Join us on Facebook!
Get the AHBA Newsletter!

2009 Hunt Results





Northern Lancaster Co. Beagle Club
Denver PA
Dec 13, 2009
Club Hunt
Total Entries: 8
Open Class Entries: 5
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Miley - Timothy B Bishop
2.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire
3.  Gotter Did - Samantha Fox & Benjamin Marley
4.  Mattie Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
5.  Lucky Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau

Champion Class
1.  Schotzie - Robert Rohrbach
2.  Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop
3.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire



Wildcat Basset Club
Frankfort In
Dec 6, 2009
Club Hunt
Total Entries: 23
Open Class Entries: 11
Champion Class Entries: 6
Grand Champion Class Entries: 6

Open Class
1.  BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
2.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire
3.  Brutus - Dan Gasser
4.  Roderick's Casey Pup - Rod Place
5.  Sangamo Paddywack Two - Anthony Berry
6.  Roderick's Gabby Two - Rod Place
7.  Triple B Kitty - Triple B Kennels
8.  FR Dolly's Gracie - Triple B Kennels
9.  Roderick's Go Away Susan - Rod Place
10.  Roderick's Buster - Rod Place

Champion Class
1.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
2.  J &S Bucks Glory - J&S Bassets
3.  RG's Brushpile Buddy - Richard Gibson
4.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
5.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire
6.  Davis' Daisy Mae III - William Scott & Keri Scott

Grand Champion Class
1.  Chippewa Lake ET's Maximus - Triple B Kennels
2.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
3.  Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels
4.  ET's Grave Digger - Triple B Kennels
5.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire
6.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place



Wildcat Basset Club
Frankfort In
Dec 5, 2009
Club Hunt
Total Entries: 27
Open Class Entries: 15
Champion Class Entries: 7
Grand Champion Class Entries: 5

Open Class
1.  Backroads Black Harley - Jeff Thorne
2.  Hess White River Bel Canto - Jesse Rickard & Ron Rickard
3.  Roderick's Go Away Susan - Rod Place
4.  Brutus - Dan Gasser
5.  BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
6.  FR Dolly's Gracie - Triple B Kennels
7.  Roderick's Gabby Two - Rod Place
8.  Roderick's Casey Pup - Rod Place
9.  Sangamo Paddywack Two - Anthony Berry
10.  Roderick's Willie - Teddy Brown & Rod Place

Champion Class
1.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
2.  Sangamo Smoky Joe - Triple B Kennels
3.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire
4.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
5.  Chippewa Lake ET's Maximus - Triple B Kennels
6.  RG's Brushpile Buddy - Richard Gibson
7.  J &S Bucks Glory - J&S Bassets

Grand Champion Class
1.  Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels
2.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
3.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire
4.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
5.  ET's Grave Digger - Triple B Kennels

Open Best of Show
BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels

Best Male
BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels

Best Female
FR Dolly's Gracie - Triple B Kennels

Best Puppy
Whitey - Ron Rickard

Champion Best of Show
Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire

2nd Best Male
Roderick's Rufus - Rod Place

2nd Best Female
Roderick's Casey Pup - Rod Place

2nd Best Puppy
Spot - Ron Rickard



Elizabethtown Beagle Club
Elizabethtown Pa
Nov 15, 2009
Club Hunt
Total Entries: 13
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire
2.  Miley - Timothy B Bishop
3.  Gotter Did - Samantha Fox & Benjamin Marley
4.  Mattie Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
5.  Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts
6.  Ellie Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
7.  Lucky Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
8.  Cora Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
9.  Ospina's Bruno - Mike Tefts
10.  Winnie Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau

Champion Class
1.  Slow-Go Hare Bawl - Jeremy L. Freeze
2.  Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop
3.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire



Elizabethtown Beagle Club
Elizabethtown Pa
Nov 14, 2009
Club Hunt
Total Entries: 13
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Miley - Timothy B Bishop
2.  Gotter Did - Samantha Fox & Benjamin Marley
3.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire
4.  Lucky Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
5.  Mattie Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
6.  Ellie Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
7.  Slow-Go Super Cooper - Jeremy L. Freeze
8.  Cora Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
9.  Winnie Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
10.  Slow-Go Track'n Toby - Jeremy L. Freeze

Champion Class
1.  Slow-Go Hare Bawl - Jeremy L. Freeze
2.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire
3.  Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop



Empire State Basset Club
Castle Creek NY
Oct 25, 2009
Club Hunt
Total Entries: 9
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Gin Dic's Halos and Horns - Linda J Gonzalez
2.  Melvin - Benjamin Marley
3.  Gin Dic's Red Dirt Girl - Linda J Gonzalez
4.  Gin Dic's Jolene - Linda J Gonzalez
5.  Gotter Did - Samantha Fox & Benjamin Marley
6.  Miley - Timothy B Bishop

Champion Class
1.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire
2.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
3.  Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop



Show-Me Hunting Bassets
Ash grove Mo
Oct 25, 2009
State Hunt
Total Entries: 12
Open Class Entries: 7
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Brutus - Dan Gasser
2.  FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg
3.  FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets
4.  RG's Brushpile Tina - Richard Gibson
5.  RG's Brushpile Diamond - Richard Gibson
6.  J&S Polly - J&S Bassets
7.  FR Dolly's Reba - Figg Ridge Hunting Bassets

Champion Class
1.  Buck's Sooner - J & J Bassets & Scott Ehle
2.  RG's Brushpile Buddy - Richard Gibson
3.  J &S Bucks Glory - J&S Bassets
4.  FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets
5.  FR Buck's Dolly - Figg Ridge Hunting Bassets



Empire State Basset Club
Castle Creek NY
Oct 24, 2009
State Hunt
Total Entries: 15
Open Class Entries: 11
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
2.  Miley - Timothy B Bishop
3.  Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
4.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire
5.  Gotter Did - Samantha Fox & Benjamin Marley
6.  Coral Belle George - Scott R. George
7.  Apple Countrys Stanley Hammer - Scott R. George
8.  Gin Dic's Jolene - Linda J Gonzalez
9.  Gin Dic's Halos and Horns - Linda J Gonzalez
10.  Melvin - Benjamin Marley

Champion Class
1.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
2.  Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop
3.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire
4.  George's Daisy - Scott R. George



Show-Me Hunting Bassets
Ash Grove Mo
Oct 24, 2009
Western Regional Hunt
Total Entries: 12
Open Class Entries: 7
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg
2.  Brutus - Dan Gasser
3.  FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets
4.  J&S Polly - J&S Bassets
5.  RG's Brushpile Tina - Richard Gibson
6.  RG's Brushpile Diamond - Richard Gibson
7.  FR Dolly's Reba - Figg Ridge Hunting Bassets

Champion Class
1.  RG's Brushpile Buddy - Richard Gibson
2.  J &S Bucks Glory - J&S Bassets
3.  Buck's Sooner - J & J Bassets & Scott Ehle
4.  FR Buck's Dolly - Figg Ridge Hunting Bassets
5.  FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets

Open Best of Show
FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets

Best Male
FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets

Best Female
FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg

2nd Best Male
FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets

2nd Best Female
RG's Brushpile Tina - Richard Gibson



Empire State Basset Club
Castle Creek NY
Oct 18, 2009
Club Hunt
Total Entries: 11
Open Class Entries: 8
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Goulds Bunny (Buster) - James Gould
2.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire
3.  Mattie Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
4.  Melvin - Benjamin Marley
5.  Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts
6.  Gotter Did - Samantha Fox & Benjamin Marley
7.  Goulds Bunny Buster's Ginger - James Gould
8.  Miley - Timothy B Bishop

Champion Class
1.  Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop
2.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
3.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire



Great Lakes Basset Club
Charlotte MI
Oct 18, 2009
Club Hunt
Total Entries: 15
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 6
Grand Champion Class Entries: 3

Open Class
1.  Roderick's Casey Pup - Rod Place
2.  Roderick's Buster - Rod Place
3.  Livs Poorlil Arnold - Robert K Gray
4.  Roderick's Go Away Susan - Rod Place
5.  Roderick's Gabby Two - Rod Place
6.  Roderick's Rufus - Rod Place

Champion Class
1.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
2.  Branscombe George Gershwin - Robert K Gray
3.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
4.  Chippewa Lake ET's Maximus - Triple B Kennels
5.  Roderick's Mighty Midget - Rod Place
6.  Roderick's Short Dawg - Rod Place

Grand Champion Class
1.  ET's Grave Digger - Triple B Kennels
2.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
3.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire



Empire State Basset Club
Castle Creek NY
Oct 17, 2009
Club Hunt
Total Entries: 8
Open Class Entries: 5
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire
2.  Gotter Did - Samantha Fox & Benjamin Marley
3.  Miley - Timothy B Bishop
4.  Melvin - Benjamin Marley
5.  Mattie Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau

Champion Class
1.  Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop
2.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire
3.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire



Great Lakes Basset Club
Charlotte MI
Oct 17, 2009
Club Hunt
Total Entries: 18
Open Class Entries: 9
Champion Class Entries: 6
Grand Champion Class Entries: 3

Open Class
1.  Livs Poorlil Arnold - Robert K Gray
2.  Roderick's Buster - Rod Place
3.  Roderick's Casey Pup - Rod Place
4.  Backroads Parkers Boondock Bow - Chris Parker
5.  Roderick's Gabby Two - Rod Place
6.  Roderick's Sammy - Rod Place
7.  Roderick's Rufus - Rod Place
8.  Roderick's Go Away Susan - Rod Place
9.  Roderick's Willie - Teddy Brown & Rod Place

Champion Class
1.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
2.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
3.  Branscombe George Gershwin - Robert K Gray
4.  Chippewa Lake ET's Maximus - Triple B Kennels
5.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
6.  Roderick's Mighty Midget - Rod Place

Grand Champion Class
1.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
2.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire
3.  ET's Grave Digger - Triple B Kennels



Erie Canal Beagle Club
Lynnville In
Oct 11, 2009
Club Hunt
Total Entries: 20
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 4

Open Class
1.  RG's Brushpile Roscoe - Richard Gibson
2.  Roderick's Buster - Rod Place
3.  Night Shift Droop - Wade Hunt
4.  Brutus - Dan Gasser
5.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire
6.  BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
7.  Sangamo Paddywack Two - Anthony Berry
8.  Roderick's Gabby Two - Rod Place
9.  Roderick's Go Away Susan - Rod Place
10.  Roderick's Rufus - Rod Place

Champion Class
1.  RG's Brushpile Buddy - Richard Gibson
2.  Slow-Go Hare Bawl - Jeremy L. Freeze
3.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
4.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire

Grand Champion Class
1.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire
2.  Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels
3.  ET's Grave Digger - Triple B Kennels
4.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels



Erie Canal Beagle Club
Lynnville In
Oct 10, 2009
Southern Regional Hunt
Total Entries: 25
Open Class Entries: 14
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 7

Open Class
1.  Roderick's Buster - Rod Place
2.  Roderick's Casey Pup - Rod Place
3.  Night Shift Droop - Wade Hunt
4.  RG's Brushpile Roscoe - Richard Gibson
5.  Roderick's Gabby Two - Rod Place
6.  Sangamo Paddywack Two - Anthony Berry
7.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire
8.  RG's Brushpile Diamond - Richard Gibson
9.  Brutus - Dan Gasser
10.  Crossroads Crazy Zach - Wade Hunt & Terry Hunt

Champion Class
1.  RG's Brushpile Buddy - Richard Gibson
2.  Slow-Go Hare Bawl - Jeremy L. Freeze
3.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
4.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire

Grand Champion Class
1.  Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels
2.  Ahnapee Huckleberry - Wade Hunt
3.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
4.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire
5.  ET's Grave Digger - Triple B Kennels
6.  Concord's Baxter - Wade Hunt
7.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets

Open Best of Show
RG's Brushpile Diamond - Richard Gibson

Best Male
Roderick's Buster - Rod Place

Best Female
RG's Brushpile Diamond - Richard Gibson

Champion Best of Show
Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire

Grand Champion Best of Show
RG's Brushpile Buddy - Richard Gibson

2nd Best Male
Crossroads Crazy Zach - Wade Hunt & Terry Hunt

2nd Best Female
Roderick's Casey Pup - Rod Place



Erie Canal Beagle Club
Elizabethtown PA
Oct 4, 2009
Club Hunt
Total Entries: 17
Open Class Entries: 13
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Mattie Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
2.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire
3.  Slow-Go Lulu - Jeremy L. Freeze
4.  Gotter Did - Samantha Fox & Benjamin Marley
5.  Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts
6.  Miley - Timothy B Bishop
7.  Branscombe's No Place Like Home - Belinda Lanphear
8.  Slow-Go Gretchen - Jeremy L. Freeze
9.  Melvin - Benjamin Marley
10.  Cora Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau

Champion Class
1.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
2.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire
3.  Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop
4.  Slow-Go Hare Bawl - Jeremy L. Freeze



Erie Canal Beagle Club
Elizabethtown Pa
Oct 3, 2009
State Hunt
Total Entries: 18
Open Class Entries: 14
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Gotter Did - Samantha Fox & Benjamin Marley
2.  Mattie Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
3.  Miley - Timothy B Bishop
4.  Wickwires Jersey Devil - William Layton
5.  Lucky Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
6.  Slow-Go Lulu - Jeremy L. Freeze
7.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire
8.  Branscombe's No Place Like Home - Belinda Lanphear
9.  Ellie Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
10.  Melvin - Benjamin Marley

Champion Class
1.  Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop
2.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
3.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire
4.  Slow-Go Hare Bawl - Jeremy L. Freeze

Open Best of Show
Slow-Go Hare Bawl - Jeremy L. Freeze

Best Male
Slow-Go Hare Bawl - Jeremy L. Freeze

Best Female
Wickwires Jersey Devil - William Layton

Best Puppy
Branscombe's No Place Like Home - Belinda Lanphear

2nd Best Female
Miley - Timothy B Bishop

2nd Best Puppy
Slow-Go Super Cooper - Jeremy L. Freeze



Southwest Michigan Basset Club
Lawton Mi
Sep 27, 2009
Club Hunt
Total Entries: 19
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 6

Open Class
1.  Roderick's Casey Pup - Rod Place
2.  Roderick's Buster - Rod Place
3.  BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
4.  Roderick's Rufus - Rod Place
5.  Roderick's Gabby Two - Rod Place
6.  Roderick's Go Away Susan - Rod Place
7.  Sangamo Paddywack Two - Anthony Berry
8.  Roderick's Sammy - Rod Place
9.  FR Dolly's Gracie - Triple B Kennels
10.  Unknown Hound - Scratched - other

Champion Class
1.  Chippewa Lake ET's Maximus - Triple B Kennels
2.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
3.  Roderick's Mighty Midget - Rod Place

Grand Champion Class
1.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
2.  Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels
3.  ET's Grave Digger - Triple B Kennels
4.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
5.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
6.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place



Southwest Michigan Basset Club
Lawton Mi
Sep 26, 2009
State Hunt
Total Entries: 24
Open Class Entries: 13
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 6

Open Class
1.  Roderick's Casey Pup - Rod Place
2.  BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
3.  Roderick's Gabby Two - Rod Place
4.  Roderick's Buster - Rod Place
5.  FR Dolly's Gracie - Triple B Kennels
6.  Backroads Parkers Boondock Bow - Chris Parker
7.  Chippewa Lake Go Go Girl - Triple B Kennels
8.  Roderick's Willie - Teddy Brown & Rod Place
9.  Roderick's Go Away Susan - Rod Place
10.  Sangamo Paddywack Two - Anthony Berry

Champion Class
1.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
2.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
3.  Chippewa Lake ET's Maximus - Triple B Kennels
4.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
5.  Roderick's Mighty Midget - Rod Place

Grand Champion Class
1.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
2.  ET's Grave Digger - Triple B Kennels
3.  Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels
4.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
5.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
6.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place

Open Best of Show
Roderick's Casey Pup - Rod Place

Best Male
Roderick's Buster - Rod Place

Best Female
Roderick's Casey Pup - Rod Place

Champion Best of Show
Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.

Grand Champion Best of Show
Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker

2nd Best Male
BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels

2nd Best Female
FR Dolly's Gracie - Triple B Kennels



Wildcat Basset Club
Frankfort In
Sep 20, 2009
Club Hunt
Total Entries: 23
Open Class Entries: 15
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 4

Open Class
1.  Night Shift Droop - Wade Hunt
2.  Roderick's Casey Pup - Rod Place
3.  Chippewa Lake Go Go Girl - Triple B Kennels
4.  Eureka's Lady Winnifred Briar Lane - Hazel McClaire & Kelly McClaire
5.  Sir Roger McMurphy - Wyatt Socel
6.  Triple B Droopy Sassy - Wade Hunt & Triple B Kennels
7.  Roderick's Gabby Two - Rod Place
8.  FR Dolly's Gracie - Triple B Kennels
9.  Triple B Kitty - Triple B Kennels
10.  Roderick's Willie - Teddy Brown & Rod Place

Champion Class
1.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
2.  Chippewa Lake ET's Maximus - Triple B Kennels
3.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
4.  Roderick's Mighty Midget - Rod Place

Grand Champion Class
1.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
2.  Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels
3.  ET's Grave Digger - Triple B Kennels
4.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets



Wildcat Basset Club
Frankfort In
Sep 19, 2009
Club Hunt
Total Entries: 24
Open Class Entries: 16
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 4

Open Class
1.  Sir Roger McMurphy - Wyatt Socel
2.  Roderick's Casey Pup - Rod Place
3.  Night Shift Droop - Wade Hunt
4.  Chippewa Lake Go Go Girl - Triple B Kennels
5.  BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
6.  Triple B Droopy Sassy - Wade Hunt & Triple B Kennels
7.  Triple B Kitty - Triple B Kennels
8.  Roderick's Buster - Rod Place
9.  FR Dolly's Gracie - Triple B Kennels
10.  Roderick's Rufus - Rod Place

Champion Class
1.  Chippewa Lake ET's Maximus - Triple B Kennels
2.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
3.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
4.  Roderick's Mighty Midget - Rod Place

Grand Champion Class
1.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
2.  Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels
3.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
4.  ET's Grave Digger - Triple B Kennels

Open Best of Show
Roderick's Rufus - Rod Place

Best Male
Roderick's Rufus - Rod Place

Best Female
FR Dolly's Gracie - Triple B Kennels

Grand Champion Best of Show
Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels

2nd Best Male
BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels

2nd Best Female
Triple B Droopy Sassy - Wade Hunt & Triple B Kennels



Broome County Beagle Club
Windsor Ny
Sep 13, 2009
Club Hunt
Total Entries: 7
Open Class Entries: 7
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire
2.  Goulds Bunny (Buster) - James Gould
3.  Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
4.  Goulds Bunny Buster's Ginger - James Gould
5.  Gotter Did - Samantha Fox & Benjamin Marley
6.  Melvin - Benjamin Marley
7.  Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt



Great Lakes Basset Club
Charlotte Mi
Sep 13, 2009
Club Hunt
Total Entries: 17
Open Class Entries: 8
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 5

Open Class
1.  Roderick's Casey Pup - Rod Place
2.  Livs Poorlil Arnold - Robert K Gray
3.  Roderick's Buster - Rod Place
4.  Roderick's Willie - Teddy Brown & Rod Place
5.  Roderick's Sammy - Rod Place
6.  Roderick's Gabby Two - Rod Place
7.  Roderick's Rufus - Rod Place
8.  Roderick's Go Away Susan - Rod Place

Champion Class
1.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
2.  Branscombe George Gershwin - Robert K Gray
3.  Roderick's Short Dawg - Rod Place
4.  Roderick's Mighty Midget - Rod Place

Grand Champion Class
1.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
2.  Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels
3.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
4.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
5.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place



Broome County Beagle Club
Wndsor Ny
Sep 12, 2009
Club Hunt
Total Entries: 7
Open Class Entries: 7
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Gotter Did - Samantha Fox & Benjamin Marley
2.  Goulds Bunny (Buster) - James Gould
3.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire
4.  Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
5.  Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
6.  Goulds Bunny Buster's Ginger - James Gould
7.  Melvin - Benjamin Marley



Great Lakes Basset Club
Charlotte Mi
Sep 12, 2009
Club Hunt
Total Entries: 20
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 5

Open Class
1.  Livs Poorlil Arnold - Robert K Gray
2.  Roderick's Sammy - Rod Place
3.  BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
4.  Roderick's Willie - Teddy Brown & Rod Place
5.  Roderick's Buster - Rod Place
6.  Backroads Parkers Boondock Bow - Chris Parker
7.  Roderick's Rufus - Rod Place
8.  Roderick's Casey Pup - Rod Place
9.  Roderick's Go Away Susan - Rod Place
10.  Roderick's Gabby Two - Rod Place

Champion Class
1.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
2.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
3.  Branscombe George Gershwin - Robert K Gray
4.  Roderick's Mighty Midget - Rod Place
5.  Roderick's Short Dawg - Rod Place

Grand Champion Class
1.  Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels
2.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
3.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
4.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
5.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place



Northern Lancaster Co. Beagle Club
Denver Pa
Sep 6, 2009
Club Hunt
Total Entries: 15
Open Class Entries: 11
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Miley - Timothy B Bishop
2.  Wickwires Jersey Devil - William Layton
3.  Gotter Did - Samantha Fox & Benjamin Marley
4.  Mundell's Hannah - Lynn Mundell & Marc Mundell
5.  Schotzie - Robert Rohrbach
6.  Slow-Go Lulu - Jeremy L. Freeze
7.  Mattie Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
8.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire
9.  Slow-Go Trixy - Jeremy L. Freeze
10.  Melvin - Benjamin Marley

Champion Class
1.  Slow-Go Hare Bawl - Jeremy L. Freeze
2.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
3.  Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop
4.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire



Northern Lancaster Co. Beagle Club
Denver Pa
Sep 5, 2009
Club Hunt
Total Entries: 19
Open Class Entries: 15
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Schotzie - Robert Rohrbach
2.  Gotter Did - Samantha Fox & Benjamin Marley
3.  Meahl's Skyline Jennie - John Meahl
4.  Miley - Timothy B Bishop
5.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire
6.  Slow-Go Lulu - Jeremy L. Freeze
7.  Wickwires Jersey Devil - William Layton
8.  Mattie Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
9.  Lucky Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
10.  Branscombe's No Place Like Home - Belinda Lanphear

Champion Class
1.  Slow-Go Hare Bawl - Jeremy L. Freeze
2.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
3.  Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop
4.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire

Open Best of Show
Wickwires Jersey Devil - William Layton

Best Male
Slow-Go Hare Bawl - Jeremy L. Freeze

Best Female
Wickwires Jersey Devil - William Layton

Best Puppy
Meahl's Homer - John Meahl

2nd Best Male
Melvin - Benjamin Marley

2nd Best Female
Slow-Go Trixy - Jeremy L. Freeze



Empire State Basset Club
Castle Creek NY
May 24, 2009
Club Hunt
Total Entries: 21
Open Class Entries: 11
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 5

Open Class
1.  Roderick's Casey Pup - Rod Place
2.  Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
3.  Gotter Did - Samantha Fox & Benjamin Marley
4.  Roderick's Gabby Two - Rod Place
5.  BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
6.  Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts
7.  Miley - Timothy B Bishop
8.  Melvin - Benjamin Marley
9.  Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
10.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire

Champion Class
1.  Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop
2.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
3.  Chippewa Lake ET's Maximus - Triple B Kennels
4.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire
5.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire

Grand Champion Class
1.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
2.  Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels
3.  Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
4.  ET's Grave Digger - Triple B Kennels
5.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire



Up-A North Basset Club
Butternut Wi
May 24, 2009
Club Hunt
Total Entries: 11
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Sir Roger McMurphy - Wyatt Socel
2.  Stella Eurekas Forest Princess - Hazel McClaire & Kelly McClaire
3.  Bomber's Bent Tail Gunner - Bassets of Butternut
4.  Rudy - Hazel McClaire & Kelly McClaire
5.  Grammy's Gift - Hazel McClaire & Kelly McClaire
6.  J&S Cletus - Earle K Gray

Champion Class
1.  Remington's Butternut Bomber - Bassets of Butternut
2.  Butternuts Amazing Blitzkrieg Bopper - Bassets of Butternut
3.  Butternuts Sally - Bassets of Butternut
4.  Lester Of Butternut - Earle K Gray
5.  Orville - Earle K Gray



Empire State Basset Club
Castle Creek NY
May 23, 2009
Hunt
Total Entries: 21
Open Class Entries: 11
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 5

Open Class
1.  Roderick's Casey Pup - Rod Place
2.  Gotter Did - Samantha Fox & Benjamin Marley
3.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire
4.  Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
5.  BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
6.  Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
7.  Melvin - Benjamin Marley
8.  Roderick's Gabby Two - Rod Place
9.  Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts
10.  Ida - Susan Bishop

Champion Class
1.  Chippewa Lake ET's Maximus - Triple B Kennels
2.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire
3.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
4.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
5.  Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop

Grand Champion Class
1.  Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels
2.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire
3.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
4.  Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
5.  ET's Grave Digger - Triple B Kennels

Open Best of Show
Gotter Did - Dean Wickwire

Best Male
Chippewa Lake ET's Maximus - Triple B Kennels

Best Female
Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt

Best Puppy
Gotter Did - Dean Wickwire

Champion Best of Show
Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire

Grand Champion Best of Show
Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels

2nd Best Male
BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels

2nd Best Female
Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt

2nd Best Puppy
Miley - Timothy B Bishop



Up-A North Basset Club
Butternut Wi
May 23, 2009
State Hunt
Total Entries: 15
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 6
Grand Champion Class Entries: 3

Open Class
1.  Sir Roger McMurphy - Wyatt Socel
2.  J&S Cletus - Earle K Gray
3.  Stella Eurekas Forest Princess - Hazel McClaire & Kelly McClaire
4.  Rudy - Hazel McClaire & Kelly McClaire
5.  Bomber's Bent Tail Gunner - Bassets of Butternut
6.  Grammy's Gift - Hazel McClaire & Kelly McClaire

Champion Class
1.  Butternuts Hercules - Bassets of Butternut
2.  Butternuts Sally - Bassets of Butternut
3.  Remington's Butternut Bomber - Bassets of Butternut
4.  Butternuts Amazing Blitzkrieg Bopper - Bassets of Butternut
5.  Lester Of Butternut - Earle K Gray
6.  Orville - Earle K Gray

Grand Champion Class
1.  Sregor's Hannah Mae - Hazel McClaire & Kelly McClaire
2.  Buster of Butternut - Bassets of Butternut
3.  Concord's Butternut Boozer - Bassets of Butternut

Open Best of Show
Grammy's Gift - Hazel McClaire & Kelly McClaire

Best Male
Rudy - Hazel McClaire & Kelly McClaire

Best Female
Butternuts Amazing Blitzkrieg Bopper - Bassets of Butternut

Best Puppy
Grammy's Gift - Hazel McClaire & Kelly McClaire

2nd Best Male
J&S Cletus - Earle K Gray

2nd Best Female
Stella Eurekas Forest Princess - Hazel McClaire & Kelly McClaire



Erie Canal Beagle Club
Lynville In
May 16, 2009
Club Hunt
Total Entries: 15
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 6

Open Class
1.  Night Shift Droop - Wade Hunt
1.  Night Shift Droop - Wade Hunt
2.  FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets
2.  FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg
3.  FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg
3.  Roderick's Casey Pup - Rod Place
4.  BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
4.  Roderick's Casey Pup - Rod Place
5.  FR Dolly's Gracie - Triple B Kennels
5.  Roderick's Gabby Two - Rod Place
6.  Crossroads Crazy Zach - Wade Hunt & Terry Hunt
6.  Roderick's Gabby Two - Rod Place
7.  Crossroads Crazy Zach - Wade Hunt & Terry Hunt
8.  Triple B Droopy Sassy - Wade Hunt & Triple B Kennels
9.  FR Dolly's Reba - Figg Ridge Hunting Bassets
10.  FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets

Champion Class
1.  Chippewa Lake ET's Maximus - Triple B Kennels
1.  FR Buck's Dolly - Figg Ridge Hunting Bassets
1.  FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets
2.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
2.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
3.  FR Buck's Dolly - Figg Ridge Hunting Bassets
3.  FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets
4.  Chippewa Lake ET's Maximus - Triple B Kennels

Grand Champion Class
1.  Ahnapee Huckleberry - Wade Hunt
2.  Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels
2.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
3.  Concord's Baxter - Wade Hunt
3.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
4.  Ahnapee Huckleberry - Wade Hunt
4.  Concord's Baxter - Wade Hunt
5.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
5.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
6.  Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels

Best Male
FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets

Best Female
Triple B Droopy Sassy - Wade Hunt & Triple B Kennels

Champion Best of Show
Triple B Droopy Sassy - Wade Hunt & Triple B Kennels

2nd Best Male
FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets

2nd Best Female
FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg



Elizabethtown Beagle Club
Elizabethtown Pa
May 10, 2009
Club Hunt
Total Entries: 21
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 6

Open Class
1.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire
2.  Gotter Did - Samantha Fox & Benjamin Marley
3.  Roderick's Buster - Rod Place
4.  Roderick's Casey Pup - Rod Place
5.  BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
6.  Mattie Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
7.  Ida - Susan Bishop
8.  Roderick's Willie - Teddy Brown & Rod Place
9.  FR Dolly's Gracie - Triple B Kennels
10.  Roderick's Gabby Two - Rod Place

Champion Class
1.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire
2.  Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop
3.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
4.  Chippewa Lake ET's Maximus - Triple B Kennels
5.  Slow-Go Hare Bawl - Jeremy L. Freeze

Grand Champion Class
1.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
2.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
3.  Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels
4.  Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
5.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire
6.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place



Elizabethtown Beagle Club
Elizabethtown PA
May 9, 2009
Club Hunt
Total Entries: 23
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 7

Open Class
1.  Schotzie - Robert Rohrbach
2.  Roderick's Casey Pup - Rod Place
3.  Gotter Did - Samantha Fox & Benjamin Marley
4.  Wickwires Jersey Devil - William Layton
5.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire
6.  BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
7.  Roderick's Buster - Rod Place
8.  Mattie Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
9.  Roderick's Gabby Two - Rod Place
10.  Ida - Susan Bishop

Champion Class
1.  Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop
2.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire
3.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
4.  Slow-Go Hare Bawl - Jeremy L. Freeze

Grand Champion Class
1.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
2.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
3.  Wickwire's Wench - Dean Wickwire
4.  Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels
5.  ET's Grave Digger - Triple B Kennels
6.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
7.  Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley

Open Best of Show
Gotter Did - Dean Wickwire

Best Male
Slow-Go Hare Bawl - Jeremy L. Freeze

Best Female
Wickwires Jersey Devil - William Layton

Champion Best of Show
Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire

Grand Champion Best of Show
J&S Hannah Belle - Triple B Kennels

2nd Best Male
BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels

2nd Best Female
Schotzie - Robert Rohrbach



Broome County Beagle Club
Windsor Ny
May 3, 2009
Club Hunt
Total Entries: 14
Open Class Entries: 11
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Matie's Royal Olive Oil - James Phelps & Melissa Phelps
2.  Miley - Timothy B Bishop
3.  Hammer's Miss Ellie Mae - James Phelps & Melissa Phelps
4.  Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
5.  Uncle Gunner's Bullet - Frank Blockston Jr.
6.  Mattie Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
7.  Bullets Easter Lily - Karl Price
8.  Buck's One Scent - Frank Blockston Jr.
9.  Melvin - Benjamin Marley

Champion Class
1.  Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop
2.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire



Broome County Beagle Club
Windsor Ny
May 2, 2009
Club Hunt
Total Entries: 17
Open Class Entries: 14
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Hammer's Miss Ellie Mae - James Phelps & Melissa Phelps
2.  Miley - Timothy B Bishop
3.  Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
4.  Buck's One Scent - Frank Blockston Jr.
5.  Matie's Royal Olive Oil - James Phelps & Melissa Phelps
6.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire
7.  Gotter Did - Samantha Fox & Benjamin Marley
8.  Mattie Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
9.  Goulds Bunny (Buster) - James Gould
10.  Bullets Easter Lily - Karl Price

Champion Class
1.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire
2.  Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop
3.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire

Open Best of Show
Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt

Best Male
Melvin - Benjamin Marley

Best Female
Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt

Best Puppy
Miley - Timothy B Bishop

2nd Best Male
Uncle Gunner's Bullet - Frank Blockston Jr.

2nd Best Female
Buck's One Scent - Frank Blockston Jr.

2nd Best Puppy
Gotter Did - Dean Wickwire



Central Indiana Beagle Club
Danville In
Apr 26, 2009
Club Hunt
Total Entries: 22
Open Class Entries: 13
Champion Class Entries: 6
Grand Champion Class Entries: 3

Open Class
1.  FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg
2.  Roderick's Casey Pup - Rod Place
3.  Night Shift Droop - Wade Hunt
4.  Brutus - Dan Gasser
5.  QT Pie - Amy Mannor & Chris Mannor
6.  Crossroads Crazy Zach - Wade Hunt & Terry Hunt
7.  Triple B Droopy Jr. - Howard Griffith
8.  Roderick's Gabby Two - Rod Place
9.  Roderick's Rufus - Rod Place
10.  Roscoe P Coletrain - Amanda Gilbert

Champion Class
1.  Lady's Droopy Black Dagger - Amy Mannor & Chris Mannor
2.  Chippewa Lake ET's Maximus - Triple B Kennels
3.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
4.  Backroads Sage - John Wlodyga
5.  FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets

Grand Champion Class
1.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
2.  Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels
3.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets



Central Indiana Beagle Club
Danville In
Apr 25, 2009
State Hunt
Total Entries: 24
Open Class Entries: 15
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 4

Open Class
1.  Night Shift Droop - Wade Hunt
2.  FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg
3.  Roderick's Casey Pup - Rod Place
4.  Crossroads Crazy Zach - Wade Hunt & Terry Hunt
5.  Brutus - Dan Gasser
6.  Roderick's Gabby Two - Rod Place
7.  QT Pie - Amy Mannor & Chris Mannor
8.  Triple B Droopy Jr. - Howard Griffith
9.  Roderick's Rufus - Rod Place
10.  Roderick's Buster - Rod Place

Champion Class
1.  Backroads Sage - John Wlodyga
2.  FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets
3.  Lady's Droopy Black Dagger - Amy Mannor & Chris Mannor
4.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
5.  RG's Brushpile Buddy - Richard Gibson

Grand Champion Class
1.  Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels
2.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
3.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
4.  Ahnapee Huckleberry - Wade Hunt

Open Best of Show
Lady's Droopy Black Dagger - Amy Mannor & Chris Mannor

Best Male
Lady's Droopy Black Dagger - Amy Mannor & Chris Mannor

Best Female
Roderick's Casey Pup - Rod Place

Best Puppy
RG's Brushpile Tina - Richard Gibson

Grand Champion Best of Show
Ahnapee Huckleberry - Wade Hunt

2nd Best Male
QT Pie - Amy Mannor & Chris Mannor

2nd Best Female
RG's Brushpile Diamond - Richard Gibson

2nd Best Puppy
FR Dolly's Gracie - Triple B Kennels



Great Lakes Basset Club
Charlotte Mi
Apr 19, 2009
Club Hunt
Total Entries: 23
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 7

Open Class
1.  Roderick's Casey Pup - Rod Place
2.  Livs Poorlil Arnold - Robert K Gray
3.  Brutus - Dan Gasser
4.  Stella Eurekas Forest Princess - Hazel McClaire & Kelly McClaire
5.  Roderick's Buster - Rod Place
6.  Sir Roger McMurphy - Wyatt Socel
7.  Grammy's Gift - Hazel McClaire & Kelly McClaire
8.  Roderick's Sammy - Rod Place
9.  FR Dolly's Gracie - Triple B Kennels
10.  Roderick's Willie - Teddy Brown & Rod Place

Champion Class
1.  RG's Brushpile Buddy - Richard Gibson
2.  FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets
3.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
4.  Branscombe George Gershwin - Robert K Gray

Grand Champion Class
1.  Sregor's Hannah Mae - Hazel McClaire & Kelly McClaire
2.  Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels
3.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
4.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
5.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
6.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place
7.  Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley



Great Lakes Basset Club
Charlotte Mi
Apr 18, 2009
Northern Regional Hunt
Total Entries: 34
Open Class Entries: 20
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 10

Open Class
1.  Roderick's Casey Pup - Rod Place
2.  Brutus - Dan Gasser
3.  Roderick's Buster - Rod Place
4.  Roderick's Rufus - Rod Place
5.  Livs Poorlil Arnold - Robert K Gray
6.  White River Jake - Jeff Thorne
7.  Sir Roger McMurphy - Wyatt Socel
8.  Bucks Image - Bill Ehle & Charlie Everingham
9.  Rudy - Hazel McClaire & Kelly McClaire
10.  Roderick's Willie - Teddy Brown & Rod Place

Champion Class
1.  RG's Brushpile Buddy - Richard Gibson
2.  FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets
3.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
4.  Branscombe George Gershwin - Robert K Gray

Grand Champion Class
1.  Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels
2.  Sregor's Hannah Mae - Hazel McClaire & Kelly McClaire
3.  Roderick's Lazy Bones - Rod Place
4.  Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
5.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
6.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
7.  Concord's Izla A-Bomb - Bill Ehle
8.  ET's Grave Digger - Triple B Kennels
9.  Roderick's Valparaiso Flash - Rod Place
10.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place

Open Best of Show
Roderick's Sammy - Rod Place

Best Male
Rudy - Hazel McClaire & Kelly McClaire

Best Female
Roderick's Sammy - Rod Place

Best Puppy
FR Dolly's Gracie - Triple B Kennels

Champion Best of Show
RG's Brushpile Roscoe - Richard Gibson

Grand Champion Best of Show
RG's Brushpile Buddy - Richard Gibson

2nd Best Male
Roderick's Buster - Rod Place

2nd Best Female
RG's Brushpile Diamond - Richard Gibson

2nd Best Puppy
RG's Brushpile Tina - Richard Gibson



Erie Canal Beagle Club
Lynnville In
Mar 28, 2009
World Hunt
Total Entries: 43
Open Class Entries: 19
Champion Class Entries: 14
Grand Champion Class Entries: 10

Open Class
1.  Night Shift Droop - Wade Hunt
2.  Backroads Black Harley - Jeff Thorne
3.  RG's Brushpile Roscoe - Richard Gibson
4.  Livs Poorlil Arnold - Robert K Gray
5.  Brutus - Dan Gasser
6.  White River Jake - Jeff Thorne
7.  Roderick's Casey Pup - Rod Place
8.  Backroads Parkers Boondock Bow - Chris Parker
9.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire
10.  Roderick's Gabby Two - Rod Place

Champion Class
1.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
2.  FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets
3.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
4.  Butternuts Hercules - Bassets of Butternut
5.  RG's Brushpile Buddy - Richard Gibson
6.  Ranydaze Radar - J & J Bassets
7.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire
8.  Buck's Sooner - J & J Bassets & Scott Ehle
9.  Butternuts Sally - Bassets of Butternut
10.  Branscombe George Gershwin - Robert K Gray

Grand Champion Class
1.  Brian's Bunny Bomber - Brian Schneck & Tim Schneck
2.  Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels
3.  JRK Yo-Da - J & J Bassets
4.  Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
5.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
6.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place
7.  ET's Grave Digger - Triple B Kennels

Open Best of Show
RG's Brushpile Diamond - Richard Gibson

Best Male
Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire

Best Female
RG's Brushpile Diamond - Richard Gibson

Best Puppy
Slow-Go Trixy - Jeremy L. Freeze

Champion Best of Show
Roderick's Buckshot Boone - Rod Place

Grand Champion Best of Show
RG's Brushpile Buddy - Richard Gibson

2nd Best Male
Slow-Go Hare Bawl - Jeremy L. Freeze

2nd Best Female
Roderick's Casey Pup - Rod Place

2nd Best Puppy
RG's Brushpile Tina - Richard Gibson



Northern Lancaster Co. Beagle Club
Denver Pa
Mar 15, 2009
Club Hunt
Total Entries: 15
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop
2.  Wickwires Jersey Devil - William Layton
3.  Miley - Timothy B Bishop
4.  Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire
5.  Schotzie - Robert Rohrbach
6.  Mattie Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
7.  Gotter Did - Samantha Fox & Benjamin Marley
8.  Belinda - Dean Wickwire
9.  Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts
10.  Melvin - Benjamin Marley

Champion Class
1.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
2.  Slow-Go Hare Bawl - Jeremy L. Freeze
3.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire



Northern Lancaster Co. Beagle Club
Denver Pa
Mar 14, 2009
Club Hunt
Total Entries: 17
Open Class Entries: 14
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Schotzie - Robert Rohrbach
2.  Westwind Sundance - Maria Zengion & Jo Ann Hilliker
3.  Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop
4.  Wickwires Jersey Devil - William Layton
5.  Gotter Did - Samantha Fox & Benjamin Marley
6.  Mattie Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
7.  Miley - Timothy B Bishop
8.  Slingblade's Runn'in Roxy - Jeremy L. Freeze
9.  Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts
10.  Lucky Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau

Champion Class
1.  Wickwire's Muttley - Dean Wickwire
2.  Slow-Go Hare Bawl - Jeremy L. Freeze
3.  Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire

Open Best of Show
Westwind Sundance - Maria Zengion & Jo Ann Hilliker

Best Male
Westwind Sundance - Maria Zengion & Jo Ann Hilliker

Best Female
Wickwires Jersey Devil - William Layton

Best Puppy
Miley - Timothy B Bishop

Champion Best of Show
Melvin - Benjamin Marley

2nd Best Male
Riley - Marc Mundell & Dean Wickwire

2nd Best Female
Lucky Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau

2nd Best Puppy
Belinda - Dean Wickwire



Southwest Michigan Basset Club
Lawton Mi
Mar 8, 2009
Club Hunt
Total Entries: 12
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Roderick's Go Away Susan - Rod Place
2.  Roderick's Buster - Rod Place
3.  RG's Brushpile Roscoe - Richard Gibson
4.  Roderick's Rufus - Rod Place
5.  Brutus - Dan Gasser
6.  Roderick's Gabby Two - Rod Place
7.  Roderick's Sammy - Rod Place
8.  RG's Brushpile Diamond - Richard Gibson
9.  RG's Brushpile Tina - Richard Gibson
10.  Roderick's Willie - Teddy Brown & Rod Place



Southwest Michigan Basset Club
Lawton Mi
Mar 7, 2009
Club Hunt
Total Entries: 17
Open Class Entries: 17
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 0

Open Class
1.  Backroads Black Harley - Jeff Thorne
1.  Roderick's Casey Pup - Rod Place
2.  RG's Brushpile Roscoe - Richard Gibson
2.  RG's Brushpile Roscoe - Richard Gibson
3.  Brutus - Dan Gasser
3.  Roderick's Buster - Rod Place
4.  Brutus - Dan Gasser
4.  Roderick's Rufus - Rod Place
5.  Roderick's Buster - Rod Place
5.  Roderick's Go Away Susan - Rod Place
6.  Roderick's Go Away Susan - Rod Place
6.  Roderick's Willie - Teddy Brown & Rod Place
7.  Roderick's Casey Pup - Rod Place
7.  Roderick's Rufus - Rod Place
8.  Roderick's Gabby Two - Rod Place
8.  Roderick's Willie - Teddy Brown & Rod Place
9.  RG's Brushpile Diamond - Richard Gibson
9.  White River Jake - Jeff Thorne
10.  Roderick's Sammy - Rod Place
10.  Roderick's Spent-A-Bunch - Rod Place & Barbara Farris



Wildcat Basset Club
Frankfort In
Mar 1, 2009
Club Hunt
Total Entries: 20
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 4

Open Class
1.  Roderick's Casey Pup - Rod Place
2.  RG's Brushpile Roscoe - Richard Gibson
3.  Sangamo Paddywack Two - Anthony Berry
4.  Brutus - Dan Gasser
5.  Roderick's Gabby Two - Rod Place
6.  JFB's Backroads Cory - Jeffery P White
7.  Backroads Parkers Boondock Bow - Chris Parker
8.  Schneck's Double Bogie - Brian Schneck & Tim Schneck
9.  Roderick's Go Away Susan - Rod Place
10.  Roderick's Rufus - Rod Place

Champion Class
1.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
2.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
3.  RG's Brushpile Buddy - Richard Gibson
4.  Chippewa Lake ET's Maximus - Triple B Kennels

Grand Champion Class
1.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
2.  Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels
3.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
4.  Brian's Bunny Bomber - Brian Schneck & Tim Schneck



Wildcat Basset Club
Frankfort In
Feb 28, 2009
Regional Hunt
Total Entries: 27
Open Class Entries: 18
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 4

Open Class
1.  Backroads Black Harley - Jeff Thorne
2.  White River Jake - Jeff Thorne
3.  Sangamo Paddywack Two - Anthony Berry
4.  RG's Brushpile Roscoe - Richard Gibson
5.  Brutus - Dan Gasser
6.  Roderick's Casey Pup - Rod Place
7.  Hess White River Bel Canto - Jesse Rickard & Ron Rickard
8.  JFB's Backroads Cory - Jeffery P White
9.  Roderick's Gabby Two - Rod Place
10.  Jumpshootin' Big Barn Dog - Jeffrey M Hirst

Champion Class
1.  RG's Brushpile Buddy - Richard Gibson
2.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
3.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
4.  Backroads Toby's Running Bull - Ron Rickard
5.  Chippewa Lake ET's Maximus - Triple B Kennels

Grand Champion Class
1.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
2.  Brian's Bunny Bomber - Brian Schneck & Tim Schneck
3.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
4.  Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels

Open Best of Show
Roderick's Gabby Two - Rod Place

Best Male
JFB's Backroads Cory - Jeffery P White

Best Female
Roderick's Gabby Two - Rod Place

Champion Best of Show
RG's Brushpile Roscoe - Richard Gibson

Grand Champion Best of Show
RG's Brushpile Buddy - Richard Gibson

2nd Best Male
Roderick's Rufus - Rod Place



Great Lakes Basset Club
Charlotte MI
Feb 22, 2009
Club Hunt
Total Entries: 12
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 3

Open Class
1.  Roderick's Casey Pup - Rod Place
2.  Roderick's Rufus - Rod Place
3.  Roderick's Gabby Two - Rod Place
4.  Roderick's Buster - Rod Place
5.  Roderick's Willie - Teddy Brown & Rod Place
6.  Jumpshootin' Big Barn Dog - Jeffrey M Hirst

Champion Class
1.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
2.  Branscombe George Gershwin - Robert K Gray
3.  Slow-Go Hare Bawl - Jeremy L. Freeze

Grand Champion Class
1.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
2.  Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels
3.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
4.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place



Great Lakes Basset Club
Charlotte Mi
Feb 21, 2009
Club Hunt
Total Entries: 19
Open Class Entries: 11
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 4

Open Class
1.  Roderick's Casey Pup - Rod Place
2.  Roderick's Buster - Rod Place
3.  Roderick's Rufus - Rod Place
4.  Roderick's Gabby Two - Rod Place
5.  Backroads Parkers Boondock Bow - Chris Parker
6.  JFB's Backroads Cory - Jeffery P White
7.  Jumpshootin' Big Barn Dog - Jeffrey M Hirst
8.  Slingblade's Runn'in Roxy - Jeremy L. Freeze
9.  Roderick's Willie - Teddy Brown & Rod Place

Champion Class
1.  Branscombe George Gershwin - Robert K Gray
2.  Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
3.  Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
4.  Slow-Go Hare Bawl - Jeremy L. Freeze

Grand Champion Class
1.  JW's Home Girl Emma - Triple B Kennels & J & J Bassets
2.  Chippewa Lake ET's Bubba - Triple B Kennels
3.  J&S Hannah Belle - Triple B Kennels
4.  Roderick's Buckshot Boone - Rod Place

Open Best of Show
Roderick's Rufus - Rod Place

Best Male
Roderick's Rufus - Rod Place

Best Female
Roderick's Casey Pup - Rod Place

2nd Best Male
Slow-Go Hare Bawl - Jeremy L. Freeze

2nd Best Female
Roderick's Gabby Two - Rod Place



Show-Me Hunting Bassets
Brookfield Mo
Feb 8, 2009
Club Hunt
Total Entries: 14
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 3

Open Class
Unknown Hound - Scratched - other
Unknown Hound - Scratched - other
Unknown Hound - Scratched - other
Unknown Hound - Scratched - other
Unknown Hound - Scratched - other
Unknown Hound - Scratched - other

Champion Class
1.  FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets
2.  Buck's Sooner - J & J Bassets & Scott Ehle
3.  J &S Bucks Glory - J&S Bassets
4.  FR Buck's Dolly - Figg Ridge Hunting Bassets
5.  RG's Brushpile Buddy - Richard Gibson

Grand Champion Class
1.  J&S Rosie T. Basset - J&S Bassets
2.  Ahnapee Trackem Annie Where - Roy Giles
3.  JRK Yo-Da - J & J Bassets



Show-Me Hunting Bassets
Brookfield MO
Feb 7, 2009
Club Hunt
Total Entries: 16
Open Class Entries: 7
Champion Class Entries: 6
Grand Champion Class Entries: 3

Open Class
1.  RG's Brushpile Roscoe - Richard Gibson
2.  FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets
3.  Brutus - Dan Gasser
4.  FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg
5.  JW's Home Girl Popcorn - J & J Bassets
6.  Copper The Dork Dog - Roy Giles
7.  RG's Brushpile Diamond - Richard Gibson

Champion Class
1.  J &S Bucks Glory - J&S Bassets
2.  FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets
3.  Ranydaze Radar - J & J Bassets
4.  Buck's Sooner - J & J Bassets & Scott Ehle
5.  FR Buck's Dolly - Figg Ridge Hunting Bassets
6.  RG's Brushpile Buddy - Richard Gibson

Grand Champion Class
1.  Ahnapee Trackem Annie Where - Roy Giles
2.  JRK Yo-Da - J & J Bassets
3.  J&S Rosie T. Basset - J&S Bassets

Best Male
FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets

Best Puppy
FR Dolly's Reba - Figg Ridge Hunting Bassets

2nd Best Male
FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets

2nd Best Puppy
RG's Brushpile Tina - Richard Gibson

To Join or Learn More About AHBA call us at (765) 605-3585 or (570) 728-8276
or fill out our online contact form.

©Copyright 2016 American Hunting Basset Association