Hunt
Total Entries: 39
Open Class Entries: 22
Champion Class Entries: 11
Grand Champion Class Entries: 6

Open Class
1.  Livs Poorlil Arnold - Robert K Gray
2.  Unknown Hound - Scratched - other
3.  JW's Home Girl Popcorn - J & J Bassets
4.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
5.  FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg
6.  RG's Brushpile Roscoe - Richard Gibson
7.  Brutus - Dan Gasser
8.  White River Jake - Jeff Thorne
9.  Backroads Black Harley - Jeff Thorne
10.  FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets

Champion Class
1.  FR Buck's Dolly - Figg Ridge Hunting Bassets
2.  FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets
3.  Ahnapee Huckleberry - Wade Hunt
4.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
5.  Ranydaze Radar - J & J Bassets
6.  Branscombe George Gershwin - Robert K Gray
7.  Lady's Droopy Black Dagger - Amy Mannor & Chris Mannor
8.  Backroads Sage - John Wlodyga
9.  Chippewa Lake ET's Maximus - Triple B Kennels
10.  Buck's Sooner - J & J Bassets & Scott Ehle

Grand Champion Class
1.  Concord's Baxter - Wade Hunt
2.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
3.  Ginger Snap - John Wlodyga
4.  Unknown Hound - Scratched - other
5.  Unknown Hound - Scratched - other
6.  Unknown Hound - Scratched - other

Open Best of Show
Marshlands Backroads Hunter - Gary Hogle Jr.

Best Male
Marshlands Backroads Hunter - Gary Hogle Jr.

Best Female
Chippewa Lake Go Go Girl - Triple B Kennels

Best Puppy
RG's Brushpile Diamond - Richard Gibson

Champion Best of Show
RG's Brushpile Buddy - Richard Gibson

2nd Best Male
Night Shift Droop - Wade Hunt

2nd Best Female
Triple B Droopy Sassy - Wade Hunt & Triple B Kennels

2nd Best Puppy
Roscoe P Coletrain - Amanda Gilbert



Empire State Basset Club
Castle Creek NY
Nov 16, 2008
Club Hunt
Total Entries: 20
Open Class Entries: 17
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
2.  Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop
3.  Bullets Easter Lily - Karl Price
4.  Uncle Gunner's Bullet - Frank Blockston Jr.
5.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire
6.  Matie's Royal Olive Oil - James Phelps & Melissa Phelps
7.  Bullet's Blossom - Karl Price
8.  Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts
9.  Hammur's Bell - Frank Blockston Jr.
10.  Hammer's Miss Ellie Mae - James Phelps & Melissa Phelps

Champion Class
1.  Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
2.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire
3.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire



Empire State Basset Club
Castle Creek NY
Nov 15, 2008
Club Hunt
Total Entries: 21
Open Class Entries: 17
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Hammer's Miss Ellie Mae - James Phelps & Melissa Phelps
2.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
3.  Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop
4.  Matie's Royal Olive Oil - James Phelps & Melissa Phelps
5.  Bullet's Blossom - Karl Price
6.  Gotter Did - Dean Wickwire
7.  Buck's One Scent - Frank Blockston Jr.
8.  Uncle Gunner's Bullet - Frank Blockston Jr.
9.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
10.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire

Champion Class
1.  Mundell's Squirt - Timothy B Bishop
2.  Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
3.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire
4.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire

Open Best of Show
Bullet's Blossom - Karl Price

Best Male
Melvin - Benjamin Marley

Best Female
Bullet's Blossom - Karl Price

Best Puppy
Gotter Did - Dean Wickwire

2nd Best Male
Mundell's Squirt - Timothy B Bishop

2nd Best Female
Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire

2nd Best Puppy
Belinda - Dean Wickwire



Elizabethtown Beagle Club
Elizabethtown PA
Nov 9, 2008
Club Hunt
Total Entries: 14
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
2.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
3.  Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop
4.  Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts
5.  Gotter Did - Dean Wickwire
6.  Bonnie - Dean Wickwire
7.  Slow-Go Hare Bawl - Timothy B Bishop
8.  Melvin - Benjamin Marley
9.  Belinda - Dean Wickwire
10.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire

Champion Class
1.  Mundell's Squirt - Timothy B Bishop
2.  Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
3.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire
4.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire



Elizabethtown Beagle Club
Elizabethtown PA
Nov 8, 2008
State Hunt
Total Entries: 19
Open Class Entries: 15
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
2.  Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop
3.  Wickwires Jersey Devil - William Layton
4.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
5.  Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts
6.  Wilma - Amy Silknitter & Tom Silknitter
7.  Belinda - Dean Wickwire
8.  Morgan - Amy Silknitter & Tom Silknitter
9.  Melvin - Benjamin Marley
10.  Gotter Did - Dean Wickwire

Champion Class
1.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire
2.  Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
3.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire
4.  Mundell's Squirt - Timothy B Bishop

Champion Best of Show
Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker



Southwest Michigan Basset Club
Lawton MI
Nov 2, 2008
Club Hunt
Total Entries: 22
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 6

Open Class
1.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
2.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
3.  Roderick's Rufus - Rod Place
4.  Marshlands Backroads Hunter - Gary Hogle Jr.
5.  Roderick's Go Away Susan - Rod Place
6.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire
7.  Chippewa Lake Go Go Girl - Triple B Kennels
8.  Roderick's Buster - Rod Place
9.  Roderick's Sammy - Rod Place
10.  Roderick's Gabby Two - Rod Place

Champion Class
1.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
2.  Roderick's Mighty Midget - Rod Place
3.  Chippewa Lake ET's Maximus - Triple B Kennels
4.  Roderick's Short Dawg - Rod Place

Grand Champion Class
1.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
2.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
3.  Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels
4.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
5.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
6.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place



Southwest Michigan Basset Club
Lawton MI
Nov 1, 2008
Northern Regional Hunt
Total Entries: 26
Open Class Entries: 14
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 7

Open Class
1.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
2.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
3.  Unknown Hound - Scratched - other
4.  Livs Poorlil Arnold - Robert K Gray
5.  Roderick's Rufus - Rod Place
6.  Roderick's Buster - Rod Place
7.  Roderick's Sammy - Rod Place
8.  Backroads Parkers Boondock Bow - Chris Parker
9.  Chippewa Lake Go Go Girl - Triple B Kennels
10.  Triple B Maggie - Triple B Kennels

Champion Class
1.  Chippewa Lake ET's Maximus - Triple B Kennels
2.  Branscombe George Gershwin - Robert K Gray
3.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire
4.  Roderick's Mighty Midget - Rod Place
5.  Roderick's Short Dawg - Rod Place

Grand Champion Class
1.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
2.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
3.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
4.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
5.  Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels
6.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
7.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place

Open Best of Show
Backroads Parkers Boondock Bow - Chris Parker

Best Male
Backroads Parkers Boondock Bow - Chris Parker

Best Female
Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire

Champion Best of Show
Roderick's Buckshot Boone - Rod Place

Grand Champion Best of Show
Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker

2nd Best Male
Roderick's Buster - Rod Place

2nd Best Female
Roderick's Sammy - Rod Place



Empire State Basset Club
Java NY
Oct 19, 2008
State Hunt
Total Entries: 16
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
2.  Gin Dic's Halos and Horns - Linda J Gonzalez
3.  Bullet's Blossom - Karl Price
4.  Bullets Easter Lily - Karl Price
5.  Apple Countrys Stanley Hammer - Scott R. George
6.  Gin Dic's Jolene - Linda J Gonzalez
7.  Uncle Gunner's Bullet - Frank Blockston Jr.
8.  Coral Belle George - Scott R. George
9.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire
10.  Melvin - Benjamin Marley

Champion Class
1.  George's Daisy - Scott R. George
2.  Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
3.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire
4.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire

Open Best of Show
Melvin - Benjamin Marley

Best Male
Melvin - Benjamin Marley

Best Female
Bullet's Blossom - Karl Price

Best Puppy
Gotter Did - Dean Wickwire

Champion Best of Show
Gin Dic's Jolene - Linda J Gonzalez

2nd Best Male
Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
Uncle Gunner's Bullet - Frank Blockston Jr.

2nd Best Puppy
Bonnie - Dean Wickwire



Great Lakes Basset Club
Charlotte Mi
Oct 19, 2008
Club Hunt
Total Entries: 19
Open Class Entries: 11
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 5

Open Class
1.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
2.  Roderick's Buster - Rod Place
3.  Marshlands Backroads Hunter - Gary Hogle Jr.
4.  Roderick's Gabby Two - Rod Place
5.  Chippewa Lake Go Go Girl - Triple B Kennels
6.  Roderick's Rufus - Rod Place
7.  Roderick's Sammy - Rod Place
8.  Roderick's Go Away Susan - Rod Place
9.  Backroads Parkers Boondock Bow - Chris Parker
10.  Triple B Droopy Sassy - Triple B Kennels

Champion Class
1.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
2.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
3.  Chippewa Lake ET's Maximus - Triple B Kennels

Grand Champion Class
1.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
2.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
3.  Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels
4.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
5.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place



Empire State Basset Club
Java Village NY
Oct 18, 2008
Club Hunt
Total Entries: 22
Open Class Entries: 18
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Matie's Royal Olive Oil - James Phelps & Melissa Phelps
2.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
3.  Hammer's Miss Ellie Mae - James Phelps & Melissa Phelps
4.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire
5.  Buck's One Scent - Frank Blockston Jr.
6.  Apple Countrys Stanley Hammer - Scott R. George
7.  Uncle Gunner's Bullet - Frank Blockston Jr.
8.  Bullet's Blossom - Karl Price
9.  Bullets Easter Lily - Karl Price
10.  Gin Dic's Jolene - Linda J Gonzalez

Champion Class
1.  George's Daisy - Scott R. George
2.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire
3.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire
4.  Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley

Open Best of Show
George's Daisy - Scott R. George

Best Male
Apple Countrys Stanley Hammer - Scott R. George

Best Female
George's Daisy - Scott R. George

Best Puppy
Gotter Did - Dean Wickwire

Champion Best of Show
Gin Dic's Halos and Horns - Linda J Gonzalez

2nd Best Male
Melvin - Benjamin Marley

2nd Best Female
Bullet's Blossom - Karl Price

2nd Best Puppy
Coral Belle George - Scott R. George



Great Lakes Basset Club
Charlotte Mi
Oct 18, 2008
Club Hunt
Total Entries: 24
Open Class Entries: 15
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 6

Open Class
1.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
2.  Roderick's Rufus - Rod Place
3.  Roderick's Go Away Susan - Rod Place
4.  Bucks Image - Bill Ehle & Charlie Everingham
5.  Marshlands Backroads Hunter - Gary Hogle Jr.
6.  Roderick's Sammy - Rod Place
7.  Roderick's Buster - Rod Place
8.  Backroads Parkers Boondock Bow - Chris Parker
9.  Roderick's Gabby Two - Rod Place
10.  Triple B Droopy Sassy - Triple B Kennels

Champion Class
1.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
2.  Chippewa Lake ET's Maximus - Triple B Kennels
3.  Roderick's Short Dawg - Rod Place

Grand Champion Class
1.  Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels
2.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
3.  Concord's Izla A-Bomb - Bill Ehle
4.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
5.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
6.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place

Open Best of Show
Triple B Droopy Sassy - Triple B Kennels

Best Male
Marshlands Backroads Hunter - Gary Hogle Jr.

Best Female
Triple B Droopy Sassy - Triple B Kennels

Champion Best of Show
JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets

2nd Best Male
Roderick's Willie - Teddy Brown & Rod Place

2nd Best Female
Roderick's Gabby Two - Rod Place



Show-Me Hunting Bassets
Ash Grove Mo
Oct 12, 2008
State Hunt
Total Entries: 27
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 9
Grand Champion Class Entries: 6

Open Class
1.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
2.  FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg
3.  JW's Home Girl Popcorn - J & J Bassets
4.  Night Shift Droop - Wade Hunt
5.  Brutus - Dan Gasser
6.  Copper The Dork Dog - Roy Giles
7.  FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets
8.  Marshlands Backroads Hunter - Gary Hogle Jr.
9.  Backroads Parkers Boondock Bow - Chris Parker
10.  Unknown Hound - Scratched - other

Champion Class
1.  Buck's Sooner - J & J Bassets & Scott Ehle
2.  Ahnapee Huckleberry - Wade Hunt
3.  J &S Bucks Glory - J&S Bassets
4.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
5.  Butternuts Sally - Bassets of Butternut
6.  FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets
7.  Butternuts Hercules - Bassets of Butternut
8.  FR Buck's Dolly - Figg Ridge Hunting Bassets
9.  Ranydaze Radar - J & J Bassets

Grand Champion Class
1.  JRK Yo-Da - J & J Bassets
2.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
3.  Concord's Baxter - Wade Hunt
4.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
5.  Ahnapee Trackem Annie Where - Roy Giles



Show-Me Hunting Bassets
Ash Grove Mo
Oct 11, 2008
Western Regional Hunt
Total Entries: 29
Open Class Entries: 14
Champion Class Entries: 9
Grand Champion Class Entries: 6

Open Class
1.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
2.  FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg
3.  FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets
4.  RG's Brushpile Buddy - Richard Gibson
5.  JW's Home Girl Popcorn - J & J Bassets
6.  Night Shift Droop - Wade Hunt
7.  Brutus - Dan Gasser
8.  RG's Brushpile Roscoe - Richard Gibson
9.  Copper The Dork Dog - Roy Giles
10.  Backroads Parkers Boondock Bow - Chris Parker

Champion Class
1.  Ahnapee Huckleberry - Wade Hunt
2.  FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets
3.  Ranydaze Radar - J & J Bassets
4.  FR Buck's Dolly - Figg Ridge Hunting Bassets
5.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
6.  Butternuts Hercules - Bassets of Butternut
7.  J &S Bucks Glory - J&S Bassets
8.  Buck's Sooner - J & J Bassets & Scott Ehle
9.  Butternuts Sally - Bassets of Butternut

Grand Champion Class
1.  J&S Rosie T. Basset - J&S Bassets
2.  JRK Yo-Da - J & J Bassets
3.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
4.  Ahnapee Trackem Annie Where - Roy Giles
5.  Concord's Baxter - Wade Hunt
6.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels

Open Best of Show
RG's Brushpile Diamond - Richard Gibson

Best Male
FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets

Best Female
FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg

Best Puppy
RG's Brushpile Diamond - Richard Gibson

Champion Best of Show
RG's Brushpile Roscoe - Richard Gibson

Grand Champion Best of Show
Butternuts Hercules - Bassets of Butternut

2nd Best Male
Marshlands Backroads Hunter - Gary Hogle Jr.

2nd Best Female
J&S Rosie T. Basset - J&S Bassets

2nd Best Puppy
RG's Brushpile Tina - Richard Gibson



Great Lakes Basset Club
Charlotte MI
Sep 28, 2008
Club Hunt
Total Entries: 20
Open Class Entries: 11
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 4

Open Class
1.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
2.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
3.  Roderick's Casey Pup - Rod Place
4.  Roderick's Buster - Rod Place
5.  Marshlands Backroads Hunter - Gary Hogle Jr.
6.  Roderick's Rufus - Rod Place
7.  Roderick's Willie - Teddy Brown & Rod Place
8.  Roderick's Go Away Susan - Rod Place
9.  Roderick's Spent-A-Bunch - Rod Place & Barbara Farris
10.  Roderick's Gabby Two - Rod Place

Champion Class
1.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire
2.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
3.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire
4.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
5.  Roderick's Mighty Midget - Rod Place

Grand Champion Class
1.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
2.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
3.  Roderick's Linda - Rod Place
4.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place



Great Lakes Basset Club
Charlotte Mi
Sep 27, 2008
Club Hunt
Total Entries: 19
Open Class Entries: 11
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 3

Open Class
1.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
2.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
3.  Roderick's Casey Pup - Rod Place
4.  Marshlands Backroads Hunter - Gary Hogle Jr.
5.  Roderick's Spent-A-Bunch - Rod Place & Barbara Farris
6.  Roderick's Sammy - Rod Place
7.  Roderick's Willie - Teddy Brown & Rod Place
8.  Roderick's Go Away Susan - Rod Place
9.  Roderick's Buster - Rod Place
10.  Roderick's Gabby Two - Rod Place

Champion Class
1.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire
2.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
3.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire
4.  Roderick's Mighty Midget - Rod Place
5.  Roderick's Short Dawg - Rod Place

Grand Champion Class
1.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
2.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
3.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place

Open Best of Show
Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.

Best Male
Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.

Best Female
Roderick's Casey Pup - Rod Place

2nd Best Male
Roderick's Willie - Teddy Brown & Rod Place

2nd Best Female
Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire



Empire State Basset Club
Windsor NY
Sep 21, 2008
Club Hunt
Total Entries: 18
Open Class Entries: 14
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Hammer's Miss Ellie Mae - James Phelps & Melissa Phelps
2.  Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop
3.  Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
4.  Bullet's Blossom - Karl Price
5.  Matie's Royal Olive Oil - James Phelps & Melissa Phelps
6.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire
7.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
8.  Goulds Bunny (Buster) - James Gould
9.  Gotter Did - Dean Wickwire
10.  Snowtops Fred - Norm Snow

Champion Class
1.  Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
2.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire
3.  Mundell's Squirt - Timothy B Bishop
4.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire



Empire State Basset Club
Windsor NY
Sep 20, 2008
Club Hunt
Total Entries: 15
Open Class Entries: 11
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Bullet's Blossom - Karl Price
2.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
3.  Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop
4.  Buck's One Scent - Frank Blockston Jr.
5.  Slow-Go Hare Bawl - Timothy B Bishop
6.  Melvin - Benjamin Marley
7.  Uncle Gunner's Bullet - Frank Blockston Jr.
8.  Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
9.  Gotter Did - Dean Wickwire
10.  Unknown Hound - Scratched - other

Champion Class
1.  Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
2.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire
3.  Unknown Hound - Scratched - other
4.  Unknown Hound - Scratched - other

Open Best of Show
Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire

Best Male
Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire

Best Female
Bullet's Blossom - Karl Price

Best Puppy
Gotter Did - Dean Wickwire

2nd Best Male
Uncle Gunner's Bullet - Frank Blockston Jr.

2nd Best Female
Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt



Wildcat Basset Club
Frankfort IN
Sep 14, 2008
Club Hunt
Total Entries: 19
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 5

Open Class
1.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
2.  Night Shift Droop - Wade Hunt
3.  Backroads Parkers Boondock Bow - Chris Parker
4.  Chippewa Lake Go Go Girl - Triple B Kennels
5.  Triple B Kitty - Triple B Kennels
6.  Triple B Droopy Sassy - Triple B Kennels
7.  BBB Parkers Uncle Jessie - Chris Parker
8.  Triple B Archie - Keith Christenson
9.  Triple B Maggie - Triple B Kennels
10.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire

Champion Class
1.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire
2.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire
3.  Chippewa Lake ET's Maximus - Triple B Kennels
4.  Ahnapee Huckleberry - Wade Hunt

Grand Champion Class
1.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
2.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
3.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
4.  Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels
5.  Concord's Baxter - Wade Hunt



Wildcat Basset Club
Frankfort In
Sep 13, 2008
Club Hunt
Total Entries: 15
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 5

Open Class
1.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
2.  Night Shift Droop - Wade Hunt
3.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
4.  Triple B Maggie - Triple B Kennels
5.  Chippewa Lake Go Go Girl - Triple B Kennels
6.  Triple B Kitty - Triple B Kennels

Champion Class
1.  Ahnapee Huckleberry - Wade Hunt
2.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire
3.  Chippewa Lake ET's Maximus - Triple B Kennels
4.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire

Grand Champion Class
1.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
2.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
3.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
4.  Concord's Baxter - Wade Hunt
5.  Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels



Northern Lancaster Co. Beagle Club
Cocalico Pa
Aug 31, 2008
Club Hunt
Total Entries: 24
Open Class Entries: 16
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 3

Open Class
1.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
2.  Schotzie - Robert Rohrbach
3.  Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
4.  Mundell's Hannah - Lynn Mundell & Marc Mundell
5.  Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
6.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
7.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire
8.  Schotzie - Robert Rohrbach
9.  Ellie Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
10.  Melvin - Benjamin Marley

Champion Class
1.  Mundell's Squirt - Timothy B Bishop
2.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire
3.  Backroads Sage - John Wlodyga
4.  Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
5.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire

Grand Champion Class
1.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
2.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
3.  Ginger Snap - John Wlodyga



Northern Lancaster Co. Beagle Club
Cocalico Pa
Aug 30, 2008
Hunt
Total Entries: 29
Open Class Entries: 19
Champion Class Entries: 7
Grand Champion Class Entries: 3

Open Class
1.  Mundell's Hannah - Lynn Mundell & Marc Mundell
2.  Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop
3.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
4.  Slow-Go Hare Bawl - Timothy B Bishop
5.  Schotzie - Robert Rohrbach
6.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire
7.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
8.  Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
9.  Wickwires Jersey Devil - William Layton
10.  Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt

Champion Class
1.  Mundell's Squirt - Timothy B Bishop
2.  Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
3.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire
4.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire
5.  Mundell's Rosie - Lynn Mundell & Marc Mundell
6.  Marshland Coriander - John Wlodyga
7.  Backroads Sage - John Wlodyga

Grand Champion Class
1.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
2.  Ginger Snap - John Wlodyga
3.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels

Open Best of Show
Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire

Best Male
Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire

Best Female
Wickwires Jersey Devil - William Layton

Best Puppy
Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt

2nd Best Male
Stoggie - Dana Angstadt & Josh Angstadt

2nd Best Female
Schotzie - Robert Rohrbach

2nd Best Puppy
Gotter Did - Dean Wickwire



Up-A North Basset Club
Butternut Wi
Jul 26, 2008
State Hunt
Total Entries: 15
Open Class Entries: 8
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 3

Open Class
1.  RG's Brushpile Buddy - Richard Gibson
2.  RG's Brushpile Roscoe - Richard Gibson
3.  Butternuts Peanut Buster - Bassets of Butternut
4.  Stella Eurekas Forest Princess - Hazel McClaire & Kelly McClaire
5.  Rudy - Hazel McClaire & Kelly McClaire
6.  J&S Cletus - Earle K Gray
7.  J&S Rosalee - J&S Bassets
8.  J&S Sister Sue - J&S Bassets

Champion Class
1.  Butternuts Hercules - Bassets of Butternut
2.  Lester Of Butternut - Earle K Gray
3.  Butternuts Sally - Bassets of Butternut
4.  Orville - Earle K Gray

Grand Champion Class
1.  Bryce's Butch of Butternut - Bassets of Butternut
2.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut
3.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut

Open Best of Show
J&S Cletus - Earle K Gray

Best Male
J&S Cletus - Earle K Gray

Best Female
J&S Rosalee - J&S Bassets

Grand Champion Best of Show
RG's Brushpile Buddy - Richard Gibson

2nd Best Male
Rudy - Hazel McClaire & Kelly McClaire

2nd Best Female
Stella Eurekas Forest Princess - Hazel McClaire & Kelly McClaire



Wildcat Basset Club
Frankfort In
Jun 29, 2008
Club Hunt
Total Entries: 22
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 6

Open Class
1.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
2.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
3.  Chippewa Lake Go Go Girl - Triple B Kennels
4.  Marshlands Backroads Hunter - Gary Hogle Jr.
5.  BBB Parkers Uncle Jessie - Chris Parker
6.  Backroads Parkers Boondock Bow - Chris Parker
7.  Triple B Droopy Sassy - Triple B Kennels
8.  Roderick's Willie - Teddy Brown & Rod Place
9.  Roderick's Gabby Two - Rod Place
10.  Roderick's Buster - Rod Place

Champion Class
1.  Backroads Sage - John Wlodyga
2.  Marshland Coriander - John Wlodyga
3.  Chippewa Lake ET's Maximus - Triple B Kennels
4.  Brian's Bunny Bomber - Brian Schneck & Tim Schneck

Grand Champion Class
1.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
2.  Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels
3.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
4.  Ginger Snap - John Wlodyga
5.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
6.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place



Wildcat Basset Club
Frankfort In
Jun 28, 2008
Club Hunt
Total Entries: 24
Open Class Entries: 14
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 6

Open Class
1.  Roderick's Casey Pup - Rod Place
2.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
3.  Marshlands Backroads Hunter - Gary Hogle Jr.
4.  Chippewa Lake Go Go Girl - Triple B Kennels
5.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
6.  Schneck's Clementine - Megan Schneck & Tim Schneck
7.  Roderick's Willie - Teddy Brown & Rod Place
8.  Roderick's Buster - Rod Place
9.  Backroads Parkers Boondock Bow - Chris Parker
10.  Roderick's Gabby Two - Rod Place

Champion Class
1.  Brian's Bunny Bomber - Brian Schneck & Tim Schneck
2.  Backroads Sage - John Wlodyga
3.  Chippewa Lake ET's Maximus - Triple B Kennels
4.  Marshland Coriander - John Wlodyga

Grand Champion Class
1.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
2.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
3.  Ginger Snap - John Wlodyga
4.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
5.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
6.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place

Open Best of Show
Roderick's Buster - Rod Place

Best Male
Roderick's Buster - Rod Place

Best Female
Roderick's Casey Pup - Rod Place

Champion Best of Show
J&S Hannah Belle - Triple B Kennels

2nd Best Male
Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.

2nd Best Female
Roderick's Gabby Two - Rod Place



Southwest Michigan Basset Club
Lawon Mi
Jun 22, 2008
Club Hunt
Total Entries: 33
Open Class Entries: 15
Champion Class Entries: 9
Grand Champion Class Entries: 9

Open Class
1.  Roderick's Casey Pup - Rod Place
2.  Roderick's Spent-A-Bunch - Rod Place & Barbara Farris
3.  Roderick's Rufus - Rod Place
4.  Roderick's Buster - Rod Place
5.  Livs Poorlil Arnold - Robert K Gray
6.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
7.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
8.  Night Shift Droop - Wade Hunt
9.  Roderick's Jack - Rod Place & Paul Vallier
10.  Roderick's Willie - Teddy Brown & Rod Place

Champion Class
1.  Backroads Sage - John Wlodyga
2.  Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
3.  Branscombe George Gershwin - Robert K Gray
4.  Brian's Bunny Bomber - Brian Schneck & Tim Schneck
5.  Marshland Coriander - John Wlodyga
6.  Chippewa Lake ET's Maximus - Triple B Kennels
7.  Roderick's Mighty Midget - Rod Place
8.  Unknown Hound - Scratched - other
9.  Unknown Hound - Scratched - other

Grand Champion Class
1.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
2.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
3.  Ginger Snap - John Wlodyga
4.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
5.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
6.  Concord's Baxter - Wade Hunt
7.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
8.  Unknown Hound - Scratched - other
9.  Unknown Hound - Scratched - other



Southwest Michigan Basset Club
Lawton Mi
Jun 21, 2008
Club Hunt
Total Entries: 36
Open Class Entries: 20
Champion Class Entries: 7
Grand Champion Class Entries: 9

Open Class
1.  Roderick's Buster - Rod Place
2.  Roderick's Spent-A-Bunch - Rod Place & Barbara Farris
3.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
4.  Roderick's Willie - Teddy Brown & Rod Place
5.  Roderick's Casey Pup - Rod Place
6.  Night Shift Droop - Wade Hunt
7.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
8.  Roderick's Sammy - Rod Place
9.  Livs Poorlil Arnold - Robert K Gray
10.  Marshlands Backroads Hunter - Gary Hogle Jr.

Champion Class
1.  Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
2.  Brian's Bunny Bomber - Brian Schneck & Tim Schneck
3.  Branscombe George Gershwin - Robert K Gray
4.  Chippewa Lake ET's Maximus - Triple B Kennels
5.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
6.  Roderick's Mighty Midget - Rod Place
7.  Unknown Hound - Scratched - other

Grand Champion Class
1.  Concord's Baxter - Wade Hunt
2.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
3.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
4.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
5.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
6.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
7.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place
8.  Roderick's Linda - Rod Place
9.  Unknown Hound - Scratched - other

Open Best of Show
Chippewa Lake Go Go Girl - Triple B Kennels

Best Male
Chippewa Lake ET's Maximus - Triple B Kennels

Best Female
Chippewa Lake Go Go Girl - Triple B Kennels

Best Puppy
Triple B Dragon - Triple B Kennels

Champion Best of Show
J&S Hannah Belle - Triple B Kennels

Grand Champion Best of Show
Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker

2nd Best Male
Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.

2nd Best Female
Roderick's Casey Pup - Rod Place

2nd Best Puppy
Hunt's Crossroads Kate - Terry Hunt



Erie Canal Beagle Club
Lynnville In
May 25, 2008
Club Hunt
Total Entries: 28
Open Class Entries: 13
Champion Class Entries: 9
Grand Champion Class Entries: 6

Open Class
1.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
2.  Night Shift Droop - Wade Hunt
3.  RG's Brushpile Buddy - Richard Gibson
4.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
5.  Slow-Go Hare Bawl - Timothy B Bishop
6.  Marshlands Backroads Hunter - Gary Hogle Jr.
7.  FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg
8.  FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets
9.  RG's Brushpile Roscoe - Richard Gibson
10.  Brutus - Dan Gasser

Champion Class
1.  Brian's Bunny Bomber - Brian Schneck & Tim Schneck
2.  FR Buck's Dolly - Figg Ridge Hunting Bassets
3.  Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
4.  FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets
5.  Butternuts Hercules - Bassets of Butternut
6.  Backroads Sage - John Wlodyga
7.  Mundell's Squirt - Timothy B Bishop
8.  Marshland Coriander - John Wlodyga

Grand Champion Class
1.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
2.  Concord's Baxter - Wade Hunt
3.  Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels
4.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
5.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut
6.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels



Erie Canal Beagle Club
Lynnville In
May 24, 2008
Southern Regional Hunt
Total Entries: 30
Open Class Entries: 13
Champion Class Entries: 11
Grand Champion Class Entries: 6

Open Class
1.  Slow-Go Hare Bawl - Timothy B Bishop
2.  Night Shift Droop - Wade Hunt
3.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
4.  FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg
5.  RG's Brushpile Roscoe - Richard Gibson
6.  RG's Brushpile Buddy - Richard Gibson
7.  FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets
8.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
9.  Brutus - Dan Gasser
10.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.

Champion Class
1.  FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets
2.  FR Buck's Dolly - Figg Ridge Hunting Bassets
3.  Mundell's Squirt - Timothy B Bishop
4.  Marshland Coriander - John Wlodyga
5.  Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
6.  Backroads Sage - John Wlodyga
7.  Butternuts Hercules - Bassets of Butternut
8.  Brian's Bunny Bomber - Brian Schneck & Tim Schneck
9.  Chippewa Lake ET's Maximus - Triple B Kennels
10.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire

Grand Champion Class
1.  Ginger Snap - John Wlodyga
2.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut
3.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
4.  Concord's Baxter - Wade Hunt
5.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
6.  Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels

Open Best of Show
Brutus - Dan Gasser

Best Male
Brutus - Dan Gasser

Best Female
Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire

Champion Best of Show
J&S Hannah Belle - Triple B Kennels

Grand Champion Best of Show
Butternuts Hercules - Bassets of Butternut

2nd Best Male
FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets

2nd Best Female
FR Dolly's Belle - Figg Ridge Hunting Bassets



Elizabethtown Beagle Club
Elizabethtown Pa
May 18, 2008
Club Hunt
Total Entries: 18
Open Class Entries: 13
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Slow-Go Hare Bawl - Timothy B Bishop
2.  Wickwire's Kurmutt - Lynn Mundell & Marc Mundell
3.  Mattie Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
4.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
5.  Lucky Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
6.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire
7.  Wickwires Jersey Devil - William Layton
8.  Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
9.  Winnie Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
10.  Cora Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau

Champion Class
1.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire
2.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire
3.  Mundell's Squirt - Timothy B Bishop
4.  Mundell's Rosie - Lynn Mundell & Marc Mundell
5.  Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley



Elizabethtown Beagle Club
Elizabethtown Pa
May 17, 2008
Club Hunt
Total Entries: 18
Open Class Entries: 14
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
2.  Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop
3.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire
4.  Slow-Go Hare Bawl - Timothy B Bishop
5.  Cora Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
6.  Melvin - Benjamin Marley
7.  Lucky Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
8.  Winnie Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
9.  Ellie Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
10.  Mattie Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau

Champion Class
1.  Mundell's Squirt - Timothy B Bishop
2.  Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
3.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire
4.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire

Open Best of Show
Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire

Best Male
Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire

Best Female
Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire

2nd Best Male
Slow-Go Hare Bawl - Timothy B Bishop

2nd Best Female
Cora Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau



Empire State Basset Club
Windsor NY
May 4, 2008
Club Hunt
Total Entries: 26
Open Class Entries: 18
Champion Class Entries: 8
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Bullet's Blossom - Karl Price
2.  Matie's Royal Olive Oil - James Phelps & Melissa Phelps
3.  Hammer's Miss Ellie Mae - James Phelps & Melissa Phelps
4.  Slow-Go Hare Bawl - Timothy B Bishop
5.  Marshlands Backroads Hunter - Gary Hogle Jr.
6.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
7.  Uncle Gunner's Bullet - Frank Blockston Jr.
8.  Gin Dic's Red Dirt Girl - Linda J Gonzalez
9.  Lucky Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
10.  Gin Dic's Halos and Horns - Linda J Gonzalez

Champion Class
1.  George's Daisy - Scott R. George
2.  Mundell's Squirt - Timothy B Bishop
3.  Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
4.  Marshland Coriander - John Wlodyga
5.  Apple Country's Hidden Jewel - James Phelps & Melissa Phelps
6.  Backroads Sage - John Wlodyga
7.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire
8.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire



Show-Me Hunting Bassets
Grovespring mo
May 4, 2008
Club Hunt
Total Entries: 16
Open Class Entries: 8
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 3

Open Class
1.  RG's Brushpile Buddy - Richard Gibson
2.  J&S Rufus II - Larry P Smith
3.  FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg
4.  RG's Brushpile Roscoe - Richard Gibson
5.  Brutus - Dan Gasser
6.  FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets
7.  FR Dolly's Belle - Figg Ridge Hunting Bassets
8.  FR Dolly's Socks - Figg Ridge Hunting Bassets

Champion Class
1.  J &S Bucks Glory - J&S Bassets
2.  FR Buck's Dolly - Figg Ridge Hunting Bassets
3.  Buck's Sooner - J & J Bassets & Scott Ehle
4.  Ranydaze Radar - J & J Bassets
5.  FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets

Grand Champion Class
1.  JRK Yo-Da - J & J Bassets
2.  Hillbilly Little Sister - J & J Bassets
3.  J&S Linn County Mac - J&S Bassets



Empire State Basset Club
Winsor NY
May 3, 2008
Club Hunt
Total Entries: 33
Open Class Entries: 24
Champion Class Entries: 9
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Bullet's Blossom - Karl Price
2.  Papa Frank's Bit-O-Honey - Keith Kurtz
3.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
4.  Hammer's Miss Ellie Mae - James Phelps & Melissa Phelps
5.  Pinehawk's Little Ike - William Milko
6.  Slow-Go Hare Bawl - Timothy B Bishop
7.  Greta Mae - Maggie Saia
8.  Matie's Royal Olive Oil - James Phelps & Melissa Phelps
9.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
10.  Hammur's Bell - Frank Blockston Jr.

Champion Class
1.  Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
2.  Kurtz's Sir Maxwell Duncan - Keith Kurtz
3.  George's Daisy - Scott R. George
4.  Mundell's Squirt - Timothy B Bishop
5.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire
6.  Backroads Sage - John Wlodyga
7.  Marshland Coriander - John Wlodyga
8.  Apple Country's Hidden Jewel - James Phelps & Melissa Phelps
9.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire

Open Best of Show
Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire

Best Male
Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire

Best Female
Lucky Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau

Best Puppy
Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt

2nd Best Male
Marshlands Backroads Hunter - Gary Hogle Jr.

2nd Best Female
Bullet's Blossom - Karl Price

2nd Best Puppy
Barrney - David Susz



Show-Me Hunting Bassets
Grovespring Mo
May 3, 2008
Club Hunt
Total Entries: 18
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 3

Open Class
1.  FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets
2.  J&S Levi Garrett - Dan Gasser
3.  RG's Brushpile Buddy - Richard Gibson
4.  Brutus - Dan Gasser
5.  RG's Brushpile Roscoe - Richard Gibson
6.  J&S Rufus II - Larry P Smith
7.  FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg
8.  FR Dolly's Socks - Figg Ridge Hunting Bassets
9.  FR Dolly's Belle - Figg Ridge Hunting Bassets
10.  Unknown Hound - Scratched - other

Champion Class
1.  J &S Bucks Glory - J&S Bassets
2.  Ranydaze Radar - J & J Bassets
3.  Buck's Sooner - J & J Bassets & Scott Ehle
4.  FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets
5.  Unknown Hound - Scratched - other

Grand Champion Class
1.  JRK Yo-Da - J & J Bassets
2.  Hillbilly Little Sister - J & J Bassets
3.  J&S Linn County Mac - J&S Bassets

Open Best of Show
FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg

Best Male
1.  FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets

Best Female
1.  FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg

2nd Best Male
2.  FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets

2nd Best Female
2.  FR Dolly's Socks - Figg Ridge Hunting Bassets



Central Indiana Beagle Club
Danville In
Apr 21, 2008
Club Hunt
Total Entries: 18
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 3

Open Class
1.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
2.  Brutus - Dan Gasser
3.  RG's Brushpile Buddy - Richard Gibson
4.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
5.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
6.  RG's Brushpile Roscoe - Richard Gibson
7.  Chippewa Lake Go Go Girl - Triple B Kennels
8.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire
9.  Bailey Sue - Amanda Gilbert
10.  Unknown Hound - Scratched - other

Champion Class
1.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire
2.  Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
3.  Brian's Bunny Bomber - Brian Schneck & Tim Schneck
4.  Backroads Sage - John Wlodyga
5.  Unknown Hound - Scratched - other

Grand Champion Class
1.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
2.  Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels
3.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets



Central Indiana Beagle Club
Danville In
Apr 20, 2008
State Hunt
Total Entries: 22
Open Class Entries: 11
Champion Class Entries: 7
Grand Champion Class Entries: 4

Open Class
1.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
2.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
3.  RG's Brushpile Buddy - Richard Gibson
4.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
5.  Night Shift Droop - Wade Hunt
6.  RG's Brushpile Roscoe - Richard Gibson
7.  Brutus - Dan Gasser
8.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire
9.  Melvin - Benjamin Marley
10.  Schneck's Clementine - Megan Schneck & Tim Schneck

Champion Class
1.  Brian's Bunny Bomber - Brian Schneck & Tim Schneck
2.  Ahnapee Huckleberry - Wade Hunt
3.  Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
4.  Marshland Coriander - John Wlodyga
5.  Backroads Sage - John Wlodyga
6.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire
7.  Chippewa Lake ET's Maximus - Triple B Kennels

Grand Champion Class
Unknown Hound - Scratched - other
1.  Sregor's Hannah Mae - J&S Bassets
2.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
3.  Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels

Open Best of Show
Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.

Best Male
1.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.

Best Female
1.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets

Champion Best of Show
Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker

Grand Champion Best of Show
RG's Brushpile Buddy - Richard Gibson

2nd Best Male
2.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire

2nd Best Female
2.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire



Great Lakes Basset Club
Charlotte Mi
Mar 29, 2008
State Hunt
Total Entries: 40
Open Class Entries: 23
Champion Class Entries: 9
Grand Champion Class Entries: 8

Open Class
1.  Unknown Hound - Scratched - other
2.  Unknown Hound - Scratched - other
3.  Unknown Hound - Scratched - other
4.  Unknown Hound - Scratched - other
5.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
6.  Roderick's Buster - Rod Place
7.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
8.  RG's Brushpile Buddy - Richard Gibson
9.  Roderick's Jack - Rod Place & Paul Vallier
10.  White River Jake - Jeff Thorne

Champion Class
1.  Ahnapee Huckleberry - Wade Hunt
2.  Unknown Hound - Scratched - other
3.  Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
4.  Brian's Bunny Bomber - Brian Schneck & Tim Schneck
5.  FR Buck's Dolly - Figg Ridge Hunting Bassets
6.  Chippewa Lake ET's Maximus - Triple B Kennels
7.  FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets
8.  Backroads Toby's Running Bull - Ron Rickard
9.  Roderick's Short Dawg - Rod Place

Grand Champion Class
1.  Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels
2.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
3.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
4.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
5.  Concord's Izla A-Bomb - Bill Ehle
6.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place
7.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
8.  Unknown Hound - Scratched - other

Open Best of Show
FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets

Best Male
1.  FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets

Best Female
1.  Hess White River Bel Canto - Jesse Rickard & Ron Rickard

Best Puppy
1.  Jumpshootin' Big Barn Dog - Jeffrey M Hirst

Champion Best of Show
Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker

Grand Champion Best of Show
Roderick's Jack - Rod Place & Paul Vallier

2nd Best Male
2.  FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets

2nd Best Female
2.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets

2nd Best Puppy
2.  Basset Creek Lady - Jeff Thorne



Great Lakes Basset Club
Charlotte Mi
Mar 28, 2008
World Hunt
Total Entries: 51
Open Class Entries: 27
Champion Class Entries: 16
Grand Champion Class Entries: 8

Open Class
1.  Bucks Image - Bill Ehle & Charlie Everingham
2.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
3.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
4.  FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets
5.  Roderick's Buster - Rod Place
6.  Backroads Black Harley - Jeff Thorne
7.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
8.  RG's Brushpile Roscoe - Richard Gibson
9.  White River Jake - Jeff Thorne
10.  Roderick's Jack - Rod Place & Paul Vallier

Champion Class
1.  Ahnapee Huckleberry - Wade Hunt
2.  Buck's Sooner - J & J Bassets & Scott Ehle
3.  Brian's Bunny Bomber - Brian Schneck & Tim Schneck
4.  Mundell's Squirt - Timothy B Bishop
5.  FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets
6.  FR Buck's Dolly - Figg Ridge Hunting Bassets
7.  Backroads Toby's Running Bull - Ron Rickard
8.  Butternuts Sally - Bassets of Butternut
9.  Ranydaze Radar - J & J Bassets
10.  Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley

Grand Champion Class
1.  Concord's Izla A-Bomb - Bill Ehle
2.  Concord's Baxter - Wade Hunt
3.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
4.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
5.  Unknown Hound - Scratched - other
6.  Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels
7.  Unknown Hound - Scratched - other
8.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place

Open Best of Show
Slow-Go Hare Bawl - Timothy B Bishop

Best Male
1.  Slow-Go Hare Bawl - Timothy B Bishop

Best Female
1.  Butternuts Sally - Bassets of Butternut

Best Puppy
1.  Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt

Champion Best of Show
RG's Brushpile Roscoe - Richard Gibson

Grand Champion Best of Show
RG's Brushpile Buddy - Richard Gibson

2nd Best Male
2.  Brutus - Dan Gasser

2nd Best Female
2.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire

2nd Best Puppy
2.  Roderick's Sammy - Rod Place



Elizabethtown Beagle Club
Elizabethtown
Mar 9, 2008
Club Hunt
Total Entries: 9
Open Class Entries: 5
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
2.  Melvin - Benjamin Marley
3.  Slow-Go Hare Bawl - Timothy B Bishop
4.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire
5.  Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt

Champion Class
1.  Mundell's Squirt - Timothy B Bishop
2.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire
3.  Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
4.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire



Elizabethtown Beagle Club
Elizabethtown Pa
Mar 8, 2008
Club Hunt
Total Entries: 10
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
2.  Slow-Go Hare Bawl - Timothy B Bishop
3.  Wickwires Jersey Devil - William Layton
4.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire
5.  Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop
6.  Melvin - Benjamin Marley

Champion Class
1.  Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
2.  Mundell's Squirt - Timothy B Bishop
3.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire
4.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire



Great Lakes Basset Club
Charlotte Mi.
Mar 2, 2008
Club Hunt
Total Entries: 10
Open Class Entries: 5
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 5

Open Class
1.  Livs Poorlil Arnold - Robert K Gray
2.  Jumpshootin' Big Barn Dog - Jeffrey M Hirst
3.  Roderick's Buster - Rod Place
4.  Roderick's Gabby Two - Rod Place
5.  Roderick's Willie - Teddy Brown & Rod Place

Grand Champion Class
1.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
2.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
3.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
4.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place
5.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place



Great Lakes Basset Club
Charlotte Mi
Mar 1, 2008
Club Hunt
Total Entries: 27
Open Class Entries: 16
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 6

Open Class
1.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
2.  White River Jake - Jeff Thorne
3.  Jumpshootin' Big Barn Dog - Jeffrey M Hirst
4.  Livs Poorlil Arnold - Robert K Gray
5.  BBB Parkers Uncle Jessie - Chris Parker
6.  Roderick's Willie - Teddy Brown & Rod Place
7.  Hess White River Bel Canto - Jesse Rickard & Ron Rickard
8.  Schneck's Clementine - Megan Schneck & Tim Schneck
9.  Hess White River Bocca - Ron Rickard
10.  Buck's OK Boomer - Bill Ehle

Champion Class
1.  Brian's Bunny Bomber - Brian Schneck & Tim Schneck
2.  Backroads Toby's Running Bull - Ron Rickard
3.  Branscombe George Gershwin - Robert K Gray
4.  Marshland Coriander - John Wlodyga
5.  Backroads Sage - John Wlodyga

Grand Champion Class
1.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
2.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
3.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
4.  Concord's Izla A-Bomb - Bill Ehle
5.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place
6.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place

Open Best of Show
Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.

Best Male
Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.

Best Female
Roderick's Gabby Two - Rod Place

Best Puppy
Jumpshootin' Big Barn Dog - Jeffrey M Hirst

Champion Best of Show
Roderick's Buckshot Boone - Rod Place

2nd Best Male
Roderick's Willie - Teddy Brown & Rod Place

2nd Best Female
Hess White River Bocca - Ron Rickard

2nd Best Puppy
Roderick's Sammy - Rod Place



Northern Lancaster Co. Beagle Club
Denver Pa
Mar 1, 2008
Club Hunt
Total Entries: 15
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Slow-Go Hare Bawl - Timothy B Bishop
2.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
3.  Wickwire's Kurmutt - Lynn Mundell & Marc Mundell
4.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire
5.  Wickwires Jersey Devil - William Layton
6.  Mattie Mae - Unknown Person
7.  Melvin - Benjamin Marley
8.  Mundell's Hannah - Lynn Mundell & Marc Mundell
9.  Lucky Mae - Unknown Person
10.  Ellie Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau

Champion Class
1.  Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
2.  Mundell's Rosie - Lynn Mundell & Marc Mundell
3.  Mundell's Squirt - Timothy B Bishop
4.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire
5.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire

Open Best of Show
Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire

Best Male
Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire

Best Female
Wickwires Jersey Devil - William Layton

2nd Best Female
Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire



Wildcat Basset Club
Frankfort In
Feb 24, 2008
Club Hunt
Total Entries: 19
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 5

Open Class
1.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
2.  JW's Home Girl Popcorn - J & J Bassets
3.  BBB Parkers Uncle Jessie - Chris Parker
4.  Backroads Parkers Boondock Bow - Chris Parker
5.  Schneck's Clementine - Megan Schneck & Tim Schneck
6.  Night Shift Droop - Wade Hunt
7.  Roderick's Gabby Two - Rod Place
8.  Roderick's Buster - Rod Place

Champion Class
1.  Ranydaze Radar - J & J Bassets
2.  Ahnapee Huckleberry - Wade Hunt
3.  Buck's Sooner - J & J Bassets & Scott Ehle
4.  Brian's Bunny Bomber - Brian Schneck & Tim Schneck

Grand Champion Class
1.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
2.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
3.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
4.  Concord's Baxter - Wade Hunt
5.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place



Wildcat Basset Club
Frankfort In
Feb 23, 2008
Central Regional Hunt
Total Entries: 23
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 6

Open Class
1.  White River Jake - Jeff Thorne
2.  JW's Home Girl Popcorn - J & J Bassets
3.  Hess White River Bel Canto - Jesse Rickard & Ron Rickard
4.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
5.  Backroads Black Harley - Jeff Thorne
6.  Roderick's Gabby Two - Rod Place
7.  BBB Parkers Uncle Jessie - Chris Parker
8.  Roderick's Buster - Rod Place
9.  Hess White River Bocca - Ron Rickard
10.  Night Shift Droop - Wade Hunt

Champion Class
1.  Brian's Bunny Bomber - Brian Schneck & Tim Schneck
2.  Ahnapee Huckleberry - Wade Hunt
3.  Buck's Sooner - J & J Bassets & Scott Ehle
4.  Ranydaze Radar - J & J Bassets
5.  Backroads Toby's Running Bull - Ron Rickard

Grand Champion Class
1.  Buck's Magnum Spanky - Kevin Biery & Miles Biery
2.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
3.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
4.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
5.  Concord's Baxter - Wade Hunt
6.  JRK Yo-Da - J & J Bassets

Open Best of Show
Roderick's Gabby Two - Rod Place

Best Male
BBB Parkers Uncle Jessie - Chris Parker

Best Female
Roderick's Gabby Two - Rod Place

Best Puppy
Basset Creek Lady - Jeff Thorne

Champion Best of Show
Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker

2nd Best Male
Backroads Black Harley - Jeff Thorne

2nd Best Female
JW's Home Girl Popcorn - J & J Bassets

2nd Best Puppy
Schneck's Clementine - Megan Schneck & Tim Schneck

To Join or Learn More About AHBA call us at (765) 605-3585 or (570) 728-8276
or fill out our online contact form.

©Copyright 2016 American Hunting Basset Association